Burmistrz wzywa do zapłaty za udostępnienie informacji publicznej

Zagadnienia dotyczące nowotomyskiej administracji.
dariusz
Gaduła
Gaduła
Imię i Nazwisko: Dariusz Borowski
Kontakt:

Burmistrz wzywa do zapłaty za udostępnienie informacji publicznej

Post autor: dariusz » 02 lis 2017, 14:26

W czerwcu 2017 r. do Urzędu Miasta w Nowym Tomyślu wpłynęło moje zapytanie o dostęp do informacji publicznej w zakresie udostępnienia decyzji na umieszczenie reklamy w pasie drogowym, zajęcie pasa drogowego czy umieszczenie innych urządzeń w pasie drogowym w roku 2017.

Burmistrz uznał, że zeskanowanie tych decyzji i wysłanie drogą mailową to informacja przetworzona i wycenił tę pracę na 430 zł. Pomimo tego, że uzasadniłem szczególny interes publiczny, w połowie sierpnia żądane informacje zostały mi udostępnione i otrzymałem wezwanie do zapłaty w kwocie 295 zł 40 gr.

Do WSA w Poznaniu złożyłem skargę na wyznaczenie opłaty w dostępie do informacji publicznej a rozprawa odbędzie się dopiero 7 grudnia 2017 r. Mimo bogatego orzecznictwa w tych kwestiach, decyzje sądów w całej Polsce bywają różne.

Więcej przeczytasz na:
http://obywatelskint.pl/2017/11/burmist ... ublicznej/
Dariusz Borowski :: RLU:#375594 :: e-borowski.pl
Opinie tutaj wyrażone reprezentują moje własne poglądy. Nie są w żaden sposób związane z moim pracodawcą, moją rodziną, moimi przyjaciółmi oraz moim psem.

Awatar użytkownika
clou
Maniak
Maniak
Kontakt:

Re: Burmistrz wzywa do zapłaty za udostępnienie informacji publicznej

Post autor: clou » 02 lis 2017, 23:03

Muszę przyznać, że bardzo ciekawie wygląda ilość wydanych pozwoleń w stosunku do ilości (i czasu stania) instalacji z samej tylko ulicy Mickiewicza.
Administrator

patryk1
Maniak
Maniak
Imię i Nazwisko: Patryk Nowak

Post autor: patryk1 » 03 lis 2017, 00:02

Czyli miedzy innymi na takie bezsensowne rozprawy idą nasze pieniądze ?
Zapraszam do aktualizacji cen paliw w aplikacji PISTACJE na telefon.

CENY PALIW W NT http://cenapaliw.pl/index.php?l=15
Zapraszam do aktualizacji cen.

dariusz
Gaduła
Gaduła
Imię i Nazwisko: Dariusz Borowski
Kontakt:

Post autor: dariusz » 10 sty 2018, 12:04

W związku z tym, burmistrz udostępnił mi wnioskowane informacje i wezwał do uiszczenia opłaty w wysokości 295,40 zł, odwołałem się do WSA. Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu sygn. II SA/Po 864/17 zaskarżona czynność została uchylona, a od burmistrza Nowego Tomyśla Włodzimierza Hibnera została zasądzona na moją rzecz kwota 200 zł tytułem zwrotu kosztów sądowych. Zgadnijcie z czyjej kieszeni zostaną pobrane te pieniądze? Z Waszej.

Więcej szczegółów na:
http://obywatelskint.pl/2018/01/burmist ... -poznaniu/
Dariusz Borowski :: RLU:#375594 :: e-borowski.pl
Opinie tutaj wyrażone reprezentują moje własne poglądy. Nie są w żaden sposób związane z moim pracodawcą, moją rodziną, moimi przyjaciółmi oraz moim psem.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 10 sty 2018, 12:55

Może nie przełomowe na skalę kraju, ale przełomowe orzeczenie WSA na skalę naszej gminy.
Co sąd powiedział?
"Przesłanką ustalenia dodatkowych kosztów udostępnienia wnioskowanej informacji publicznej nie może być także okoliczność znacznego wpływu takich wniosków do organu."
W najnowszej wersji projektowanej ustawy o Jawności Życia Publicznego (z 8/1/2018), jest jasno napisane: skanowanie nie może być przesłanką, aby uznać, że informacja jest informacją przetworzoną
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/1 ... 324800.pdf

"Art. 4) informacja publiczna przetworzona – każda informacja publiczna, której podmiot zobowiązany do udostępnienia nie posiada w chwili wpłynięcia wniosku o udostępnienie informacji publicznej, ale wytwarza ją dla wnioskodawcy w oparciu o posiadane zasoby informacyjne, a do jej wytworzenia wymagane są dodatkowe nakłady. Za przetworzenie informacji nie traktuje się skanowania, anonimizacji lub prostego zestawienia informacji;"
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy administracyjne”