"Ruczkowo"

Noto
Maniak
Maniak
Imię i Nazwisko: Edward Tyrchan

"Ruczkowo"

Post autor: Noto » 16 lis 2013, 11:43

"Ruczkowo"-i tu pytanie do znawcy naszego miasta N.T. jakim jest P. Przemek Mierzejewski -ale po kolei :miejscowość Glinno opasa Nowy Tomyśl wkoło i tak kierunek -Stary Tomyśl -Boruja Kościelna -Zbąszyń-i Bolewice -ten ostatni kierunek aż do obecnego "Zacisza"i kawałek dalej zwany był "Ruczkowem"-nie wiem skąd ta nazwa i myślę że P. Przemek mi ją przybliży--a wzięło to się stąd że zaczepiono mnie samochodem (nie nasza rejestracja)i pytano o Ruczkowo k/Nowego Tomyśla a że tam kiedyś mieszkałem szybko skojarzyłem że chodzi o Glinno -w kierunku Bolewic -czy trafili ? przypuszczam że tak bo to było nazwisko dość znane w tym "fyrtlu.".-też pamiętam jak ksiądz ogłaszając kolędę w tym "fyrtlu" zawsze ogłaszał na "Ruczkowie".
Ostatnio zmieniony 18 lis 2013, 07:42 przez Noto, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hed
Maniak
Maniak

Re: "Ruczkowo"

Post autor: hed » 16 lis 2013, 12:02

pierwsze czytam :gazeta:skąd jegomoście byli :?:
CENY PALIW w NT: http://cenapaliw.pl/index.php?l=15
http://niewygodne.info.pl/

Noto
Maniak
Maniak

Post autor: Noto » 16 lis 2013, 12:58

Jegomoście starsi wiekiem -rejestracja Dolnośląska...-

jan
Rozmowny
Rozmowny
Imię i Nazwisko: Jan

Post autor: jan » 16 lis 2013, 14:35

Wzmianka nazwy Ruczkowo wymieniona jest w książce Małgorzaty Rutkiewicz „Toponimia”
„Ruczkowo (teren miedzy ulicami 3 Stycznia i Komunalną). Dawniej mieszkańcy chodzili tu na grzyby. Przez środek przepływa rzeka Szarka”

Noto
Maniak
Maniak

Post autor: Noto » 16 lis 2013, 16:30

Do "jan"-dziękuję za informację i żródło z którego można było się na ten temat dowiedzieć -postaram się więcej wgłębić na temat "Ruczkowa".-nazwa ta w latach 50-60 ubiegłego wieku dość popularna w tej części Glinna.

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 16 lis 2013, 23:32

Noto pisze:-też pamiętam jak ksiądz ogłaszając kolędę w tym "fyrtlu" zawsze ogłaszał na "Ruczkowie".
I to pewnie się zgadza!
W zapowiedzi z trasy kolędy zamieszczonym w Kurierze Zachodnim z stycznia 1930r. jest napisane: W niedzielę, 12 bm. od godziny 2 Glinno pomiędzy drogą do Starego Tomyśla a szosą do Lwówka. Natomiast w sobotę 18 bm. kolonie nad szosą do Lwówka (Ruczkowo) i ul. 3-go Stycznia (do Pana Dr. Rosta).

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 17 lis 2013, 11:39

Skonsultowałem to z Gudrun Tabbert, specjalistką od ksiąg kościelnych naszego regionu.
Nazwa ta jest znana jeszcze sprzed 1WŚ. W niemieckiej wersji brzmi "Rutschkowe".
http://oledry.pl/ii-ostatnie-wiatraki-i ... ann-x1912/
Czyż nie dodawały stare koźlaki naszemu miastu czarująco ożywczego widoku? Dziś o latach świetności młynarstwa przypomina już tylko wiatrak pozostały w zachodniej części ulicy Lwóweckiej (dawnej Trzcielskiej) [dziś ul 3 stycznia] pomiędzy centrum i tzw. Ruczkowem [Rutschkowe - nazwa pochodzi od nazwiska stolarza, który mieszkał na ówczesnej granicy między Nowym Tomyślem a Glinnem – dziś zachodnia strona ul. 3 Stycznia numery 29-33, młyn stał w miejscu bloku nr 1 na osiedlu Północ].
http://oledry.pl/wycieczka-sterowcem-do ... ysla-1914/
Wkrótce znaleźliśmy się na przedmieściu, które nosiło piękną nazwę „Rutschkowe”{2} [dziś osiedle Północ]: nie omieszka się przy tym, wg przyzwyczajenia zamieszkującej tutaj ludności, z powodu możliwie szerokiego wymawiania miło brzmiącej dla ucha dźwięk litery „o”. Szkoła, koło którą dalej mijaliśmy, nie jest winna temu „lokalizmowi” (ach, co za słowo).
Słyszałem o dwóch teoriach na genezę nazwy:
1. rutschen - od niemieckiego ślizgać się
2. od nazwiska stolarza, który mieszkał na Glinnie (ale gdzie?)
Księgi kościelne potwierdzają chyba tę druga teorię, ponieważ można znaleźć:
a. Gustav Wilhelm Rutschke stolarz w Glinnie, ur 1855 w NT, rodzice Johann Traugott Rutschke z Głodna, listonosz w Glinnie i kościelny (ur. 1830, zm. 1879)
b. Johann Samuel Rutschke ur. ok. 1890 rolnik w Glinnie

Natomiast co do lokalizacji, to mam inne wiadomości. Na podstawie rozmów z dawnymi mieszkańcami, wydaje się, ze to jest rejon bliżej gimnazjum w kierunku Zacisza i to byłoby zgodne z wyżej przytoczonymi cytatami.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

Awatar użytkownika
StryderS
Maniak
Maniak
Imię i Nazwisko: Szymon Konieczny

Post autor: StryderS » 18 lis 2013, 08:41

przemek_mierzejewski pisze:Natomiast co do lokalizacji, to mam inne wiadomości. Na podstawie rozmów z dawnymi mieszkańcami, wydaje się, ze to jest rejon bliżej gimnazjum w kierunku Zacisza i to byłoby zgodne z wyżej przytoczonymi cytatami.
Zdecydowanie tak. W mojej rodzinie od zawsze funkcjonowało to określenie i taka jego lokalizacja.
Administrator/ Szymon Konieczny

Noto
Maniak
Maniak

Post autor: Noto » 18 lis 2013, 09:24

Do "przemek _mierzejewski-przybliżono mi historię N.T. przez to "Ruczkowo "a historia opisana w "Wycieczka sterowcem do Nowego Tomyśla 1914 "z dnia 21 sierpnia 2010 nie była mi znana(internet miałem póżniej)-49 zdjęć przybliżyło mi zmianę N.T. (znałem te obiekty z lat 50-60 ubiegłego wieku jeszcze przed modernizacją )-wiatrak pamiętam go dobrze -spotkania na początkowe palenie papierosów(głupi nałóg )-przypuszczam że ta nazwa (Ruczkowo) bardziej tyczy lewej strony w kierunku Bolewic -bo prawa strona to co pamiętam od szkoły podstawowej była nie zabudowana -dopiero P. Markowiak -kołodziej za "metalowcami"(Nitsche)ruszono z budową budynków mieszkalnych pozostawiając plac gospodarstwa P.Webra tam do lat 70 ubiegłego wieku w stodole młócono zboże wszystkim nowotomyślanom - dzisiaj ze stodoły zrobiono piękny sklep z akcesoriami ogrodniczymi i plac pięknie zagospodarowano)-w tym czasie a były to lata 60 u.w.do "Zacisza"powstały te budynki które dzisiaj istnieją -

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 18 lis 2013, 10:38

Noto pisze:... -bo prawa strona to co pamiętam od szkoły podstawowej była nie zabudowana -dopiero P. Markowiak -kołodziej za "metalowcami"(Nitsche)ruszono z budową budynków mieszkalnych pozostawiając plac gospodarstwa P.Webra tam do lat 70 ubiegłego wieku w stodole młócono zboże wszystkim nowotomyślanom - dzisiaj ze stodoły zrobiono piękny sklep z akcesoriami ogrodniczymi i plac pięknie zagospodarowano)-w tym czasie a były to lata 60 u.w.do "Zacisza"powstały te budynki które dzisiaj istnieją -
Po prawej stronie 3 Stycznia (w kierunku Bolewic) było jednak kilka domów, choćby dom piekarza Josta. Po lewej szkoła (tzw. dla Glinna), przy skrzyżowaniu z dzisiejszą Ślósarskiego było również gospodarstwo, a w Zaciszu była restauracja jeszcze przed wojną.
http://galeria.nowytomysl.pl/nowy-tomys ... 9381113_01
Z albumu Marii Szczepaniak. Fotografię wykonał Ignacy Szczepaniak.
Obrazek

http://oledry.pl/piekarnia-otto-josta/
Ostanie zdjęciu w artykule.
http://oledry.pl/dom-ochli-moje-wspomni ... ud-henkel/
Obrazek
Administrator

Noto
Maniak
Maniak

Post autor: Noto » 18 lis 2013, 17:32

Tak P. Przemku wszystko się zgadza -mogłem napisać że od tego budynku piekarza Josta były i są 6-7 budynków do obecnego Zacisza znam wszystkie nazwiska w tym czasie co tam mieszkali między innymi P.Ochlę -ale młodszego co pracował w PCK-córki chyba żyją na pewno -a gdzie obecne Zacisze --do póżnych lat 60 był sklep ogólnobranżowy który prowadził P. Korzeniowski -że tam przed wojną była Restauracja nie wiedziałem-chociaż tak mogło być bo w latach 70 cały budynek wykupił GS Nowy Tomyśl(prezes P. Maćkowiak )i tam właśnie powstało Zacisze -po prawej stronie z fotelami kawiarnia i restauracja po lewej tzw .wyszynk .Na zdjęciu "oracz z koniem -"w tym miejscu obecnie stoli domek jednorodzinny i ciekawostka wybudowany-postawiony na początku lat 60 z płyt trzcinowych -pierwotnie obity deskami w tej chwili płytami azbestowymi(na fundamentach z cegły)a na przeciwko taki ładny budynek wielorodzinny niestety rozebrany (tak tam obok była kużnia P. Śmiłowskiego i tu ciekawostka wszystkie konie w okolicy on okuwał -a nie było tak jak dzisiaj gotowe podkowy tylko z płaskownika grubości 6-7 mm i szerokości 5-6 cm sam kowal tę podkowę po uprzednim rozgrzaniu ją formował przedtem biorąc miarę kopyta konia (byłem -widziałem )i gwożdzie też wyrób kowala -okuwanie konia na wszystkie kopyta około 2 godzin .A tak na marginesie tzw.szkoła dla Glinna to tam mieszkałem w latach 1953-1962 wtedy Glinno nr.162-ale to co mi wiadomo to była jakaś szkoła rolnicza może mylę takie dwie potężne lipy rosną i dąb ..

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 18 lis 2013, 17:36

Noto pisze: --do póżnych lat 60 był sklep ogólnobranżowy który prowadził P. Korzeniowski
Właśnie przed wojną była to restauracja p. Korzeniowskiego.
Administrator

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 18 lis 2013, 21:18

StryderS pisze:
przemek_mierzejewski pisze:Natomiast co do lokalizacji, to mam inne wiadomości. Na podstawie rozmów z dawnymi mieszkańcami, wydaje się, ze to jest rejon bliżej gimnazjum w kierunku Zacisza i to byłoby zgodne z wyżej przytoczonymi cytatami.
Zdecydowanie tak. W mojej rodzinie od zawsze funkcjonowało to określenie i taka jego lokalizacja.
Z opisu trasy kolędy z 1930r. też by wynikało, że Ruczkowo to zabudowania leżące przy ul. 3-go Stycznia czy też drogi w kierunku Lwówka. A nie „teren miedzy ulicami 3 Stycznia i Komunalną” jak podaje „Toponimia”
Nie mieszkam bezpośrednio w Nowym Tomyślu, ale lubię poczytać różne takie ciekawostki, o których się wcześniej nie wiedziało i nie słyszało.
:gazeta:

Noto
Maniak
Maniak

Post autor: Noto » 21 lis 2013, 16:37

Może nie potrzebnie liznąłem temat "Ruczkowo"-Glinno w kierunku Miedzichowo -Bolewice -ale niech tam -od tego wiatraka na lewo jakieś 100 m była "olejarnia"-właściciel P.Koza -i tu w tych latach co wspominam uprawa lnu była dość duża -nasiona na olej a łodygi po uprzednim wysuszeniu do roszarni lnu w Stęszewie (len po przeróbce wiadomo -włókna i inne wyroby )-ale wracając do olejarni -tam z nasion tłoczono olej ( w tych czasach dość popularny na naszych terenach -a to za sprawą jego uprawiania)po wytłoczeniu powstawały tz. "makuchy"-dostawało się po wytłoczeniu taki krążek średnicy 30cm -i tu mała uwaga do wytłoczenia przyjmowano minimum 10 kg nasion lnu -z tego wychodziło mniej więcej 1,5 litra oleju -(ale po odstaniu na drugi dzień około 1-1,2 )-"makuchy"idealna pasza dla świnek które w tych czasach prawie każdy mając warunki ku temu hodował -dla siebie na ogół 2 do roku(Wielkanoc -Gwiazdka)---a tak na marginesie starsi mieszkańcy N.T. pamiętają na Pl. Niepodległości w latach 50 -do wczesnego 60 ubiegłego wieku dwie "budki"-"Ubój z Gospodarstwa Domowego "po stronie zachodniej -tam sprzedawano to co najlepsze -schab -szynka-a już monopol na to miął P. Pakuła -rzeżnik i potrafił to dobrze robić -mięso zawsze było badane i tu znowu P. Kaczmarek -nie wiem ale chyba jedyny w N.T. badacz mięsa w tych czasach -zacząłem -Ruczkowo-len -ubój gospodarczy -ale to tak wszystko się spina razem ...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza okolica w obiektywie”