Życzenia dla włodarzy gminy Nowy Tomyśl z 2013

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Życzenia dla włodarzy gminy Nowy Tomyśl z 2013

Post autor: przemek_mierzejewski » 29 gru 2017, 17:21

Wczoraj na sesji a propos krótkiej dyskusji (nt. ilości wniosków o dostęp do informacji publicznej) coś mi się przypomniało: życzenia z końca 2013 roku i dziś wygrzebałem z archiwów Biblioteki.
Szczególnie ostatnie życzenie zwróciło moją uwagę, w kontekście planowanego sfinansowania budżetu 2018 kredytem 23,7 mln zł.
Przy czym zadłużenie planowane na koniec 2017 wyniesie 25 mln zł.

"Powiaty-gminy" 18/12/2013
zyczenia_2013.jpg
zyczenia_2013.jpg (75.56 KiB) Przejrzano 4490 razy
budzet2018_1.PNG
budzet2018_1.PNG (105.63 KiB) Przejrzano 4490 razy
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

Awatar użytkownika
clou
Maniak
Maniak
Kontakt:

Re: Życzenia dla włodarzy gminy Nowy Tomyśl z 2013

Post autor: clou » 29 gru 2017, 17:37

Na co ten kredyt?
Administrator

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 29 gru 2017, 18:52

clou pisze:
29 gru 2017, 17:37
Na co ten kredyt?
Tak naprawdę to jest sztuczka budżetowa.
Burmistrz jeszcze nie wie ile mu zostanie z tegorocznego budżetu (2017), tzn. ile z planu nie wykonał. :)
A ponieważ musi jakoś zrównoważyć wydatki w budżecie 2018, więc wstawia taki niby-kredyt. W marcu 2018 będzie wiadomo.

Skalę chaosu pogłębia fakt, że tzw. niewygasające wydatki z 2017 przechodzą na rok 2018 i mają być wykonane do końca czerwca 2018. Tak mówi ustawa.
A tych tzw. "niewygasów" jest (piszę z pamięci, bo nie mam tekstu, ani nie ma go BIP) na kwotę (niewyobrażalną) 21 mln zł. (kilkadzięsiąt zadań)
Ni mniej ni więcej oznacza to, że Burmistrz zakładał że wykona w roku 2017, ale mu się omskło i chce wykonać inwestycje z roku 2017 do końca 2018.

Mało tego i to jest najlepsze - tak kwota 21 mln zł jest zaliczona do wykonania budżetu 2017 (!!!!), choć nie ma pewności, że w ogóle będzie zrealizowana.
Tak już było z budżetem za 2016 !!!.
Reasumując: ten kredyt to taka "zaślepka" budżetowa - sztuczka. To jest wynikiem niewyobrażalnego pompowania inwestycji, których nie wykonuje.
Administrator

MałyszNT
Gadulmistrz
Gadulmistrz
Kontakt:

Post autor: MałyszNT » 29 gru 2017, 22:10

Jak na razie to kredyt nie był wzięty ani jeden przez tego burmistrza, za to spłacamy i to właśnie wchodzimy w okres bardzo dużych spłat kredytów wziętych przez poprzednią władzę, a raty tak ładnie są zrobione, że to teraz trzeba najwięcej spłacać... Kilka lat tamu niemal co roku brano kilka milinów kredytu na np. 10 lat. :) Tak najlepiej.

A tak ogólnie to prawie każdy samorząd bierze kredyty i pożyczki i to nic nadzwyczajnego. Dobrze, że nam się udaje zmniejszać zadłużenie Gminy.

MałyszNT
Gadulmistrz
Gadulmistrz
Kontakt:

Post autor: MałyszNT » 29 gru 2017, 22:17

przemek_mierzejewski pisze:
29 gru 2017, 18:52
Mało tego i to jest najlepsze - tak kwota 21 mln zł jest zaliczona do wykonania budżetu 2017 (!!!!), choć nie ma pewności, że w ogóle będzie zrealizowana.
Duże inwestycję to normalne, że są realizowane w ten sposób, zresztą sami radni na to nalegali. Nie są prowadzone jakieś tam remont w przedszkolu czy szkołach, tylko są dobudowywane zupełnie nowe obiekty. Hala przy SP3 ma remont tego typu, że tylko mury i podłoga zostaje, a wszystko co z jednej i drugiej strony murów nowe. Każda z inwestycji w oświatę, czyli te cztery zadania to grube miliony złotych. Trzy z zdań dopiero co ruszyły nie dawno.

No chociaż wiem, lepiej by było gdyby te zadania nie ruszyły wcale za tego burmistrza dla większości tutaj.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 30 gru 2017, 10:57

MałyszNT pisze:
29 gru 2017, 22:10
Jak na razie to kredyt nie był wzięty ani jeden przez tego burmistrza, za to spłacamy i to właśnie wchodzimy w okres bardzo dużych spłat kredytów wziętych przez poprzednią władzę, a raty tak ładnie są zrobione, że to teraz trzeba najwięcej spłacać... Kilka lat tamu niemal co roku brano kilka milinów kredytu na np. 10 lat. :) Tak najlepiej.

A tak ogólnie to prawie każdy samorząd bierze kredyty i pożyczki i to nic nadzwyczajnego. Dobrze, że nam się udaje zmniejszać zadłużenie Gminy.
MalyszNT, to że każdy samorząd bierze kredyty to oczywiste. O kredycie w budżecie na 2018 pisałem z ironią, ponieważ to właśnie burmistrz Hibner szczycił się tym, że nie bierze kredytu i dodatkowo posponował poprzedniego burmistrza za "ogromne" zadłużenie, które w istocie nigdy nie zbliżyło się nawet do niebezpiecznego poziomu. Echa tej narracji odczytuję w Twoim poście.

A dlaczego burmistrz Hibner nie potrzebuje kredytu??
Kredyt może być tylko i wyłącznie przeznaczony na inwestycje, a nie na działalność bieżącą.
Burmistrz Hibner nie potrzebuje kredytów na inwestycje, ponieważ "zaoszczędził" te pieniądze w ciągu 3 lat. np. na koniec 2016 było to 16 mln zł żywej gotówki)

Dla tych, którzy interesują się samorządnością jest jasne, że "nie-branie" kredytów to raczej sygnał o wątpliwej jakości gospodarce finansowej. To tylko populistyczne tezy, które łatwo docierają do niezorientowanych.
Od siebie dodam, że uważam tę politykę za chaotyczną, w tym znaczeniu, że decyzje rodzą się w głowie Burmistrza i nie są podparte np. debatą z radnymi.(przykład budżetu na 2018 - dopiero przed ostatnią sesją burmistrz zgłosił chęć rozmowy z radnymi, stąd zmiana agendy, stąd druga część sesji).

Co do wielkości rat to się zasadniczo mylisz: w tym roku nie będzie najwyższa. W tym roku (kolumna 5 WPF) spłata wyniesie 3,3 mln zł i będzie rosnąć do 2020 do kwoty 4,5 mln zł i rzeczywiście wynika z zaciągniętych kredytów w poprzedniej kadencji.
Ale też nie należy zapominać, że spłaty kredytów zostały (bodajże w 2012) "rozciągnięte" ze względu na zmianę ustawy o finansach publicznych, które ograniczył zaciąganie kredytów poprzez tzw. współczynnik spłaty. (kol.9.4 i 9.5 WPF), który nawet w połowie nie sięga limitów.
W wtedy szczyt przypadał bodajże na 2015. (Sprawdzę to jeszcze).

Reasumując: narracja wyborcza burmistrza Hibnera o rzekomym ogromnym zadłużeniu gminy po prostu nie miała potwierdzenia w faktach.
A "liczby nie kłamią".
Administrator

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 30 gru 2017, 11:44

MałyszNT pisze:
29 gru 2017, 22:17
29 gru 2017, 18:52
Duże inwestycję to normalne, że są realizowane w ten sposób, zresztą sami radni na to nalegali. Nie są prowadzone jakieś tam remont w przedszkolu czy szkołach, tylko są dobudowywane zupełnie nowe obiekty. Hala przy SP3 ma remont tego typu, że tylko mury i podłoga zostaje, a wszystko co z jednej i drugiej strony murów nowe. Każda z inwestycji w oświatę, czyli te cztery zadania to grube miliony złotych. Trzy z zdań dopiero co ruszyły nie dawno.

No chociaż wiem, lepiej by było gdyby te zadania nie ruszyły wcale za tego burmistrza dla większości tutaj.
Widziałeś listę ""niewygasów"? Wiesz co w niej jest?

"Radni nalegali"? Rozwiń proszę coś więcej.

Przyznam Ci rację: duże inwestycje nie da się wykonać w jednym roku: np. modernizacja oczyszczalni.
Ale czy termomodernizacja to duża i długa inwestycja? Tu jako człowiek (aczkolwiek były człowiek) z branży - mam wątpliwości.
Mam również wątpliwości czy realizacja zimą hali w SP3 to dobry pomysł. Ale to kwestia dyskusji.
Wszystkie te inwestycje dały się zmieścić w cyklu rocznym - tak jak mówi o tym ustawa o finansach publicznych.
Inwestycje dwu- trzyletnie umieszcza się w WPF, a nie tworzy się z tego "niewygasów". "Niewygasy" są tylko i wyłącznie po to, aby "księgowo" te 21 mln zł dobić do budżetu 2017 i dodatkowo terminy zakończenia (przecinanie wstęg) przypadną na startującą kampanię wyborczą.

Aby była jasność: wykonanie inwestycji w 2017 i tak jest spore. Burmistrz Hibner będzie mówił o historycznym wykonaniu.
Już to zrobił przynajmniej dwukrotnie.

I na koniec. Twoje ostanie zdanie w poprzednim poście było zbyteczne i prowokujące. Skoro prowokujesz, to spodziewasz się riposty - jak rozumiem.

MałyszNT, każdy na tym forum ma swoje zdanie, możesz być zwolennikiem Hibnera, ktoś inny może być przeciwnikiem Hibnera. Dosyć trudno zachować obiektywizm, bo nawet jak Burmistrz robi dobre rzeczy, to czyni to w sposób inkluzywny, wyłączający.
Przypisuje sobie sukcesy, deprecjonując wszystkich pozostałych. ("ja poleciłem, moim ludzie, na moim terytorium"). Dodatkowo ciągłe odwoływanie się do Helwinga (a to czyni Hibner na każdej sesji i na komisjach) jest po prostu głupie i męczące, zdradzające kompleksy. Ale już porównanie wykonania inwestycji, nawet zliczając całe kadencje) z gminami ościennymi nie wypada rewelacyjne. A nowi burmistrzowie są w Wolsztynie i Opalenicy.

Ty - tak wynika z Twoich postów - dostrzegasz tylko jeden aspekt kadencji Hibnera - inwestycje. I to co Ci zarzucam to brak szerszego spojrzenia.
Nie przejmujesz się stylem zarządzania, nie przejmujesz się w jaki sposób traktuje podwładnych, nie przejmujesz się relacją z radnymi, którzy są również - tak jak Burmistrz - naszymi reprezentantami, nie przejmujesz się, że zostały rozerwane relacje ze stowarzyszeniami, nie dostrzegasz w jaki sposób kształtuje/kształtował relacje ze Starostą. itp. Zdaje się, że raczysz mówić: "nie ważne jak, byle by coś".

Nawet będąc dziennikarzem (bo nim de facto jesteś) nie musisz zachowywać obiektywizmu, bo to anachronizm w dzisiejszych czasach.

Ale proszę Cię bez takich tekstów, bo sam nie jesteś szczególnie obiektywny.
Administrator

patryk1
Maniak
Maniak
Imię i Nazwisko: Patryk Nowak

Post autor: patryk1 » 30 gru 2017, 12:23

30 gru 2017, 10:57
MałyszNT pisze:

MalyszNT, to że każdy samorząd bierze kredyty to oczywiste. O kredycie w budżecie na 2018 pisałem z ironią, ponieważ to właśnie burmistrz Hibner szczycił się tym, że nie bierze kredytu i dodatkowo posponował poprzedniego burmistrza za "ogromne" zadłużenie, które w istocie nigdy nie zbliżyło się nawet do niebezpiecznego poziomu. Echa tej narracji odczytuję w Twoim poście.
To, że prawie wszyscy biorą nie oznacza, że jest dobre i gmina Nowy Tomyśl musi też tak robić. Zobaczcie co dzieje sie w gminie Lwówek. Jedna z najbardziej zacofanych w naszym powiecie a jak im wzrasta budżet. Oczywiście wszystko dzięki wyższym podatkom i kredytom. Ja dziękuję za taką manipulację.
Zapraszam do aktualizacji cen paliw w aplikacji PISTACJE na telefon.

CENY PALIW W NT http://cenapaliw.pl/index.php?l=15
Zapraszam do aktualizacji cen.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 30 gru 2017, 13:28

patryk1 pisze:
30 gru 2017, 12:23
(...)

To, że prawie wszyscy biorą nie oznacza, że jest dobre i gmina Nowy Tomyśl musi też tak robić. Zobaczcie co dzieje sie w gminie Lwówek. Jedna z najbardziej zacofanych w naszym powiecie a jak im wzrasta budżet. Oczywiście wszystko dzięki wyższym podatkom i kredytom. Ja dziękuję za taką manipulację.
I tu, Patryk1, przyznam Ci racje. Lwówek rozpisuje obligacje na 850 tys. zł (moim zdaniem Wojewoda powinien uchylić tę uchwałę), a zakładany wskaźniki spłaty są na granicy, inaczej niż u nas, a nawet prognozy mówią o przekroczeniu już w 2019 i dalszych latach.

W przypadku NT nie ma potrzeby kredytowania inwestycji, bo pieniądze są na koncie. Tak fizycznie, w banku. Problem jest z ich wydatkowaniem.
Aha, burmistrz jest odpowiedzialny zarówno za wykonanie przychodów, jak i wydatków.
To nie jest tak, że jak jakiś burmistrz nie zrealizuje wydatków to jest ok. Każdy burmistrz musi się trzymać założeń budżetu. To inaczej niż w firmie czy w budżecie domowym.
Administrator

MałyszNT
Gadulmistrz
Gadulmistrz
Kontakt:

Post autor: MałyszNT » 30 gru 2017, 14:03

Co do wielkości rat to się zasadniczo mylisz: w tym roku nie będzie najwyższa. W tym roku (kolumna 5 WPF) spłata wyniesie 3,3 mln zł i będzie rosnąć do 2020 do kwoty 4,5 mln zł i rzeczywiście wynika z zaciągniętych kredytów w poprzedniej kadencji.
Ale też nie należy zapominać, że spłaty kredytów zostały (bodajże w 2012) "rozciągnięte" ze względu na zmianę ustawy o finansach publicznych, które ograniczył zaciąganie kredytów poprzez tzw. współczynnik spłaty. (kol.9.4 i 9.5 WPF), który nawet w połowie nie sięga limitów.
W wtedy szczyt przypadał bodajże na 2015. (Sprawdzę to jeszcze).
Nie pisałem, że w 2018 największe spłaty, tylko że wkraczamy w okres najwyższych spłat teraz... właśnie chodziło o najbliższe lata... Coraz więcej...

MałyszNT
Gadulmistrz
Gadulmistrz
Kontakt:

Post autor: MałyszNT » 30 gru 2017, 14:04

patryk1 pisze:
MałyszNT pisze:

Jasne, że to nie oznacza, że Gmina Nowy Tomyśl ma brać kredyty. Jestem przeciwnikiem i w ostatnich latach nie wzięła ani jednego. Ale możliwości muszą być i plany zapisane w budżecie, później zawsze można zrezygnować. :)

MałyszNT
Gadulmistrz
Gadulmistrz
Kontakt:

Post autor: MałyszNT » 30 gru 2017, 14:31

30 gru 2017, 11:44
Chodzi o to by wydłużać czas inwestycji i kończyć je w 2018.

MałyszNT, każdy na tym forum ma swoje zdanie, możesz być zwolennikiem Hibnera, ktoś inny może być przeciwnikiem Hibnera. Dosyć trudno zachować obiektywizm, bo nawet jak Burmistrz robi dobre rzeczy, to czyni to w sposób inkluzywny, wyłączający.
Przypisuje sobie sukcesy, deprecjonując wszystkich pozostałych. ("ja poleciłem, moim ludzie, na moim terytorium"). Dodatkowo ciągłe odwoływanie się do Helwinga (a to czyni Hibner na każdej sesji i na komisjach) jest po prostu głupie i męczące, zdradzające kompleksy. Ale już porównanie wykonania inwestycji, nawet zliczając całe kadencje) z gminami ościennymi nie wypada rewelacyjne. A nowi burmistrzowie są w Wolsztynie i Opalenicy.

Ty - tak wynika z Twoich postów - dostrzegasz tylko jeden aspekt kadencji Hibnera - inwestycje. I to co Ci zarzucam to brak szerszego spojrzenia.
Nie przejmujesz się stylem zarządzania, nie przejmujesz się w jaki sposób traktuje podwładnych, nie przejmujesz się relacją z radnymi, którzy są również - tak jak Burmistrz - naszymi reprezentantami, nie przejmujesz się, że zostały rozerwane relacje ze stowarzyszeniami, nie dostrzegasz w jaki sposób kształtuje/kształtował relacje ze Starostą. itp. Zdaje się, że raczysz mówić: "nie ważne jak, byle by coś".

Nawet będąc dziennikarzem (bo nim de facto jesteś) nie musisz zachowywać obiektywizmu, bo to anachronizm w dzisiejszych czasach.

Ale proszę Cię bez takich tekstów, bo sam nie jesteś szczególnie obiektywny.
Oczywiście, że każdy może i ma swoje zdanie. Dziennikarzem z wykształcenia nie jestem, pracuje w zakładzie produkcyjnym. :)

A chodziło mi też o to, że tak jak "totalna opozycja" w rządzie, tak tutaj też chodzi o to by tylko pisać jak jest źle i narzekać... Bo tak najłatwiej. To oczywiście nie tak, że jest pięknie i idealnie. Nie tak, że chwale za wszystko burmistrza czy radnych. Z punktu widzenia mieszkańca tego miasta inwestycje są ważne, bo wiele ostatnich lat nie było dobrych i to, że burmistrz zabrał się za nie i z miesiąca na miesiąc widać postępy tych budów, czy też zakupów mnie zwyczajnie cieszy, po prostu jeżdżę po mieście i gminie sporo i chce by się działo dużo. I wielu tego chce z moich bliskich czy znajomych.

Dla wielu może zakup samochodu strażackiego to nic takiego, ale wreszcie nasza gmina się wybiła w tym temacie bo to już był wstyd. Strażacy z OSP, a szczególnie z KSRG potrzebują tego sprzętu i interweniują niemal codziennie, a jak nie codziennie to w każdym tygodni najczęściej kilka razy. Sami robią ogrom pracy i zakupów i należało im się. Ich szczęście zobaczyć to coś bezcennego.

Twierdzisz, że nie jestem obiektywny, ok masz prawo, lecz to samo twierdze o innych Forumowiczach i o Tobie również. PiS jest zły i najgorszy wiec i Hibner taki musi być i jak nie buduje to źle, a jak buduje to jeszcze gorzej bo nie w tym okresie, bo drzewa wycinają przy okazji itp itd. Bo tak u nas teraz jest, że i tak jest źle. I to nie chodzi mi konkretnie o Ciebie Przemku tutaj. :)

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 30 gru 2017, 15:44

MałyszNT pisze:
30 gru 2017, 14:31
Chodzi o to by wydłużać czas inwestycji i kończyć je w 2018.
Ale MalyszNT - konkretnie. Chodzi Ci o "niewygasy"? Przecież to nie radni ogłaszają przetarg?
A może chodzi o to, żeby przesuwać ogłaszanie przetargu na styczeń z dłuższymi terminami? To akurat moim zdaniem dobra opcja.
Ogłaszanie przetargów pod koniec roku, które nie są wpisane w WPF to nazwę to delikatnie to "błąd w sztuce".

Burmistrz uparł się na termomodernizację SP3, ale za to radni (czytaj radny Frański) uparli się na Sątopską.
Przetarg na Boruję Kościelną czy Komunalną pierwotnie był ogłoszony w skandaliczny sposób. To chyba sam przyznasz.
MałyszNT pisze:
30 gru 2017, 14:31
Oczywiście, że każdy może i ma swoje zdanie. Dziennikarzem z wykształcenia nie jestem, pracuje w zakładzie produkcyjnym. :)

A chodziło mi też o to, że tak jak "totalna opozycja" w rządzie, tak tutaj też chodzi o to by tylko pisać jak jest źle i narzekać... Bo tak najłatwiej. To oczywiście nie tak, że jest pięknie i idealnie. Nie tak, że chwale za wszystko burmistrza czy radnych. Z punktu widzenia mieszkańca tego miasta inwestycje są ważne, bo wiele ostatnich lat nie było dobrych i to, że burmistrz zabrał się za nie i z miesiąca na miesiąc widać postępy tych budów, czy też zakupów mnie zwyczajnie cieszy, po prostu jeżdżę po mieście i gminie sporo i chce by się działo dużo. I wielu tego chce z moich bliskich czy znajomych.

Dla wielu może zakup samochodu strażackiego to nic takiego, ale wreszcie nasza gmina się wybiła w tym temacie bo to już był wstyd. Strażacy z OSP, a szczególnie z KSRG potrzebują tego sprzętu i interweniują niemal codziennie, a jak nie codziennie to w każdym tygodni najczęściej kilka razy. Sami robią ogrom pracy i zakupów i należało im się. Ich szczęście zobaczyć to coś bezcennego.

Twierdzisz, że nie jestem obiektywny, ok masz prawo, lecz to samo twierdze o innych Forumowiczach i o Tobie również. PiS jest zły i najgorszy wiec i Hibner taki musi być i jak nie buduje to źle, a jak buduje to jeszcze gorzej bo nie w tym okresie, bo drzewa wycinają przy okazji itp itd. Bo tak u nas teraz jest, że i tak jest źle. I to nie chodzi mi konkretnie o Ciebie Przemku tutaj. :)
MalyszNT, niepotrzebne są Twoje zaczepki, które prowokują innych, a Ciebie ustawiają od razu w odpowiedniej pozycji.
Masz dużą wiedzę i dziel się nią. A nawet się spieraj, ale daj sobie spokój "pstryczki" pod adresem innych forumowiczów.

Ja już kilkukrotnie pisałem, że nawet nie staram się być obiektywny, bo to nie jest możliwe. Co innego starać się pisać rzetelnie.
A jeszcze co innego wygłaszać swoje opinie.
Twoje porównanie naszej opozycji to "totalnej opozycji" (już drugi raz) jest po prostu niczym nieusprawiedliwione.
Zapytałem Cię kiedyś w czym radni przeszkadzają Burmistrzowi wykonać budżet?? No niestety nie podałeś przykładów na tę "totalność".
Podobnie zbyłeś milczeniem moje pytanie o inwestycje w PECu (ja nie znalazłem nigdzie opisu za rok 2017, za 2016 jest)

-------

Nasz Burmistrz na każdą krytykę reaguje alergicznie. Nie bardzo sobie z tym radzi. A dyskusję na komisjach odbiera jako atak.

Sam mogłeś zobaczyć na sesji 16/11/2017 w jaki wyżywa się na radnym Skrzypczaku i najzwyczajniej marketingowo próbował przykryć swoją chaotyczność. (To teraz pomyśl, co wyprawia z podwładnymi, ale pewnie Ciebie to nie interesuje).

A moim zdaniem ta sesja była szczytowym przykładem jak wygląda współpraca:
do 15/11/2017 burmistrz ma zgłosić projekt budżetu 2018 do RIO, co też czyni.
A o której przekazuje projekt do Biura Rady - a ok. 14:45 15/11/2017? I robi to celowo późno. I to nie są domysły.
Sesja nadzwyczajna zaczyna się następnego dnia o 9:00 16/11/2017 - radni nic nie widzą o projekcie na 2018.
Projekt na 2018 jest publikowany w czasie sesji 16/11/2017 o 10:13.

I teraz pytanie dlaczego to takie istotne w kontekście sesji nadzwyczajnej, przecież miała dotyczyć zmian w budżecie na rok 2017, a nie roku 2018?
Ano dlatego, że projekt budżetu na 2018 przekazany do RIO (w dniu 15/11/2017) jest tak zaprojektowany, że uwzględnia zmiany, które nie zostały jeszcze przegłosowane.

Przegłosowane zostały dopiero na drugi dzień 16/11/2017, po dosyć ohydnej sesji. Ohydnej, bo burmistrz zachowywał się po prostu ohydnie. I dodatkowo nie padło przez 45 minut odpowiedź na pytanie: jaki jest powód zwołania tej sesji nadzwyczajnej? (tej z 16/11/2017)
Radni pytali 9 razy.
Zamiast tego przytoczył przepis jakoby na komisjach mogli się tylko odzywać tylko radni, czyli mieszkańcy nie mogą sie wypowiadać.
Przytoczył go już po raz trzeci na ostatniej sesji.

Przy czym radni nie zdawali sobie sprawy i zdaje się nie zdają sobie sprawy do tej pory, że uchwała budżetowa po zmianie z 16/11/2017 miała wpływa na projekt budżetu 2018.
Gdyby radni tego nie przegłosowali tego 16/11/2107 burmistrz miałby "rękę w nocniku", bo najzwyczajniej nie napisał całej prawdy w projekcie na rok 2018.

Jeżeli zakładamy dobrą wolę współpracy, to ja stawiam pytanie: dlaczego Burmistrz nie wytłumaczył radnym i mieszkańcom ludzkim językiem, dlaczego wyrzuca wiele inwestycji, których w ogóle nie przeniósł do roku 2018?
W przypadku Szpitalnej, akurat jest proste wytłumaczenie: wybrany projektant z Lubonia po prostu nie podjął zadania!!!
Zamiast tego burmistrz miał pretensję, że radni zaprosili posła Rutnickiego na komisję, że wizytowali szpital, że radny Skrzypczak jest pracownikiem Starostwa (tego akurat expressis verbis nie powiedział, ale sugerował, że to coś złego.)

Po takim słowach po prostu odechciewa się na jakąkolwiek współpracę z Hibnerem, bo w kontaktach osobistych jest po prostu emocjonalny. (tak delikatnie napiszę).
Napiszę ponownie: mnie nie cieszą inwestycje, choć są lepiej przygotowane, z powodów jak napisałem wyżej.
Burmistrz szuka pola do konfliktu, zamiast pola do porozumienia. Zarządza gminą, jakby była to gra "o sumie zerowej" czyli "ktoś wygrywa/ktoś przegrywa". I to nie tylko z radnymi, a również z szeroko pojętymi społecznikami. I dochodzi do tego zwyczajna ludzka, małostkowa jego złośliwość.
Ktokolwiek miał z nim do czynienia - to wie, o czym piszę.

MałyszNT, czy Tobie to nie przeszkadza, że bardzo wiele inicjatyw oddolnych jest po prostu z tego powodu zablokowanych.
Jeżeli koncentrujesz tylko na inwestycjach to przynajmniej zauważaj inne sfery.

P.S.
1. Jesteś dziennikarzem, bo podlegasz prawu prasowemu czy potencjalnie możesz korzystać z tego prawa. Nawet pisząc na tym forum. Z tego się nie wymigasz. :)
2. A w ogóle to symptomatyczne, że zestawiłeś PiS z Hibnerem. :)
Administrator

MałyszNT
Gadulmistrz
Gadulmistrz
Kontakt:

Post autor: MałyszNT » 30 gru 2017, 16:11

30 gru 2017, 15:44
Ale MalyszNT - konkretnie. Chodzi Ci o "niewygasy"? Przecież to nie radni ogłaszają przetarg?
A może chodzi o to, żeby przesuwać ogłaszanie przetargu na styczeń z dłuższymi terminami? To akurat moim zdaniem dobra opcja.
Ogłaszanie przetargów pod koniec roku, które nie są wpisane w WPF to nazwę to delikatnie to "błąd w sztuce".
Oczywiście, że nie radni ogłaszają przetargi, ale miałem na myśli, że sami chcieli by je ogłaszać jeszcze raz i dawać termin wykonania do 2018 roku. Takie wyrażali zdanie i wtedy też w kilku przypadkach zrobiono tak właśnie. Nie mówię , że to źle, może i dobrze.
Burmistrz uparł się na termomodernizację SP3, ale za to radni (czytaj radny Frański) uparli się na Sątopską.
Przetarg na Boruję Kościelną czy Komunalną pierwotnie był ogłoszony w skandaliczny sposób. To chyba sam przyznasz.
Ale w konsekwencji obie inwestycją są realizowane i tutaj nie chodzi czy to burmistrz czy radny w moim przekonaniu, dobrze, że umowy podpisane i działają, a obie inwestycje są bardzo potrzebne od dawna, to chyba jasne.
Podobnie zbyłeś milczeniem moje pytanie o inwestycje w PECu (ja nie znalazłem nigdzie opisu za rok 2017, za 2016 jest)
W sprawie PECu to od dziecka, że tak powiem wiem bardzo dużo, a już w ostatnich latach kiedy bardziej zacząłem się interesować tymi sprawami (samorządem itd.), to wręcz jeszcze więcej, ale to nie informacje oficjalne. Prawdziwe, pewne, lecz nie oficjalne, chyba rozumiesz mnie.
P.S.
1. Jesteś dziennikarzem, bo podlegasz prawu prasowemu czy potencjalnie możesz korzystać z tego prawa. Nawet pisząc na tym forum. Z tego się nie wymigasz. :)
1. Tak, w takim kontekście jestem, jestem też Redaktorem Naczelnym i Wydawcą. Tak to oficjalnie wygląda. :)
2. A tak to zestawiłem, bo sam tak twierdzisz, tym bardziej w ostatnich czasach z PiSem i Hibnerem.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 30 gru 2017, 17:05

MałyszNT pisze:
30 gru 2017, 16:11
Oczywiście, że nie radni ogłaszają przetargi, ale miałem na myśli, że sami chcieli by je ogłaszać jeszcze raz i dawać termin wykonania do 2018 roku. Takie wyrażali zdanie i wtedy też w kilku przypadkach zrobiono tak właśnie. Nie mówię , że to źle, może i dobrze.
No tak, tylko, że mylisz przyczynę ze skutkiem. I nie możesz tej rzeczy uogólniać pisząc "Radni nalegali", bo to nie jest cała prawda.
Skoro Burmistrz ogłasza przetarg na Komunalną z terminem wykonania bodajże 8-tygodniowym, no to chyba jest trochę dziwne.
Więc skutkiem są zakulisowe działania radnych, aby przedłużyć termin, a jednocześnie "poprosić" wykonawcę, aby wystartował w przetargu. :)
No "Boruja Kościelna" to klasyczny przykład.
Lodowisko - również. Napiszę ogólnie: wykonawca lodowiska był znany z dużym prawdopodobieństwem :) :), ale nie wystartował z powodu terminu wykonania, który był nierealny. Tak wiem napiszesz, że to OSiR, ale zadaj sobie trud i dopytaj, kto sprawdzał pod względem prawnym papiery do przetargu.
Także uważam, że zastosowałeś nieuprawnione uogólnienie.
MałyszNT pisze:
30 gru 2017, 16:11
P.S.
1. Tak, w takim kontekście jestem, jestem też Redaktorem Naczelnym i Wydawcą. Tak to oficjalnie wygląda. :)
2. A tak to zestawiłem, bo sam tak twierdzisz, tym bardziej w ostatnich czasach z PiSem i Hibnerem.
Ad.2 Skoro jego zapleczem jest lokalny PiS, partia Porozumienie i Klub Gazety Polskiej?? :) To powstaje pytanie z kim pójdzie do wyborów w 2018?
Ale to nie tylko ja zauważyłem.
Nie twierdzę, że "ponieważ Hibner przytula się do PiS i PiS jest zły, ergo Hibner jest zły". Ten ciąg myślowy sam sobie wymyśliłeś. :)

Generalnie metodę zarządzania Hibnera określiłbym jako "panoptyzm" (opisany publicystycznie przez Orwella). Na drugim biegunie jest sposób zarządzania nazywany "liberalnym", w oparciu o równowagę i współpracę pomiędzy "graczami" władzy. Chyba to się naukowo nazywa "rządomyślność". W tym kontekście widzę również zbieżność pomiędzy Hibnerem i PiSem, który powolnie odbiera władzę samorządom (Nie bez przyczyny pytałem prezesa PWiK o regulatora cen wody) oraz konsoliduje władzę centralną i tworzy tzw. "jednolitą władzę".
Problem jest taki, że takie centralne zarządzanie już widziałem.

Zresztą jak poszperasz w swoich archiwach około marca 2015 to znajdziesz wykład Hibnera (już jako burmistrza) w WSPiA na temat "panoptyzmu".

Po prostu Burmistrz jest zwolennikiem centralnego (inaczej ręcznego) zarządzania gminą i nie przeszkadza mu to we wtrącaniu się w zarządzanie jednostek organizacyjnych. Robi to, tylko pod warunkiem, że dyrektorzy nie potrafią oprzeć się naciskom.

Jest mi zwyczajnie trudno zaakceptować taki sposób zarządzania, powoduje to efekt tzw. "mrożący". Skutek: dyrektorzy jednostek organizacyjnych nie wynajmą mi sali, ponieważ nie wiedzą jak zareaguje Hibner. Czujesz? :) :) Przypomnę, że Hibner miał pretensję, że czerpię prąd w czasie sesji. :) :) Gdzieś to jest nagrane nawet. :) :) I takie tam śmieszne drobiazgi.

Reasumując: inwestycje inwestycjami, które jakoś tam ruszyły, ale sposób zarządzania i charakter Hibnera rodzi konflikty.
Nie bez przyczyny kluczowi pracownicy odchodzą, a wydział ID jest w ciągłej reorganizacji.

I również nie bez przyczyny pytałem, kiedy odchodzi Mordal, którego uważam za czynnik łagodzący.
Administrator

patryk1
Maniak
Maniak
Imię i Nazwisko: Patryk Nowak

Post autor: patryk1 » 30 gru 2017, 18:31

30 gru 2017, 13:28
patryk1 pisze:
(...)

I tu, Patryk1, przyznam Ci racje. Lwówek rozpisuje obligacje na 850 tys. zł (moim zdaniem Wojewoda powinien uchylić tę uchwałę), a zakładany wskaźniki spłaty są na granicy, inaczej niż u nas, a nawet prognozy mówią o przekroczeniu już w 2019 i dalszych latach.

W przypadku NT nie ma potrzeby kredytowania inwestycji, bo pieniądze są na koncie. Tak fizycznie, w banku. Problem jest z ich wydatkowaniem.
Aha, burmistrz jest odpowiedzialny zarówno za wykonanie przychodów, jak i wydatków.
To nie jest tak, że jak jakiś burmistrz nie zrealizuje wydatków to jest ok. Każdy burmistrz musi się trzymać założeń budżetu. To inaczej niż w firmie czy w budżecie domowym.
Moim zdaniem w takiej gminie jak Nowy Tomyśl kredyty powinny być ostatecznością. Każdy kredyt to niepotrzebne odsetki które mogły by być przekazane na coś w gminie. Czy my też bierzemy kredyty na byle jaki większy wydatek ? Nie. Oszczędzamy a po kredyt sięgamy w ostateczności.

Tylko to działa w dwie strony. Pieniądze zalegające na koncie tracą wartość. Skoro w danym roku coś kosztuje x pieniędzy to za rok z pewnością będzie to kosztowało xx czyli więcej. Pieniądze musza być wydawane na bieżąco w takim wypadku ponieważ jeśli tak nie jest to nasze oszczędności tracą na wartości i tracimy tak jak na odsetkach biorąc kredyt.
Zapraszam do aktualizacji cen paliw w aplikacji PISTACJE na telefon.

CENY PALIW W NT http://cenapaliw.pl/index.php?l=15
Zapraszam do aktualizacji cen.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Z prac Rady Miasta 2014-2018”