Rzecznik Praw Obywatelskich w Senacie 24/7/2018

Jeśli dzieje się coś dobrego czy złego na twojej ulicy lub szeroko pojmowanym "fyrtlu" podziel się z nami swoimi uwagami.
przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 25 lip 2018, 12:45

Cytat pochodzi z https://www.facebook.com/adam.bodnar.71 ... 2048558550

"Na posiedzeniu Senatu przedstawiłem opinię RPO na temat ustawy "sądowej". Przytoczyłem najważniejsze tezy opinii przygotowanej przez zespół pod kierownictwem Mirosław Wróblewski. Odniosłem się także do działań min. Piebiaka sprzed października 2015 r. na rzecz niezależnego sądownictwa, a także do niektórych aspektów prawa europejskiego. Zwróciłem uwagę, że jutro o godz. 11.00 Trybunał w Luksemburgu wyda wyrok w sprawie Celmer. Podsumowałem, że głównym powodem przygotowania ustawy jest jednolite poparcie dla Pierwszej Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf wyrażone w uchwale Zgromadzenia Ogólnego SN z 28 czerwca 2018 r., a także dalsze pełnienie przez nią tej funkcji po 4 lipca 2018 r. Niestety nie mogłem odpowiadać na pytania senatorów. Jeszcze w grudniu 2017 r. było to możliwe. Senator Martynowski zgłosił wniosek formalny, aby po moim wystąpieniu przejść od razu do dyskusji. Senatorowie PO wyszli z sali. Wniosek został przegłosowany 46 za, 0 przeciw. Nie uzyskał kworum. Ponieważ jednak nikogo z PO nie było na sali, to Marszałek Adam Bielan przeszedł do kolejnego punktu obrad i rozpoczęła się dyskusja. Teraz czekam na zakończenie i głosowanie. Z sali Senatu doskonale słychać protestujących. Dokładnie tak samo jak rok temu."

Jaki wynik ws. Celmer już znamy. oto komentarz Rzecznika Praw Obywatelskich
https://www.facebook.com/adam.bodnar.71 ... 3193053550
Wyrok TSUE w sprawie C-216/18 PPU w praktyce bardzo utrudni stosowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Na wyrok ten będzie mógł się powoływać praktycznie każdy prawnik reprezentujący osobę, która ma być wydana na podstawie ENA (czyli sprowadzona do Polski celem osądzenia). Używając terminologii sportowej teraz każdy sędzia z innego państwa członkowskiego UE, zanim wyda ENA, będzie musiał przejść się do przysłowiowych "monitorów VAR" i przebadać jak to jest z niezależnością polskich sądów. Na jednym ekranie będzie miał dokumenty Komisji Europejskiej z procedury w trybie art. 7 TUE. Na drugim aktualne doniesienia z Polski świadczące o systemowych zagrożeniach dla niezależności sądownictwa. Na trzecim wszelkie inne dodatkowe i uzupełniające informacje (np. raporty organizacji międzynarodowych). No i bez przyjrzenia się tym "monitorom", nie będzie mógł nawet przejść do kolejnego etapu, czyli zbadania czy zachodzi faktyczne ryzyko naruszenia prawa do niezależnego sądu w konkretnej, indywidualnej sprawie (lub typie spraw). Sędzia będzie mógł się także dopytywać władz polskich o szczegóły. A zawodnicy (czyli osoba zatrzymana, polski sąd lub prokuratura) będą czekali na zakończenie procedury i co wyjdzie z tej analizy "monitorów VAR". To znacząco utrudni funkcjonowanie Polski w ramach systemu ENA i sprowadzanie osób podejrzanych do Polski. Wyobraźmy sobie bowiem stosowanie tego typu analizy w setkach, jeśli nie tysiącach spraw. Za inspirację do porównania do VAR dziękuję Jaras Gvvizdak.

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/kryty ... z-20-lipca

Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Społeczna grupa szybkiego reagowania”