Co powinien zawierać wypis z planów zagospodarowania.

szkutnik51
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 sie 2018, 12:53
Imię i Nazwisko: Janusz Zdanowicz

Co powinien zawierać wypis z planów zagospodarowania.

Post autor: szkutnik51 » 12 sie 2018, 13:00

Witam grupowiczów :-)
Mam pytanie które dręczy mnie od kilku lat w procesie realizacji małej inwestycji w gminie Police. Przed zakupem działki poprosiłem o wypis i wyrys z planów. Po analizie nie dostrzegłem żadnych istotnych ograniczeń w realizacji planów. Jednak w dalszym procesie okazało się że byłem w błędzie. Na terenie miejscowości Trzebież obowiązują dwa plany. Jeden z 2001 i z roku 2006. Opracowania planu graniczą ze sobą poprzez drogę. W części planu z 2001 są nasze działki (856/) a pod drugiej stronie drogi .....teren cmentarza (864)?? W wypisie z planu z 2001 dotyczącego działek brak jakiejkolwiek informacji o przylegającym do drogi terenie cmentarza. Teren cmentarza to około 3.32 ha (po zmianach) pozostałość po Niemieckim cmentarzu nie używanym od 1945 roku. De facto, w 1/3 części terenu, po przeciwnej stronie działki cmentarnej (864) jest teren używany jako strefa grzebalna cmentarza komunalnego. Pozostała część terenu nie przypomina cmentarza gdyż teren ten został zdewastowany i ograbiony przez lata i wygląda jak zwykły las. Odległość naszych działek do strefy grzebalnej to około 300m. A teraz jaki jest problem. Przy próbie zmiany przeznaczenia terenu, okazało się że jest to niemożliwe ze względu na cmentarz. Gdy zapytałem w gminie dlaczego w wypisie z planów z roku 2001 określających przeznaczenie działek przyległych do terenu cmentarz brak jest istotnej informacji ograniczającej zagospodarowanie terenu, otrzymałem odpowiedz: bo wypis i wyrys dotyczy tylko terenu planu z 2001 roku i działek 856/ W obu planach brak jest określonej strefy sanitarnej ??

No i sprawa kuriozalna. Po analizie planu zagospodarowania z roku 2001 jest zapis pod pozycją
34) SYMBOL TERENU: 32 ZC 1. Powierzchnia terenu (ha): 2,75 2. Granice terenu Grunty rolne (RZ,RP), kompleks leśny (ZL),ul. 05 KL. 3. ustalenia funkcjonalne 3.1. Cmentarz.

Chociaż teren tej działki według mojej wiedzy nie był w granicach opracowania planu z roku 2001 a był dopiero w roku 2006.

Moje wątpliwości dotyczą faktu określenia przeznaczenia terenu po byłym cmentarzu (działka 864) jako cmentarz wbrew przepisom prawa i orzeczeniach SA:

"WSA w Krakowie słusznie doprecyzował w tym kontekście, że przecież organ planistyczny uchwalając konkretny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, nie ma kompetencji ustalania przeznaczenia terenów znajdujących się poza obszarem objętym granicami tego planu. Nie jest więc dopuszczalne rozstrzyganie w planie miejscowym o przeznaczeniu gruntów (także gruntów rolnych), które nie znajdują się w granicach obszaru objętego ustaleniami tego planu (wyrok WSA w Krakowie z 9 maja 2006 r., II SA/Kr 780/05 http://nsa.gov.pl). Tezy te były kilkukrotnie w orzecznictwie potwierdzane (m. in. przez wyrok NSA z 8 lipca 2011 r., II OSK 777/11)"

oraz biorąc pod uwagę fakt zapisu w planach z 2001 roku, brak informacji w wypisie o cmentarzu i istotnych ograniczeniach wynikających z tego przeznaczenia terenu i braku okreslenia strefy sanitarnej nie powiduje konfliktu prawnego?

Dziękując za uwagę,mam nadzieje że znajdę tutaj osoby kompetentne, potrafiące wyjaśnić mi tą sprawę.

Janusz Zdanowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Budownictwo, architektura, urbanistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości