Stowarzyszenie - informacje w pigułce.

Wszystkie sprawy związane z organizacją forum
Awatar użytkownika
zefka
Super Gaduła
Super Gaduła

Stowarzyszenie - informacje w pigułce.

Post autor: zefka » 19 lis 2010, 22:09

Zgodnie z prośbą ( tylko proszę admina o ewentualne przeniesienie tematu w bardziej adekwatne miejsce, bo nie wiem czy dobrze tu umieszczam :P)

Zatem, czym w ogóle jest stowarzyszenie?

Jest to grupa ludzi zwykle znajomych, których łączą wspólne zainteresowania (np. historia naszej miejscowości) lub mają wspólny cel (np. renowacja drzwi). Razem chcą rozwijać swoje pasje, lub osiągnąć wyznaczony cel.

Najważniejszymi cechami stowarzyszenia są:

dobrowolność - oznacza swobodę tworzenia stowarzyszeń, dobrowolność przystępowania i występowania członków – nikt nie może nas zmusić do bycia członkiem stowarzyszenia.
samorządność – to niezależność wobec podmiotów zewnętrznych i swoboda ustalania norm oraz reguł wewnętrznych.
trwałość – oznacza, że istnieje ono niezależnie od konkretnego składu osobowego swoich członków (pod warunkiem, że będzie ich co najmniej 15 w stowarzyszeniu zarejestrowanym
lub 3, jeśli jest to stowarzyszenie zwykłe),
niezarobkowy cel – oznacza, że celem stowarzyszenia nie jest przysparzanie członkom korzyści majątkowych (nie można podzielić majątku stowarzyszenia pomiędzy członków),
w przeciwieństwie do spółek.

Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, która nie działa w celu osiągnięcia zysku i nie jest jednostką sektora finansów publicznych.

Od czego zaczynamy?
W zasadzie to już zaczęliśmy (z czego się niezmiernie cieszę, i jestem dumna, że jest grupa osób którym się chce) bowiem, motorem stowarzyszenia są LUDZIE. Często to grupa znajomych, którzy postanowili „coś” razem zrobić (np. Jarmark Świąteczny, Ścieżkę historyczną itp.) bądź osoby, które chcą zmienić coś, co im przeszkadza. (np. zwiększać świadomość obywatelską namawiając do udziału w wyborach samorządowych). Na początku można prowadzić działalność społeczną jako grupa nieformalna (myślę, że teraz możemy się tak określać). Z czasem łatwiej prowadzić pewne działania (głównie pozyskiwać środki na realizację projektów i firmować się) jako stowarzyszenie zarejestrowane w KRS lub stowarzyszenie zwykłe.

Stowarzyszenie zwykłe realizuje cel społeczny, w oparciu o uchwalony regulamin. Stowarzyszenia zwykłe nie rejestrują się w Krajowym Rejestrze Sądowym, tylko u starosty. Mają prostszą strukturę organizacyjną, nie posiada osobowości prawnej, mają ograniczone źródła finansowania – mogą to być tylko składki członkowskie. Takie stowarzyszenie utworzyć mogą co najmniej 3 osoby.
Przy takiej formie zrzeszenia nie można otrzymywać dotacji, darowizn, spadków itp. Działalność finansowana jest ze składek członkowskich.

Stowarzyszenie rejestrowane w KRS – to takie które jest zarejestrowane w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Takie stowarzyszenie powołuje co najmniej 15 osób. I taka forma zrzeszenia nie ma ograniczeń takich jak stowarzyszenia zwykłe.

O formie stowarzyszenia decydują założyciele, oczywiście biorąc pod uwagę to czym i jak chcą się zajmować. Myślę, że w naszym przypadku warto rejestrować się w KRS.

Założenie stowarzyszenia wygląda tak (staram się to obrazowo przedstawić):

1. Spotkanie co najmniej 15 osób (to przyszli członkowie stowarzyszenia) wokół wspólnego pomysłu.
2. Projekt statutu – zazwyczaj pisze go tzw. grupa robocza najbardziej zaangażowanych osób.
3. Zebranie założycielskie, na którym zostaje powołane stowarzyszenie i przyjęty jego statut, następuje też wybór komitetu założycielskiego.
4. Przygotowanie dokumentów potrzebnych do rejestracji w KRS – to zadanie komitetu założycielskiego wybranego na zebraniu.
5. Złożenie dokumentów do KRS.

W tej chwili na decyzję z KRS czeka się nawet do 3 miesięcy.

W dzień dzisiejszy stowarzyszenia mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Co jest niejakim utrudnieniem dla małych zrzeszeń.

Rozwiązanie stowarzyszenia może nastąpić na mocy własnej uchwały walnego zgromadzenia członków stowarzyszenia o rozwiązaniu, w wyniku rozwiązania przez sąd lub w wyniku czynności nadzorczych.

Tak to wygląda teraz.
Planowana jest zmiana ustawy o stowarzyszeniach – jest już projekt ustawy, który znacznie ułatwia proces założycielski a także prowadzenie finansów. W grudniu mają się rozpocząć prace w tym temacie. Myślę, że spokojnie możemy poczekać do końca roku i zobaczymy jak daleko będą prace nad tą ustawą i zdecydujemy co dalej.
Planowana jest zmiana formy księgowości dla małych stowarzyszeń – pełna księgowość ma być zastąpiona książką przychodów i rozchodów, ma być potrzebna też mniejsza liczba członków do założenia zrzeszenia. To z takich głównych zmian. Moim zdaniem warto poczekać – tu się zgadzam z Przemkiem.

Jeśli chodzi zaś o środki na działalność (i tu już piszę tylko o stowarzyszeniach rejestrowanych w KRS) to możliwości są naprawdę spore:

1. składki członkowskie
2. darowizny
3. środki ze sponsoringu
4. dotacje
* krajowe (m.in.:gmina, urząd marszałkowski, NCK, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
*unijne (m.in.: FIO, POKL, KULTURA, KULTURA+, Młodzież, itp.)
5. subwencje

Przydatne linki:
http://www.notkonin.com.pl/o_nas/prawo/ ... niach.html
http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0769.htm
http://lex.pl/serwis/du/2001/1539.htm

Mam nadzieję, że te kilka informacji pozwoli Wam trochę uporządkować sobie wiedzę w tym temacie, i da ogólny zarys. Jeśli będzie potrzeba szczegółowych informacji służę pomocą.

W kolejnym odcinku napiszę o projektach. (zarówno tych, które miałam przyjemność realizować jak i tych, które były realizowane w podobnych do Nowego Tomyśla miastach) .
Animator kultury to ktoś, kto uważnie patrzy wokół siebie i w swoich działaniach reaguje na otaczający świat, na jego ciągle nowe wyzwania...

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Re: Stowarzyszenie - informacje w pigułce.

Post autor: przemek_mierzejewski » 20 lis 2010, 06:23

Znakomicie.
Dodam tylko, że planowana ustawa wejdzie pod obrady senatu.
http://www.senat.gov.pl/k7/dok/dr/1000/1028.pdf (uwaga 104 strony)

W tej chwili rzeczywiście trzeba poczekać na nowa ustawę, gdyż rygory stowarzyszenia czy też zrzeszenia (jak chce proponowana ustawa) nie będzie wymagały tak dużej ilości obsługi administracyjnej.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2010, 06:35 przez przemek_mierzejewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

Awatar użytkownika
marfeusz
Gadulmistrz
Gadulmistrz
GG: 2262695
Kontakt:

Post autor: marfeusz » 21 lis 2010, 04:19

a czy będzie można w statucie umieścić punkt naszego stowarzyszenia
"możliwość przeprowadzania zbiórek pieniężnych w miejscach publicznych" czyli tzw kwesty do puszki na jakiś charytatywny cel

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 21 lis 2010, 06:34

Jeżeli stowarzyszenie będzie zbierało pieniądze, to jak sądzę będzie musiało księgowość.

A jakie są aspekty prawne przeprowadzenia zbiórek publicznych? Kto wydaje pozwolenie? Jakie są terminy rozliczenia?
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

Awatar użytkownika
zefka
Super Gaduła
Super Gaduła

Post autor: zefka » 21 lis 2010, 08:55

Ustawa z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22, poz.162 z późn. zm.)

SPRAWOZDANIE z wyników zbiórki publicznej i sposobie zużytkowania zebranych ofiar, podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu organizatora zbiórki, należy dostarczyć w terminie 1 miesiąca po zakończeniu zbiórki wraz z załączoną kopią ogłoszenia prasowego. Publiczne ogłoszenie wyników zbiórki publicznej (ogłoszenie prasowe) należy zamieścić w prasie, w rozumieniu przepisów Prawa prasowego, o zasięgu obejmującym co najmniej obszar, na którym zbiórka została przeprowadzona.

Bardzo przystępnie te kwestie są wyjaśnione na tej stronie: http://www.mswia.gov.pl/index.php?dzial=88&id=265
Animator kultury to ktoś, kto uważnie patrzy wokół siebie i w swoich działaniach reaguje na otaczający świat, na jego ciągle nowe wyzwania...

Awatar użytkownika
marfeusz
Gadulmistrz
Gadulmistrz
GG: 2262695
Kontakt:

Post autor: marfeusz » 22 lis 2010, 00:10

Głównie chodzi mi o to , że gdybyśmy jako stowarzyszenie organizowali jakąś imprezę, to moglibyśmy zbierać pieniądze do puszek na jakiś cel, np. zakup komputera dla dziecka niepełnosprawnego lub spełnić jakies marzenie itp.
Bo w chwili obecnej ja jako organizator muszę podpisywać umowę z PCK odnośnie motomikołajów. A jeśli stowarzyszenie miałoby wpisane w statucie że może przeprowadzać zbiórki pieniędzy w miejscach publicznych, to jest to troszke prostsze, tak mi się wydaje, ale mogę się mylić.

Awatar użytkownika
zefka
Super Gaduła
Super Gaduła

Post autor: zefka » 22 lis 2010, 08:59

Ogólnie tak, tylko potem przy rozliczaniu tych pieniędzy można się upocić. W statut możemy sobie wpisać, ok. Ale przynajmniej na początku lepiej i tak podpisywać umowę z PCK, choćby z tego względu, że oni są wiarygodni - bo zbierają pieniądze od jakiegoś czasu.
Zresztą, ja nie jestem fanką zbiórek publicznych i niechętnie bym się podejmowała takich. (Prócz WOŚPu - ale to już marka rzeczywiście ich pomoc jest nieoceniona).

Moim zdaniem, w ogóle zbiórka pieniędzy podczas np. dni żydowskich to jakieś nieporozumienie (chyba, że będziemy zbierać na cel związany bezpośrednio z tematem imprezy).

Wik
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: Wik » 03 sty 2011, 21:20

Nie wiem jak to się stalo, że ominąłem ten temat. Sorka.
a czy będzie można w statucie umieścić punkt naszego stowarzyszenia
"możliwość przeprowadzania zbiórek pieniężnych w miejscach publicznych" czyli tzw kwesty do puszki na jakiś charytatywny cel
W statut można wszystko wpisać co nie jest niezgodne z prawem. Więc nie możemy nic pisać na temat gwałtów, rabunków i podpaleń, bo to chyba jest zakazane. Myślę, że reszta przejdzie.
Z tego co wiem zbiórkę może każdy przeprowadzić po uprzednim zgłoszeniu w MSW. Sprawozdanie na koniec, też do nich.
Jeli się mylę niech mnie ktoś porawi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy administracyjne naszego forum”