Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Jeśli dzieje się coś dobrego czy złego na twojej ulicy lub szeroko pojmowanym "fyrtlu" podziel się z nami swoimi uwagami.
dariusz
Gaduła
Gaduła
Posty: 299
Rejestracja: 18 sie 2013, 22:58
Imię i Nazwisko: Dariusz Borowski
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: dariusz » 13 sty 2016, 10:02

Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnymi siłami zbudować miernik zanieczyszczenia powietrza tj. odczyt stężenia pyłów PM10 i PM2,5 z okolic Nowego Tomyśla. Obecnie kompletujemy niezbędny osprzęt – czujniki, elektronikę konwertującą pomiar i umożliwiającą jego odczyt, ale potrzebujemy TWOJEJ pomocy.

Powołaliśmy grupę roboczą, której celem jest zbudowanie optymalnego i niedrogiego rozwiązania. Umiesz posługiwać się lutownicą? Masz doświadczenie w programowaniu mikrokontrolerów jednoukładowych? A może chcesz zamontować gotowy miernik na swojej posesji? Napisz wiadomość na adres kontakt@obywatelskint.pl

Głównym celem projektu jest udostępnienie pomiarów online w formie wykresów oraz tabel, które w idealny sposób udokumentują trudną sytuację w Nowym Tomyślu. Może zmuszą do zastanowienia tych, którzy nadal palą odpadki w domowych piecach, trują siebie i nas wszystkich. Może właśnie możliwość natychmiastowego odczytu stężenia trujących pyłów stanie się przyczynkiem do zmian.

Więcej szczegółów w poniższym wpisie:
http://obywatelskint.pl/2016/01/nierown ... powietrze/

Zapraszamy do współpracy, przyda się każda para rąk a dobre pomysły są zawsze dobrze widziane.

[pm - Wydzieliłem z wątku viewtopic.php?f=2&t=1261&p=42456#p42456]
Dariusz Borowski :: RLU:#375594 :: e-borowski.pl
Opinie tutaj wyrażone reprezentują moje własne poglądy. Nie są w żaden sposób związane z moim pracodawcą, moją rodziną, moimi przyjaciółmi oraz moim psem.

Awatar użytkownika
clou
Maniak
Maniak
Posty: 1067
Rejestracja: 13 sty 2010, 22:20
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: clou » 13 sty 2016, 17:28

dariusz pisze:Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnymi siłami zbudować miernik zanieczyszczenia powietrza
Świetny pomysł :) Nie wiem na czym to będziecie składać, ale mógłbym ofiarować arduino nano na cele projektu.

Może tak http://www.jarzebski.pl/arduino/czujnik ... 0au0f.html
Sam czujnik 60zł http://elty.pl/pl/p/Czujnik-pylu%2C-kurzu%2C-dymu/1460
Administrator

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 15 sty 2016, 09:20

W Warszawie też myślą o monitoringu powietrza. Koszt stacji monitorującej szacują na 300 tys.zł + roczne koszty eksploatacji.

Spodobał mi się pomysł z tablicą świetlną pokazującą na bieżąco wyniki.
Ciekawe czy udałoby się prezentować wyniki np. na tablicy przy ulicy Kolejowej?

(przeróbka zrzutu ekranu z maps.google.com https://goo.gl/maps/ny6arrgn3p32)

Obrazek

https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/3065
https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/2736
Pełny opis projektu

Projekt polega na budowie stacji pomiarowej zanieczyszczeń powietrza podobnej do tej, która działa w Al. Niepodległości. Stacja będzie mierzyć aktualne stężenia następujących substancji: pył zawieszony 10 mikrometrów (PM 10), pył zawieszony 2,5 mikrometra (PM 2,5), dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), ozon (O3), benzen (C6H6), benzo-alfa-piren, rtęć w stanie gazowym (Hg). Stacja będzie miała charakter urządzenia przenośnego. Pozwoli to na jej przeniesienie w bardziej odpowiednie miejsce w sytuacji, gdy dane ze stacji na ul. Przy Bernardyńskiej Wodzie ponownie będą przesyłane do WIOŚ. Parametry techniczne proponowanej stacji powinny być analogiczne do stacji, które zakupiło miasto Kraków w 2015 roku. Kalibracja stacji będzie się odbywać publicznie w obecności zainteresowanych tematem mieszkańców.

Stacja zostanie umieszczona pomiędzy jezdniami Al. Witosa w pobliżu skrzyżowania z Al. Sobieskiego. Położenie na otwartej przestrzeni umożliwi jej niezależne zasilanie przez panele słoneczne i wiatraki. Stacja zostanie wyposażona w tablicę świetlną. Będzie ona pokazywać aktualne poziomy stężenia badanych zanieczyszczeń i indeksu jakości powietrza, wartość graniczne norm i informację jakościową o poziomach zanieczyszczeń poszczególnych substancji.

Dane ze stacji będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej urzędu dzielnicy Mokotów i w przypadkach przekroczenia norm zanieczyszczenia będzie wysyłana drogą elektroniczną informacja do wszystkich szkół, przedszkoli, żłobków, przychodni i szpitali na ternie dzielnicy z informacją o zagrożenie zdrowia.

W ramach projektu odbędą się raz w miesiącu spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców, na których będą prezentowane postępy w realizacji projektu.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

dariusz
Gaduła
Gaduła
Posty: 299
Rejestracja: 18 sie 2013, 22:58
Imię i Nazwisko: Dariusz Borowski
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: dariusz » 15 sty 2016, 11:37

Z naszego wstępnego rozeznania postanowiliśmy skorzystać z poniższych rozwiązań.

1. CZUJNIK - Pierwszym stopniem pomiaru jest czujnik cząstek powietrza. Wybraliśmy 2 rodzaje czujników, które chcemy przetestować pod kątem dokładności pomiaru i poprawności odwzorowania w stosunku do stacji pomiarowej WIOŚ

a. pierwszy czujnik to SHINYEI PPD42

Odczyt pomiaru z czujnika polega na pomiarze czasu trwania stanu wysokiego H i niskiego L na poszczególnych pinach czujnika. Pomiaru dokonuje się z 2 nóżek, odpowiednio dla PM2,5 i PM10. Potrafi wykrywać cząstki o rozmiarze ok. 1μm

b. drugi czujnik to GP2Y1010AU0F produkcji firmy Sharp

Wynik pomiaru podawany jest na wyjście analogowe, którego wartość napięcia jest liniowo proporcjonalna do ilości pyłu z typową czułością wynoszącą 0.5V na każde 100μg/m3. Potrafi wykrywać cząstki o rozmiarze ok. 0,8μm

2. KONWERTER - Drugim stopniem pomiaru jest układ oparty o mikrokontroler, który dokona odczytu wyniku pomiaru z czujnika i dokona konwersji na wartości docelowe. Użyjemy do tego układ Arduino Nano z procesorem ATmega328 na pokładzie. Zaletą tego układu jest łatwość programowania i niewysoka cena (ok. 40zł)

Dodatkową rolą tego układu jest wystawienie zmierzonej i obrobionej wartości pomiaru na port RS232 do dalszej obróbki i rejestracji.

3. REJESTRATOR - Trzecim i ostatnim krokiem jest użycie mini-komputera wyposażonego w dystrybucję OpenWRT
Zadaniem mikrokomputera jest odczyt zmierzonych wartości z portu RS232 Arduino Nano a następnie przesłanie go na wybrany przez nas serwer. Prawdopodobnie będzie to zwykły request GET, gdzie w parametrze będą umieszczone odczytane wartości. Do przemyślenia pozostaje częstotliwość wysyłania pomiarów (co N minut).

Zdecydowaliśmy się użyć gotowego rozwiązania tj. płytki bazowej routera, który jest wyposażony w obsługę WIFI (a) oraz można się z nim komunikować w protokole RS232 (b). Ostatnim warunkiem jest możliwość uruchomienia na nim dystrybucji OpenWRT (c).

Wśród routerów, które spełniają warunki (a) (b) i (c) wybraliśmy następujące modele:
- TP LINK TL-WR740N
- HUAWEI HG553

W pierwszej kolejności przyjrzymy się TP-LINKOWI. Obawiam się, że mogą wystąpić jeszcze dodatkowe warunki, które musi spełnić router, na przykład szeroki zakres temperatur pracy (a zwłaszcza ujemne).

4. INTERNET - Do poprawnej implementacji urządzenia niezbędne jest połączenie z siecią WIFI, do której urządzenie musi posiadać login i hasło. Urządzenie ma znikomy wpływ na parametry łącza internetowego i właściwie obciążą je w minimalnym stopniu.

5. OBUDOWA - Całość należy umieścić w szczelnej skrzynce (obudowie) zapewniającym odporność na wilgoć i trudne warunki atmosferyczne (IP65) a jednocześnie czujnik musi mieć dostęp do powietrza. Prawdopodobnie umieścimy czujnik na zewnątrz obudowy od spodu.

WADY
- żywotność - producenci czujników sugerują max 5 lat
- jakość i niezawodność detekcji w przypadku ujemnych temperatur

Koszty pojedynczego urządzenia
- czujnik cząstek powietrza: 50-60 zł
- mikrokontroler Arduino Nano: 40-50 zł
- router TP LINK TL-WR740N: używany do 50 zł, nowy 60-90 zł
- obudowa AWP161609 (IP65): 40 zł

Wszystkie wycenione wyżej elementy nie zawierają kosztów wysyłki oraz kosztów montażu, dodatkowo koszt zapewnienia dostępu do internetu spoczywa na społeczności zaangażowanej w projekt.

Miejmy nadzieję, że koszt złożenia jednego urządzenia nie przekroczy 200 zł.

Chętnie skorzystamy z propozycji clou i wypożyczymy do testów Arduino Nano. Zanim dojdą zamówione czujniki będziemy mieli okazję sprawdzić komunikację Arduino z routerem (RS232) oraz instalacje dystrybucji OpenWRT na routerze TP-LINK.

Wątek będzie uzupełniany wraz z rozwojem projektu.
Dariusz Borowski :: RLU:#375594 :: e-borowski.pl
Opinie tutaj wyrażone reprezentują moje własne poglądy. Nie są w żaden sposób związane z moim pracodawcą, moją rodziną, moimi przyjaciółmi oraz moim psem.

Noto
Maniak
Maniak
Posty: 1652
Rejestracja: 26 mar 2013, 07:38
Imię i Nazwisko: Edward Tyrchan

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: Noto » 15 sty 2016, 14:33

Jako 71 letni latek a mieszkaniec N.T.62 lata -(znam dosyć mocno -co było a jest dzisiaj !!-dzisiaj dzień do nocy -ale po kolei -to tak u mnie ta kolej rzeczy --dzisiaj mamy -telewizję -radio -no i ten internet z którego korzystam -może jako dziadek niepotrzebnie -ale niech tak będzie --to tyle tytułem wstępu -do Obywatelski Monitoring Pyłu W Gminie Nowy Tomyśl(OMPTNT)-gdzie te pyły ----na pewno nie na Osiedlach(na pewno nie na 3 -Osiedlach -Batorego -Północ -Wypoczynkowa0--osiedla te opalane są gazem -za to płacimy i to moim zdaniem więcej jak to opalanie węglem --tak problem -nazwijmy to "stare miasto"-od Chopina w Kierunku -Poznań -stare budownictwo ---ale ...nowe zdanie ..
Mój idąc dalej ---te budynki i mieszkańcy N.T. -niby stare budynki -nie takie stare --tu ten myślnik -one oddają tą historię N.T.-częściowo -czym N.T. ma się chwalić -tą zabudową -z ponad 200 lat -w miarę odnawiane ..
Już nie idąc dalej -ale niech tak będzie --tu moim zdaniem na tych bagnach -bagienkach -zrobiono piękny Park Wypoczynku ( w tej chwili -Jarmarki --i znowu --nasze grunty -podmokłe --zrobiono -stawek -i inne rzeczy -co dalej --Młodzi z burmistrzem to zrobią --
To na razie tyle taki sobie Noto pisze ale te latka w N.T. coś znaczą i pamiętam jak było -tu przepraszam za te moje farmazony --wiek -nie ta pisownia i na Końcu Noto -od Nowego Tomyśla -znany nick -nawet w Nowym Targu-i Nowym Sączu --jestem z nimi w kontakcie -Małopokska i Wielkopolska -razem co mi mówią -Wy -z Niemców -my z Austriaków -inny porządek i...dalej ..
Tu za ten wpis -dziadek w komputerze nie powinien się wypowiadać --ale niech ....

ObywatelNT
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 06 lut 2015, 12:27

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: ObywatelNT » 16 sty 2016, 13:32

Witam, z chęcią pomogę w projekcie mam dostęp do w/w elementów i internetu w paru miejscach miasta. Mając świadomość ze takie urządzenia nie obciążają sieci można swobodnie stosować w każdym typie sieci internetowej.

Mirosław

qba111
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2013, 19:02

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: qba111 » 21 sty 2016, 21:36

Witam
Ze swojej stronie również służę pomocą.
Mam trochę gratów (arduino mega, czujniki, wyświetlacze, płytki prototypowe itp), trochę wiedzy w zakresie programowania, całkiem sporo wiedzy w zakresie wszelkiej maści Linuksów. Lutownica też się znajdzie :) Przyznaję szczerze, że cierpię na ustawiczne braki czasowe, ale bez przesady. Na zabawę zawsze czas trzeba znaleźć :)

Jak zapewne niektórzy wiedzą kiedyś popełniłem coś takiego : http://weather.eqba.pl

W całym układzie sporo się zmieniło (w układzie pojawiło się m.in. Raspberry PI), ale opisu funkcjonowania już nie zdążyłem zaktualizować :)

Jeżeli mógłbym coś zaproponować - jeżeli czujniki da się "odpalić" na RPI, to ja zastanowiłbym się nad całkowitym wywaleniem Arduino. Wówczas tak zwany "rejestrator" również stałby się zbędny. Czujniki podłączamy bezpośrednio do RPI na którym stawiamy Raspbiana i piszemy w czym nam się żywnie podoba. Pytanie tylko jak wygląda współpraca wymienionych czujników z RPI :)
Do całego układu dorzuciłbym czujnik temperatury i wilgotności - to są grosze, a pozwoli na korelację wpływu tych czynników na zanieczyszczenia :) Pewnie już niejedna tęga głowa to przeanalizowała, ale co nasze to nasze :)

Zebrane dane napisany soft wrzuca na jakiś "rasowy" serwer na którym nastąpi prezentacja danych. Wrzucać proponowałbym do "typowej" bazy (mysql, postgres) oraz do Carbona. Carbon+Elasticsearch+Graphite = Grafana i mamy pikne wykresiki :)

piotr
Gaduła
Gaduła
Posty: 265
Rejestracja: 20 maja 2009, 14:30
Imię i Nazwisko: Piotrek Mierzejewski

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: piotr » 21 sty 2016, 22:23

qba111 pisze:Witam
Ze swojej stronie również służę pomocą.
Mam trochę gratów (arduino mega, czujniki, wyświetlacze, płytki prototypowe itp), trochę wiedzy w zakresie programowania, całkiem sporo wiedzy w zakresie wszelkiej maści Linuksów. Lutownica też się znajdzie :) Przyznaję szczerze, że cierpię na ustawiczne braki czasowe, ale bez przesady. Na zabawę zawsze czas trzeba znaleźć :)

Jak zapewne niektórzy wiedzą kiedyś popełniłem coś takiego : http://weather.eqba.pl

W całym układzie sporo się zmieniło (w układzie pojawiło się m.in. Raspberry PI), ale opisu funkcjonowania już nie zdążyłem zaktualizować :)

Jeżeli mógłbym coś zaproponować - jeżeli czujniki da się "odpalić" na RPI, to ja zastanowiłbym się nad całkowitym wywaleniem Arduino. Wówczas tak zwany "rejestrator" również stałby się zbędny. Czujniki podłączamy bezpośrednio do RPI na którym stawiamy Raspbiana i piszemy w czym nam się żywnie podoba. Pytanie tylko jak wygląda współpraca wymienionych czujników z RPI :)
Do całego układu dorzuciłbym czujnik temperatury i wilgotności - to są grosze, a pozwoli na korelację wpływu tych czynników na zanieczyszczenia :) Pewnie już niejedna tęga głowa to przeanalizowała, ale co nasze to nasze :)

Zebrane dane napisany soft wrzuca na jakiś "rasowy" serwer na którym nastąpi prezentacja danych. Wrzucać proponowałbym do "typowej" bazy (mysql, postgres) oraz do Carbona. Carbon+Elasticsearch+Graphite = Grafana i mamy pikne wykresiki :)
Mógłbyś rozjaśnić co to Carbon, Graphite i po co tam Elastic Search? :)

qba111
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2013, 19:02

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: qba111 » 21 sty 2016, 22:26

http://grafana.org/ - carbon, graphite i elasticsearch są wymagane przez grafanę :) Tylko zapomniałem o niej wspomnieć,a w sumie to najważniejszy składnik :)

zen
Maniak
Maniak
Posty: 2057
Rejestracja: 20 lip 2010, 14:27
Imię i Nazwisko: Tomasz Napierała
Lokalizacja: Nowy Tomyśl/Poznań

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: zen » 22 sty 2016, 00:45

To trochę z armatą na muchę. Zbieranie 1-3 danych nawet co sekundę (co jest już niemożliwe z punktu widzenia działania czujników) naprawdę nie wymaga całego stacku JVM
i tyle

qba111
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2013, 19:02

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: qba111 » 22 sty 2016, 08:02

W jakimś sensie na pewno, ale napisałem, że ja bym tak to zrobił i ja bym tak to zrobił :) Dlaczego:
1) Nie lubię RRD
2) Jeżeli mam potężne narzędzie ZA DARMO i zasoby sprzętowe na to pozwalają to dlaczego z niego nie skorzystać???
3) Nikt nie powiedział, że czujnik musi być 1 :) A jak znajdą się hobbyści maniacy i każdy z nich będzie chciał mieć takie cudeńko w domu to moje rozwiązanie w prosty sposób umożliwia wrzucenie na 1 wykres wszystkich X czujników

Oczywiście masz święte prawo mieć inne zdanie na ten temat :) Pytanie tylko co innego proponujesz? To co jest na mojej stronie mi osobiście się podoba (mówię o wykresach, a nie o całokształcie strony), ale ma pewne ograniczenia. I gdybym robił to w tej chwili to zrobiłbym właśnie tak jak napisałem (choć postawienie całego tego usrojstwa nie jest proste ani przyjemne).

BTW - arduino to też armata na muchę - weźmy czystego Atmela i jazda ;)

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 22 sty 2016, 09:32

qba111 pisze:Witam
(...)
Do całego układu dorzuciłbym czujnik temperatury i wilgotności - to są grosze, a pozwoli na korelację wpływu tych czynników na zanieczyszczenia :) (...)
Planowany jest czujnik temperatury i wilgoci DHT22. https://www.adafruit.com/products/385

Czujnik zapylenia zapylenia przybył z Chin w 10 dni.

W tej chwili jesteśmy, (a raczej Darek jest) na etapie uruchamiania czujnika. Nieocenionej pomocy udzielił nam p. Mirosław Kortus ze sklepu MKS z Kościuszki i polutował wszystko co trzeba.

Nie przemyśleliśmy ostatecznie jeszcze sposobu prezentacji wyników, więc przyznam, że przydadzą nam się Twoje rady.
Chętnie się spotkamy. Może nawet dziś lub jutro.
Prosiłbym o mail na kontakt@obywatelskint.pl

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

qba111
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2013, 19:02

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: qba111 » 22 sty 2016, 09:43

Jak chodzi o czujnik to zdecydowanie lepszy według mnie jest dallas. DHT mierzy też wilgotność więc też się przyda, ale z pomiarem temperatury lubi mieć duże rozrzuty. Sprawdzałem DHT11 i DHT22 - oba cierpią na tą samą przypadłość :) (co zresztą czasami można zaobserwować na moich wykresach - szczególnie w ciepłe dni, w zimne DHT22 i Dallas są wyjątkowo zgodne). Mam (chyba) oba wolne więc nie ma problemu żeby sprawdzić. Poza tym Dallasa można połączyć kilka czujników "szerogowo" - w arduino zajmą 2 piny, a będzie można mierzyć też temperaturę wewnątrz obudowy co może się przydać w ciepłe dni :)

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 22 sty 2016, 10:35

qba111 pisze:Jak chodzi o czujnik to zdecydowanie lepszy według mnie jest dallas. DHT mierzy też wilgotność więc też się przyda, ale z pomiarem temperatury lubi mieć duże rozrzuty. Sprawdzałem DHT11 i DHT22 - oba cierpią na tą samą przypadłość :) (co zresztą czasami można zaobserwować na moich wykresach - szczególnie w ciepłe dni, w zimne DHT22 i Dallas są wyjątkowo zgodne). Mam (chyba) oba wolne więc nie ma problemu żeby sprawdzić. Poza tym Dallasa można połączyć kilka czujników "szerogowo" - w arduino zajmą 2 piny, a będzie można mierzyć też temperaturę wewnątrz obudowy co może się przydać w ciepłe dni :)
Tak. Dallasy także mamy. Chętnie skorzystamy, bo mamy tylko 3 sztuki.

Problemem, z którym możemy się zderzyć to jest ujemna temperatura otoczenia i jej wpływ na pracę czujnika, routera i Arduino. Tego nie wiemy jak się zachowa elektronika.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

qba111
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2013, 19:02

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: qba111 » 22 sty 2016, 11:17

Jeżeli jest taka możliwość to proponuję arduino na zewnątrz, a router w pomieszczeniu. Moje arduino od 2 lat stoi dzielnie na balkonie i nie narzeka :) Zawsze można nabyć jakiś heater na 5-12V. Cena to kilka dolarów.
Patrzę na tą obudowę o zastanawiam się jak z jej "przewiewnością". Wiadomo, że nie może być zbyt szczelna, a to nieco komplikuje sprawę "ogrzewania".
Nie wiem czy to dokładnie ten sam czujnik, ale tu mówią, że operating temperature to 0-40 stopni

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 22 sty 2016, 12:24

qba111 pisze:Jeżeli jest taka możliwość to proponuję arduino na zewnątrz, a router w pomieszczeniu. Moje arduino od 2 lat stoi dzielnie na balkonie i nie narzeka :) Zawsze można nabyć jakiś heater na 5-12V. Cena to kilka dolarów.
Patrzę na tą obudowę o zastanawiam się jak z jej "przewiewnością". Wiadomo, że nie może być zbyt szczelna, a to nieco komplikuje sprawę "ogrzewania".
Nie wiem czy to dokładnie ten sam czujnik, ale tu mówią, że operating temperature to 0-40 stopni
Zobaczymy co z temperaturą. Same elementy też powinny dać nieco ciepła, ale także myśleliśmy o jakimś podgrzewaczu. Poza tym o elemencie wymuszającym ruch powietrza.

Założenie jest takie, że ten czujnik będzie musiał być w pewnym oddaleniu od domu, więc wariant "router w domu, a czujnik na zewnątrz" raczej odpada. Poza tym prawdopodobnie (to jeszcze musimy się dowiedzieć) czujnik musi być na ok. 1, 5m.

Drugi w miarę tani czujnik GP2Y1010AU0F Sharp ma zakres pracy od -10C. Już zamówiliśmy.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

qba111
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2013, 19:02

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: qba111 » 22 sty 2016, 14:10

Zależy czym jest "pewne oddalenie" :) Bo jeżeli to nie jest duża odległość to można pomyśleć o jakimś radyjku 433MHz, choć ja nie mam najlepszych doświadczeń z tym związanych :)

A co w takim razie z zasilaniem? Tak czy siak do tego czegoś kable będzie trzeba pociągnąć.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 22 sty 2016, 15:52

qba111 pisze:Zależy czym jest "pewne oddalenie" :) Bo jeżeli to nie jest duża odległość to można pomyśleć o jakimś radyjku 433MHz, choć ja nie mam najlepszych doświadczeń z tym związanych :)

A co w takim razie z zasilaniem? Tak czy siak do tego czegoś kable będzie trzeba pociągnąć.
Tak, zasilenie po kablu, a dane po Wifi.

Pomysł jest taki, że każdy kto chce może sobie taki czujnik postawić u siebie i ten czujnik wpięty w sieć domową będzie wysyłał dane na serwer. Zatem nie może to być za daleko od routera WiFi.

Byłoby nieźle, gdyby dało się postawić kilka czujników na terenie gminy.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

dariusz
Gaduła
Gaduła
Posty: 299
Rejestracja: 18 sie 2013, 22:58
Imię i Nazwisko: Dariusz Borowski
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: dariusz » 26 sty 2016, 22:21

.
Poniższy post jest kopią wpisu z:
http://obywatelskint.pl/2016/01/nierown ... o-arduino/

Informujemy o dalszych postępach w pracach nad projektem miernika pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.
uklad-pomiarowy.png
uklad-pomiarowy.png (280.77 KiB) Przejrzano 14506 razy
Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pana Mirosława Kortusa z firmy MKS Elektronika (ul. Kościuszki), który wszechstronnie wspomógł nas w przygotowaniu sprzętu elektronicznego do testów, możemy się już pochwalić działającym układem, który dokonuje pomiaru a przetworzone wartości zapisywane są w bazie danych.

Nieodzowna była również pomoc Piotra Mierzejewskiego, który cierpliwie wysłuchiwał tyrad o trudnościach napotkanych w procesie komunikacji peryferiów oraz doradzał w kwestiach kalibracji i konfiguracji czujnika pyłu. Wspólnymi siłami, podpierając się podobnymi projektami w internecie, udało nam się osiągnąć stabilne rezultaty odczytu i zapisu z użyciem prostych skryptów uruchamianych natywnie w konsoli Linuxa.

Całość nie została jeszcze umieszczona w obudowie. Układ spięty jest za pomocą płytki uniwersalnej. Trwają testy komunikacji bezprzewodowej i zapisu odczytanych wartości do bazy danych. Jednocześnie cały czas ulepszamy oprogramowanie sterujące pomiarem i konwersją.

Jest to pewien początek, aczkolwiek wiele jeszcze przed nami. Największym osiągnięciem jest zapoznanie się ze słabymi punktami obranego rozwiązania, świadomość problemów, na które natkniemy się w następnych krokach a przede wszystkim przygotowanie listy możliwych rozwiązań.

Obecnie układ pomiarowy składa się z następujących elementów:

1. czujnik PPD42NS firmy Shinyei
2. czujnik temperatury i wilgotności DHT11 (docelowo DHT22 ze względu na większy zakres obsługiwanych temperatur)

Aby dokonać pomiaru interesujących nas parametrów należy zmierzyć czas występowania stanu niskiego na pinie czujnika w czasie 30 sekund (czas zalecany przez producenta). Odczytany czas jest proporcjonalny do stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 (odczyt z osobnego pinu).
PPD42NS-diagram-768x380.png
PPD42NS-diagram-768x380.png (32.36 KiB) Przejrzano 14506 razy
Po zasileniu czujnika należy odczekać 2-3 minuty aby jego temperatura i pomiar cząstek powietrza ustabilizował się. Dla zapewnienia właściwego przepływu powietrza, czujnik musi znajdować się w określonej pionowej pozycji. Wewnątrz znajduje się rezystor, który poprzez nagrzewanie się wymusza ruch powietrza w określonym kierunku. Dodatkowo, dla zapewnienia poprawności odczytu, czujnik musi być umieszczony w całkowitej ciemności, stąd wymóg szczelnej obudowy. Elementem pomiarowym jest fotodioda, stąd powyższe warunki, które należy spełnić.

Na postawie charakterystyk dostarczonych przez producenta mądrzy ludzie z internetu opracowali wzór na wielomian 3 stopnia, który je odzwierciedla w postaci funkcji:
wzor-1-300x44.png
wzor-1-300x44.png (10.02 KiB) Przejrzano 14506 razy
PPD42NS-charactaristic-768x514.jpg
PPD42NS-charactaristic-768x514.jpg (133.72 KiB) Przejrzano 14506 razy
PPD42NS-graph-300x300.png
PPD42NS-graph-300x300.png (42.76 KiB) Przejrzano 14506 razy
Zliczony czas trwania stanu niskiego (tPM10) na pinie czujnika należy podzielić przez czas pomiaru (T=30 sec), w ten sposób uzyskujemy proporcję do dalszych obliczeń:
wzor-2.png
wzor-2.png (3.36 KiB) Przejrzano 14506 razy
Wartość count określa liczbę cząstek powietrza o rozmiarze 1um, którą pozostaje już tylko skonwertować na ug/m3 wg wzoru:
wzor-3.png
wzor-3.png (17.71 KiB) Przejrzano 14506 razy
Tak przygotowaną wartość możemy wysłać do kolejnego stopnia pomiaru.

3. Arduino Nano

Komunikacja z czujnikiem pyłu i czujnikiem temperatury/wilgotności odbywa się poprzez układ Arduino Nano z wykorzystaniem protokołu 1-Wire. Odczytana i skonwertowana wartość jest właściwie gotowa do wysłania do następnego stopnia pomiaru.

Źródła programu pracującego na Arduino Nano dostępny jest w repozytorium GIT.

Parę szczegółów technicznych dotyczących układu mikrokontrolera:
 • odczyt stanu czujnika DHT11 odbywa się w interwałach 1s,
 • odczyt stanu czujnika PPD42NS jest ciągły,
 • odczytane wartości temperatury i wilgotności wysyłane są do routera TP-LINK WR-740N co 1 sekundę,
 • odczytane wartości zapylenia wysyłane są do routera co 30 sekund,
 • mikrokontroler komunikuje się z routerem za pośrednictwem protokołu RS232 (57600 boud, 1 bit stop, non parity),
 • prędkość transmisji została dobrana eksperymentalnie i była dosyć czasochłonnym procesem, jak się okazuje przy różnych prędkościach i ustawieniach portu mieliśmy do czynienia z różnym stopniem błędu transmisji (%), należy wziąć pod uwagę, że w wykorzystanej komunikacji nie możemy skorzystać z kontroli przepływu i synchronizacji danych, bo tychże nasz router nie obsługuje (sprzętowo),
 • aby dodatkowo poprawić jakość transmisji RS232 często opróżniany jest bufor do wysyłki danych a opóźnienia między kolejnymi danymi pozwalają na odczyt krokowy po stronie routera,
 • po zasileniu całego układu Arduino Nano startuje z 45 sekundowym opóźnieniem, jest to czas niezbędny na uruchomienie się routera i inicjalizację portów,
 • układ watchdoga Arduino resetuje mikrokontroler (w przypadku zatrzymania jego pracy lub innego problemu) w maksymalnym czasie 2 sekund,
4. Router TP-LINK WR-740N

Wymieniony router wyposażony jest w system operacyjny OpenWRT, który znakomicie sprawdza się w szybkiej, zdalnej konfiguracji sieci bezprzewodowej. Jego główną rolą jest zapewnienie dostępu do internetu, odczyt danych pomiarowych z układu Arduino Nano oraz wysłanie ich do API, które umieści je bazie danych.
openwrt-interface.png
openwrt-interface.png (72.55 KiB) Przejrzano 14506 razy
Kilka refleksji dotyczących tego stopnia pomiaru:
 • port równoległy routera musi pracować w trybie RAW, wyłączona kontrola przepływu, timeout oczekiwania na dane to 1 minuta, minimalna liczba znaków do odczytu portu ustawiona na 1,
 • przy starcie routera uruchamiany jest skrypt startup.sh (dostępny również w repozytorium), zadaniem skryptu jest konfiguracja ustawień portu RS232 oraz uruchomienie zapisu zawartości portu szeregowego (/dev/ttyATH0) do pamięci RAM (fizyczny plik /tmp/pomiar.txt),
 • wysłanie zawartości pliku (/tmp/pomiar.txt) z zapisanym pomiarem odbywa się co 5 minut, wykorzystany został do tego unixowy terminarz cron, skrypt wysyłający dane ma nazwę send.sh (również dostępny z poziomu repozytorium),
 • aplikacja wykonująca request do API serwera to proste wywołanie wget, po wykonaniu zapytania opróżniamy zawartość pliku pomiarowego,
5. API po stronie serwera – zapis do bazy danych

Na serwerze umieszczony jest skrypt (update.php) napisany w technologii PHP, stworzony całkiem na szybko i z pewnością nie jest docelowym rozwiązaniem. Odczyt danych oparty jest o prosty parser wykorzystujący funkcję preg_match_all.

Do bazy danych zapisujemy wartości takie jak temperatury, wilgotność, wartości PM10 i PM2,5 oraz znaczniki czasu (pomiaru) zarówno z bazy danych jak i z układu arduino. Przychodzące dane sprawdzane są pod kątem poprawności wg. sumy kontrolnej, w którą doposażony jest każdy pomiar. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych błędów w transmisji między peryferiami, tak aby nawet pozornie poprawnie wyglądające dane nie zakłócały przyjętego algorytmu.
pomiary-mysql.png
pomiary-mysql.png (85.78 KiB) Przejrzano 14506 razy
Obecnie analizujemy zbierane dane oraz przygotowujemy się do zamknięcia rozwiązania w szczelnej obudowie.
Dariusz Borowski :: RLU:#375594 :: e-borowski.pl
Opinie tutaj wyrażone reprezentują moje własne poglądy. Nie są w żaden sposób związane z moim pracodawcą, moją rodziną, moimi przyjaciółmi oraz moim psem.

cambriii
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2016, 01:38

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: cambriii » 15 lut 2016, 09:31

Pomysły na działanie :

Wykupienie domeny i założenie strony internetowej dotyczącej Obywatelskiego Monitoringu Pyłu, dzięki temu temat będzie można łatwiej rozpowszechniać na zasadzie udostępniania / upubliczniania linku i poza tym :

- będzie można zamieszczać wyniki dot. zanieczyszczenia powietrza + dokumentację
- zamieścić mapkę Nowego Tomyśla i oznaczyć kolorami ulice lub obszary, które najbardziej dymią
- prowadzić ankietę i upubliczniać wyniki :

Ankieta mogłaby zawierać pytania i odpowiedzi, które dały by do myślenia palaczom, np.

Pytanie nr.1 :
Czy w codziennym życiu przeszkadzają Tobie domy palące śmieciami w piecach ?
- TAK
- NIE

Pytanie nr.2 :
Czy zaobserwowałeś i wiesz w których domach pali się śmieciami ?
- TAK
- NIE

Pytanie nr.3 :
Czy wiedząc, które są to domy ale znając tych ludzi bądź będąc ich sąsiadami nie interweniujesz osobiście bo zależy Tobie na dobrych relacjach ?
- TAK
- NIE

Pytanie nr.4
Czy mogąc zachować pełną anonimowość zdecydowanie potępił byś czyny tych osób ?
- TAK
- NIE

Otrzymując odpowiedzi a przede wszystkim mając dość sporą ilość użytkowników / osób ankietowanych upublicznić wyniki na stronie + rozprowadzić ulotki / plakaty z zamysłem uświadomienia palaczom, że nie są ANONIMOWI i każdy wie, kto pali śmieciami i ich potępia za te czyny ale nie powie tego wprost bo chce zachować twarz lub zależy mu na dobrych relacjach.

- kolejna sprawa można by było organizować wirtualne akcje ( nie wiem jak to się ma do zasad prawnych ) :
1. Wpisywanie adresów domów na zieloną listę, które dbają o to co palą w piecach - poprzez zgłoszenia użytkowników
2. Przydzielanie "zielonego liścia" domom, które popierają akcje "Zwalczania zanieczyszczenia powietrza"
3. Stworzenie galerii / wrzucanie zdjęć : jak wieczorami wyglądają niektóre zadymione ulice, kominów / domów które dają popis itp.

- zebrać i upublicznić argumenty, dlaczego cała akcja jest taka ważna dla lokalnej społeczności :
+ chodzi o zdrowie każdego a przede wszystkim dzieci
+ aby można było przyjemnie spacerować
+ aby można było zdrowo uprawiać sport
...

To na tyle :)
Dzięki

zen
Maniak
Maniak
Posty: 2057
Rejestracja: 20 lip 2010, 14:27
Imię i Nazwisko: Tomasz Napierała
Lokalizacja: Nowy Tomyśl/Poznań

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: zen » 16 lut 2016, 16:50

Interesujące propozycje.

Mam trochę wątpliwości jak weryfikować "zielone liście"?
i tyle

Awatar użytkownika
clou
Maniak
Maniak
Posty: 1067
Rejestracja: 13 sty 2010, 22:20
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: clou » 16 lut 2016, 19:39

Może zielony liść tylko dla pieców gazowych/paneli solarnych itp.? Nie wyobrażam sobie budynku z piecem węglowym z zielonym liściem. To łatwo zweryfikować.
Administrator

cambriii
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2016, 01:38

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: cambriii » 16 lut 2016, 19:58

Przydzielenie "zielonego liścia" odbywa się na zasadach zgłoszenia adresu przez użytkownika, który popiera całą akcję. Jego adres zostaje wpisany na zieloną listę, która jest ogólnie dostępna. "Społeczność" zaangażowana w cały projekt ma podgląd na całą listę i może weryfikować, czy dany dom rzeczywiście przestrzega zasad. Każda osoba będąca świadkiem złamania zasad może przesłać taką uwagę tekstową lub zdjęciową do admina.

Gdyby cała akcja nabrała rozpędu i rozgłosu można by się pokusić w późniejszym czasie o przydzielanie takim domom "zielonych liści" w postaci naklejek.

Innym pomysłem jest stworzenie wirtualnej galerii (chociażby na forum), na której mieszkańcy sami będą dodawali zdjęcia. Na zdjęciach będą uwiecznione miejsca, które szczególnie uprzykrzają życie mieszkańców smogiem. Robienie zdjęć bezpośrednio domom może być niezgodne z prawem, dlatego można uwieczniać "widok" np. sam komin z wydobywającym się smogiem, zadymiony obszar, ulica etc. Uwiecznianie "widoków" nie powinno stanowić żadnego prawnego problemu.
Jakie korzyści z tego płyną ? Społeczny lincz :) Osoba która zanieczyszcza otoczenie z łatwością rozpozna o jaki obiekt chodzi na zdjęciu. To samo może dotyczyć osób zamieszkałych okolice. Żyjemy w społeczeństwie, gdzie ludzie bardzo liczą się z opinią innych, więc można to wykorzystać w walce o zdrowe środowisko .

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 17 lut 2016, 08:23

cambriii pisze:Pomysły na działanie :

Wykupienie domeny i założenie strony internetowej dotyczącej Obywatelskiego Monitoringu Pyłu, dzięki temu temat będzie można łatwiej rozpowszechniać na zasadzie udostępniania / upubliczniania linku i poza tym :

- będzie można zamieszczać wyniki dot. zanieczyszczenia powietrza + dokumentację
- zamieścić mapkę Nowego Tomyśla i oznaczyć kolorami ulice lub obszary, które najbardziej dymią
- prowadzić ankietę i upubliczniać wyniki :
(...)
Ciekawe pomysły, choć boję się takiego publicznego piętnowania. Z drugiej strony "zadymiarze" mają innych w nosie.

1. Co do strony internetowej i pewnie fanpage na FB - to owszem to byłby znakomity pomysł pod warunkiem, że ktoś by ją prowadził. A to nie jest łatwa sprawa.
Moje pytanie brzmi: Kto miałby to robić?

2.Ankieta podoba mi się, Rzeczywiście pytania są "uświadamiające" własną postawę.

3. Adresy domów i galeria. Tak owszem, że cambriii weźmiesz za to odpowiedzialność z imienia i nazwiska. Ja nie mam takiej śmiałości.
"Zielony liść" jako pozytywna akcja - tak. Musiałaby powstać jakaś kapituła, która stworzyłaby kanon "zielonego liścia", a do tego zgoda samego zainteresowanego.

4. zbieranie argumentów - tak, brakuje takiego pozbierania w całość rozproszonej dyskusji.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

dariusz
Gaduła
Gaduła
Posty: 299
Rejestracja: 18 sie 2013, 22:58
Imię i Nazwisko: Dariusz Borowski
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: dariusz » 17 lut 2016, 10:50

Wraz z nagłośnieniem przez liczne media kwestii skandalicznie wysokich wartości pyłu zawieszonego, począłem się zastanawiać jaki odniesie to skutek. Czy obywatele gminy przebudzą się i zaczną zwracać uwagę na to czym palą w piecach? Czy będą mieli odwagę zwracać uwagę swoim sąsiadom? A może bez skrępowania zgłoszą problem dymiącego komina na Straż Miejską?

Złożyłem do UM wniosek o udostępnienie informacji publicznej, jak kształtuje się liczba zgłoszeń, kontroli i kar nałożonych przez Straż Miejską w roku 2015 i 2016. Zarówno liczby, jak i wnioski, które można z nich wysnuć są zaskakujące. Zaskakująco niekorzystne.

Liczba złoszeń, kontroli i kar dotyczących palenia w piecach zabronionych substancji.
2015 (cały rok)2016 (styczeń, luty)
liczba otrzymanych zgłoszeń63
liczba przeprowadzonych kontroli2518
liczba nałożonych kar i mandatów00
uniemożliwienie kontroli lub utrudniania dostępu do obiektu00
Więcej przeczytasz na:
http://obywatelskint.pl/2016/02/nierown ... role-kary/
Dariusz Borowski :: RLU:#375594 :: e-borowski.pl
Opinie tutaj wyrażone reprezentują moje własne poglądy. Nie są w żaden sposób związane z moim pracodawcą, moją rodziną, moimi przyjaciółmi oraz moim psem.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 17 lut 2016, 11:23

Ja ze swej strony zapytałem burmistrza Wadowic o podstawy prawne kontroli pieców. Dlaczego burmistrza Wadowic: bo się chwali na FB, że przeprowadził ileś tam kontroli.
Latami dało się słyszeć ze strony naszej SM, że nie można lub to jest trudne. Może i mieli rację, a może nie.
Czekam na odpowiedź.

https://www.facebook.com/burmistrzklino ... =3&theater
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 20 lut 2016, 12:24

Pudełka meteorologiczne powoli powstają. Oto etapy.

Skrzynki są pomalowane od środka na czarno, od zewnątrz na biało.
Pudełko z owieczką i misiem kupione w Pepco za 30 zł. Kratki wentylacyjne po ok. 6zł w Brico. I farba 2x (biała i czarna) po 12 zł w M4.
Wzorem dla nas był Kraków - Zdrój - Nasze Miasto Uzdrowiskiem.
https://www.facebook.com/KrakowZdroj/
http://www.krakow-zdroj.pl/

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 21 lut 2016, 11:44

I już zmontowane skrzynki. Nie wszystko poszła jak trzeba, ale do naszych potrzeb wystarczy.

Obrazek
Obrazek
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 22 lut 2016, 18:32

Oto podstawa prawna kontroli spalania w instalacjach grzewczych wg Wadowic. Nawiązuję do wpisu burmistrza Wadowic.
https://www.facebook.com/burmistrzklino ... =3&theater
"W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, skierowany w dniu 9 lutego 2016 roku, niniejszym informuję, co następuje.
Kontrole spalania w instalacjach grzewczych w Gminie Wadowice przeprowadzone zostały na podstawię art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia
2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 roku, poz. 1232 j.t.)
. Podstawą prawną nałożenia przez Straż Miejską w Wadowicach mandatów w związku z przeprowadzonymi czynnościami kontrolnymi był art. 191 w zw. z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz. U. z 2013 roku, poz.21, j.t.).

Podstawą prawną skierowania przez Straż Miejską w Wadowicach wniosków o ukaranie do sądu był art. 379 ust. 4 Prawa ochrony środowiska."
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

Awatar użytkownika
clou
Maniak
Maniak
Posty: 1067
Rejestracja: 13 sty 2010, 22:20
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: clou » 03 mar 2016, 18:31

Rano w Merkurym była mowa o zanieczyszczeniu powietrza w NT i wspomniano także o OMPNT :) Chyba redaktor czyta forum ;)
Administrator

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 03 mar 2016, 21:06

clou pisze:Rano w Merkurym była mowa o zanieczyszczeniu powietrza w NT i wspomniano także o OMPNT :) Chyba redaktor czyta forum ;)
Powiem tak: wolałbym, aby mówili jak pomiary ruszą pełną parą.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

dariusz
Gaduła
Gaduła
Posty: 299
Rejestracja: 18 sie 2013, 22:58
Imię i Nazwisko: Dariusz Borowski
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: dariusz » 04 mar 2016, 13:47

Od czasu ostatniego wpisu dotyczącego naszych planów, kwestii technicznych i zastosowanych rozwiązań przy w budowie miernika stężenia pyłu zawieszonego, przeszliśmy bardzo długą drogę. Pierwsze miesiące roku były niezwykle pracowitym okresem. Przez ten czas zdążyliśmy przetestować 4 czujniki pyłu, z podziałem na sposób pomiaru: 2 optyczne i 2 laserowe oraz dopracować sposób wysyłania i zapisu zmierzonych wartości w bazie danych. Przemysław Mierzejewski zbudował zgrabne skrzynki pomiarowe, które zapewnią czujnikowi swobodny dostęp do powietrza przy jednoczesnym zabezpieczeniu układu pomiarowego przed trudnymi warunkami atmosferycznymi (np. wilgoć, silne promienie słoneczne). Skrzynka wewnątrz pomalowana jest na czarno, na zewnątrz zaś białą farbą, pozwala to na osiągnięcie stabilnych temperatur, bez zbędnego nagrzewania się całości.
skrzynka.png
skrzynka.png (488.31 KiB) Przejrzano 13435 razy
Jak się okazuje, bez gruntownych testów, próbnych pomiarów i korelacji między warunkami atmosferycznymi a dokładnością pomiaru, wszelkie dalsze prace i inwestowanie czasu w wybrane rozwiązanie byłoby kompletnie bez sensu. Dlatego też sumiennie przyłożyliśmy się do zbadania konkretnych zachowań czujników wobec wilgotności, temperatury i niepożądanego dostępu światła (dotyczy tylko czujników optycznych).

Więcej przeczytasz na:
http://obywatelskint.pl/2016/03/nierown ... go-finalu/
Dariusz Borowski :: RLU:#375594 :: e-borowski.pl
Opinie tutaj wyrażone reprezentują moje własne poglądy. Nie są w żaden sposób związane z moim pracodawcą, moją rodziną, moimi przyjaciółmi oraz moim psem.

Awatar użytkownika
clou
Maniak
Maniak
Posty: 1067
Rejestracja: 13 sty 2010, 22:20
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: clou » 05 mar 2016, 21:31

Czy pomiar ze wszystkich czujników jest robiony w jednym miejscu, czy w kilku lokalizacjach? Możecie podać nazwę osiedla?

Patrząc na to http://nowytomysl.org/ompnt/ można się przerazić :shock:
Administrator

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 06 mar 2016, 06:23

clou pisze:Czy pomiar ze wszystkich czujników jest robiony w jednym miejscu, czy w kilku lokalizacjach? Możecie podać nazwę osiedla?

Patrząc na to http://nowytomysl.org/ompnt/ można się przerazić :shock:
http://nowytomysl.org/ompnt/ w tej chwili czujniki nie pracują, to są dane tylko z 2-03-2016.
Miernik jest składany do ostatecznej wersji.

Tutaj pracuje czujnik http://pm10.sos.gd/
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl


przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 09 mar 2016, 16:42

I jakby uzupełnienie do postu wyżej.

Dziś był Pan z radia Mercury i nagrał nasze wypowiedzi. Jest również stanowisko burmistrza Hibnera. Mnie się zrobiło najzwyczajniej w świecie przykro.
http://www.radiomerkury.pl/informacje/p ... yslem.html

Nagraliśmy dla pewności na magnetofon.

EDIT: Okazało się, że w internecie nie jest cała audycja. Poniżej audycja łącznie z komentarzami dziennikarza.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/150 ... yleniu.mp3

IMG_20160309_163251_preview.jpeg
IMG_20160309_163251_preview.jpeg (63.08 KiB) Przejrzano 5831 razy
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

patryk1
Maniak
Maniak
Posty: 1423
Rejestracja: 13 lip 2014, 15:40
Imię i Nazwisko: Patryk Nowak

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: patryk1 » 09 mar 2016, 18:16

Właśnie słyszałem zapowiedź w radiu, ale nie mogłem wysłuchać. Dobrze, że wstawiliście.
Zapraszam do aktualizacji cen paliw w aplikacji PISTACJE na telefon.

CENY PALIW W NT http://cenapaliw.pl/index.php?l=15
Zapraszam do aktualizacji cen.

zen
Maniak
Maniak
Posty: 2057
Rejestracja: 20 lip 2010, 14:27
Imię i Nazwisko: Tomasz Napierała
Lokalizacja: Nowy Tomyśl/Poznań

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: zen » 09 mar 2016, 20:38

Panowie gratulacje. I jest nas - tych upierdliwych wariatów - więcej niż 2 ;)
i tyle

Awatar użytkownika
Iron Duke
Gadulmistrz
Gadulmistrz
Posty: 971
Rejestracja: 03 sty 2010, 11:16
Lokalizacja: PNT

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: Iron Duke » 09 mar 2016, 21:20

dariusz pisze:
Jak się okazuje, bez gruntownych testów, próbnych pomiarów i korelacji między warunkami atmosferycznymi a dokładnością pomiaru, wszelkie dalsze prace i inwestowanie czasu w wybrane rozwiązanie byłoby kompletnie bez sensu. Dlatego też sumiennie przyłożyliśmy się do zbadania konkretnych zachowań czujników wobec wilgotności, temperatury i niepożądanego dostępu światła (dotyczy tylko czujników optycznych).
I zasugerowałbym jednoczesny pomiar kierunku wiatru w czasie rzeczywistym z pomiarem stopnia zanieczyszczeń.
W NT jest przewaga wiatru z kierunku SW i W.

8)
Nigdy nie wdawaj się w dyskusje z idiotą/idiotką. Osoba postronna mogłaby nie zauważyć różnicy....

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 10 mar 2016, 09:27

Iron Duke pisze:
dariusz pisze:
Jak się okazuje, bez gruntownych testów, próbnych pomiarów i korelacji między warunkami atmosferycznymi a dokładnością pomiaru, wszelkie dalsze prace i inwestowanie czasu w wybrane rozwiązanie byłoby kompletnie bez sensu. Dlatego też sumiennie przyłożyliśmy się do zbadania konkretnych zachowań czujników wobec wilgotności, temperatury i niepożądanego dostępu światła (dotyczy tylko czujników optycznych).
I zasugerowałbym jednoczesny pomiar kierunku wiatru w czasie rzeczywistym z pomiarem stopnia zanieczyszczeń.
W NT jest przewaga wiatru z kierunku SW i W.

8)
To dobry pomysł. Tylko czy znajdzie taki czujnik? A może skorzystać z danych ze stacji meteo z Paproci? Tylko kto jest właścicielem?
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

Awatar użytkownika
kayo
Maniak
Maniak
Posty: 1642
Rejestracja: 06 wrz 2010, 17:51
Lokalizacja: NT

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: kayo » 10 mar 2016, 13:08

Właścicielem jest IMGW i informacje przez nich publikowane są jako inf. publiczna :)

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 10 mar 2016, 15:24

kayo pisze:Właścicielem jest IMGW i informacje przez nich publikowane są jako inf. publiczna :)
Trzeba wystąpić o ponowne przetwarzanie niestety.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 10 mar 2016, 21:55

A tutaj również audycja o bratnim projekcie z Krakowa, który nas zainspirował rozwiązaniami technicznymi. http://www.krakow-zdroj.pl/

http://krakow.eska.pl/newsy/programista ... dio/128380
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

zen
Maniak
Maniak
Posty: 2057
Rejestracja: 20 lip 2010, 14:27
Imię i Nazwisko: Tomasz Napierała
Lokalizacja: Nowy Tomyśl/Poznań

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: zen » 11 mar 2016, 01:23

Taki czujniki leży u mnie w magazynie, jest po wstępnych testach i czeka na rurę ;)
i tyle

netwarent
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 wrz 2014, 18:01
Imię i Nazwisko: Mariusz Ciszewski

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: netwarent » 15 mar 2016, 21:54

Mieszkam w centrum i jak by co służę pomocą ( net, miejsce do instalacji )

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 16 mar 2016, 13:23

Kilka zdjęć stacji pomiarowej.
Widać, że jest jakieś zasilanie prądem oraz komunikacja - jak sądzę - przez sieć komórkową.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 22 mar 2016, 19:43

Poniższy tekst ukazał się 12/03/2016 na stronie Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu. Wydawał mi się na tyle ciekawy, że pozwoliłem sobie w umieścić w tym wątku.
W skrócie: programy dla indywidualnych odbiorców.

http://nowytomysl.pl/wiadomosci/wydarze ... szej-gminy
Zjawisko nazywane niską emisją jest poważnym problemem ekologicznym i zdrowotnym lokalnych społeczności. Wielkość liczby przekroczeń dopuszczalnego poziomu pyłu PM 10 w powietrzu mierzona jest przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu na obszarze województwa wielkopolskiego na stacjach pomiarowych zlokalizowanych w miejscowościach zaznaczonych kolorem czerwonym poniżej.

W Nowym Tomyślu stacja pomiarowa znajduje się na terenie szpitala powiatowego w okolicy ul. Szpitalnej. Co roku zmagamy się z problemem występujących przekroczeń dopuszczalnego poziomu, szkodliwego dla naszego organizmu, pyłu PM 10.

Najbliżej zlokalizowane Nowego Tomyśla stacje pomiarowe znajdują się w Tarnowie Podgórnym, Poznaniu,Borówcu i Lesznie. Oznacza to,że nasi sąsiedzi Grodzisk, Opalenica,Buk,Międzychód, Lwówek, Szamotuły, Wolsztyn ,Kościan,Zbąszyń też nie powinni spać spokojnie. Fakt, że na ich terenie nie ma stacji nie oznacza,że nie ma emisji.
(...)
Obrazek
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

jan
Rozmowny
Rozmowny
Posty: 185
Rejestracja: 01 lut 2013, 16:53
Imię i Nazwisko: Jan

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: jan » 23 mar 2016, 12:37

Polski Alarm Smogowy – raport o świadomości Polaków o wpływie zanieczyszczonego powietrza.
http://www.polskialarmsmogowy.pl/polski ... h,158.html

Wczorajszy apel wystosowany do mediów publicznych.
http://www.krakowskialarmsmogowy.pl/akt ... oad/id/643

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 06 kwie 2016, 16:54

Zapraszamy na spotkanie 15 kwietnia 2016. Porozmawiamy o zapyleniu.

Nieoficjalny start strony monitoringu powietrza w gminie Nowy Tomyśl wystartował w poniedziałek. Strona zmienia kolor w zależności od poziomu zapylenia. Prosimy o komentarze.

http://powietrze.obywatelskint.pl/

W poniedziałek start - a już mamy 120 zł (tyle kosztuje sam czujnik).

Zaglądajcie na http://powietrze.obywatelskint.pl/zbiorka-publiczna/ tam więcej szczegółów.

Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Obrazek
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3988
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Obywatelski Monitoring Pyłu w gminie Nowy Tomyśl (OMPNT)

Post autor: przemek_mierzejewski » 08 kwie 2016, 13:01

A więc mamy odpowiedź z WIOŚ z Poznania.
Niniejszym dziękuję za odpowiedź. Myślę, że dla zainteresowanych jest to interesująca wiedza.

Nurtowały mnie techniczne aspekty pomiarów tzn. jak to się dzieję, że u nas stojąca skrzynka daje wyniki i dlaczego właściwie trzeba przyjechać i zmienić coś tam.


W skrócie.
* pomiary są wykonywane metodą grawimetryczną (manualną) - uznaną za najdokładniejszą.
* pobornik nazywa się PNS-3 D15 firmy P.P.H.U. Atmoservice Sp. z o.o.
* pobornik ma 14 filtrów zmienianych automatycznie co 24h
* wynik otrzymuje się poprzez zmierzenie różnicy wag z precyzją 0,000001 g przed i po wyciągnięciu z pobornika, oczywiście w odpowiedniej temperaturze i wilgotności
* w stosowanej u nas metodzie można również oznaczyć arsen, kadm i nikiel

Dokładna i precyzyjna odpowiedź w załączeniu. Również ze zdjeciami.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/150 ... %9Blu1.pdf

Obrazek
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Społeczna grupa szybkiego reagowania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości