STUDIUM POPULIZMU cz. 2 czyli czy Hibner zadłuży naszą gminę?

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

STUDIUM POPULIZMU cz. 2 czyli czy Hibner zadłuży naszą gminę?

Post autor: przemek_mierzejewski » 26 sie 2018, 11:09Na poprzedniej (nadzwyczajnej) sesji na prośbę burmistrza Włodzimierza Hibnera radni zgodzili się (przegłosowali uchwałę) na potencjalne zaciągnięcie kredytu w maksymalnej wysokości 12,5 mln zł. Pomijam dyskusję: dlaczego teraz, a nie wcześniej i co się takiego stało, że ta uchwała została "wrzucona" na sesję nadzwyczajną.

Nie zdziwiło mnie, że taka uchwała jest wywoływana, ale...

Burmistrz Hibner, aby zdyskredytować poprzednika powtarzał, że ten zadłużył gminę. Miało to pokazać jaki niegospodarny był Helwing. Dla kogoś, kto się orientuje w sprawach samorządowych, wie, że dług gmin bierze się z kredytów na inwestycje. Z kredytów nie można wypłacać pensji czy płacić za zakupy materiałów biurowych.

Dodatkowo uważam, że jeżeli w gminie maleje dług to oznacza, że nie wykonuje inwestycji. I tak było u nas.

Mało tego: burmistrz wmówił swoim zwolennikom, że należy budować bez kredytów, tylko z oszczędności. Poniżej reprezentatywny głos dla tego typu myślenia. Podzielają go radni Andryszczyk, Tabaczyński, Klimko i Frąckowiak.
MałyszNT pisze:
29 gru 2017, 22:10
Jak na razie to kredyt nie był wzięty ani jeden przez tego burmistrza, za to spłacamy i to właśnie wchodzimy w okres bardzo dużych spłat kredytów wziętych przez poprzednią władzę, a raty tak ładnie są zrobione, że to teraz trzeba najwięcej spłacać... Kilka lat temu niemal co roku brano kilka milionów kredytu na np. 10 lat. :) Tak najlepiej.

A tak ogólnie to prawie każdy samorząd bierze kredyty i pożyczki i to nic nadzwyczajnego. Dobrze, że nam się udaje zmniejszać zadłużenie Gminy.
MałyszNT pisze:
30 gru 2017, 14:04
(...)
Jasne, że to nie oznacza, że Gmina Nowy Tomyśl ma brać kredyty. Jestem przeciwnikiem i w ostatnich latach nie wzięła ani jednego. Ale możliwości muszą być i plany zapisane w budżecie, później zawsze można zrezygnować. :)

A tymczasem zobaczcie w jaki sposób burmistrz mówił o zadłużeniu naszej gminy w lutym 2018 (mówił zresztą to samo przez całą kadencję).
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Z prac Rady Miasta 2014-2018”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość