CISZA WYBORCZA - WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

CISZA WYBORCZA - WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

Post autor: przemek_mierzejewski » 19 paź 2018, 08:23

Drodzy forumowicze,

chciałem poinformować o tym, iż dziś od godziny 24:00 do godz. 21:00 w niedzielę (chyba, że któraś z komisji przedłuży swoją pracę) obowiązywać będzie cisza wyborcza ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Cisza_wyborcza ). Zabronione jest agitowanie na którąkolwiek z list wyborczych, publikowanie sondaży czy prognoz, a także publikowanie informacji o szacowanej frekwencji wyborczej. Można, a nawet należy zachęcać do pójścia do urny.

Posty będą kasowane bez ostrzeżenia.
Dopuszczalne będzie licytacja frekwencji.
cisza_wyborcza001.PNG
cisza_wyborcza001.PNG (31.97 KiB) Przejrzano 1014 razy
Wyciąg z regulaminu forum:
IV. Czego nie wolno:
1.
...
n. prowadzić kampanię wyborczą w czasie tzw. ciszy wyborczej (Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, Ustawa z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw)
Przed jej rozpoczęciem nie trzeba usuwać wpisów, materiałów agitacyjnych, a także wyników sondaży przedwyborczych umieszczonych sieci - nie można jednak po rozpoczęciu ciszy wyborczej dokonywać w nich zmian. polubienie profilu jednego z kandydatów na portalu społecznościowym podczas ciszy wyborczej może być potraktowane jako agitacja wyborcza; podobnie np. udostępnienie jego zdjęcia.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy. - Jeśli ktoś uważa, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów - zaznacza PKW.Do zobaczenia 21 października przy urnie! Nie przegapcie wyborów!
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wybory samorządowe 2018”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości