Spam na forum

Wszystkie sprawy związane z organizacją forum
przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Spam na forum

Post autor: przemek_mierzejewski » 02 lis 2015, 09:05

Od pewnego czasu pojawił się nowy rodzaj spamu. Kiedyś Forum atakowały roboty/boty i wrzucały przypadkową treść. Na tym daje się jakoś panować. Wprowadziliśmy zasadę zatwierdzania pierwszy trzech postów i rzeczywiście spam nie przenikał do publikacji.

Teraz spam tworzą ją sami ludzie, którzy pod pozorem normalnego wpisu, reklamują jakieś produkty. Czasami początkowo tworzą normalne wpisy. Mało tego podpisują się z imienia i nazwiska, jak mogę mniemać jest to pseudonim i właściwie nie ma się do czego doczepić. Daje się to wyłapać po wpisaniu fraz z postu w wyszukiwarkę lub nawet adresu mailowego. Wtedy okazuję się, że “forumowicz” jest również aktywny np. w Jaśle czy Sejnach.

Od samego początku na Forum były dopuszczalne wpisy reklamujące firmy, ale chcieliśmy, aby to były firmy lokalne. A tymczasem pojawiały się reklamy czy raczej posty udające normalne wpisy, a w rzeczywistości reklamujące brodziki z Krakowa, ubezpieczenia z Warszawy czy rowery z Rzeszowa.

np. “Hej, kupiłam wczoraj skarpety i teraz zastanawiam się jakie buty kupić. Kolega mi doradza firmę Zelówex (i tutaj podczepiony link). Jaka jest Wasza opinia?”.

Sami musicie przyznać, że trudno w tym rozpoznać spam.

Przyznam, że nie wiem ja z tym walczyć, tzn jak skonstruować regulamin, aby zasada była jasna: nasze firmy ok, spamerzy - nie.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

zen
Maniak
Maniak
Imię i Nazwisko: Tomasz Napierała

Re: Spam na forum

Post autor: zen » 02 lis 2015, 18:39

A możemy pozostawić reklamy lokalne w jakiś sposób? Reklamujące firmy, oferty, produkty z NT? To byłoby dość czytelne. Wiem, że będą na pewno corner case'y ale to już wasza robota ;)
i tyle

Awatar użytkownika
clou
Maniak
Maniak
Kontakt:

Post autor: clou » 02 lis 2015, 19:57

Ja bym się regulaminem nie przejmował, tylko kasował. Spamer się nie poskarży.
Albo w regulamin wpisać zakaz reklamowania produktów i usług spoza powiatu. W końcu to prywatne forum, prywatne zasady.
Administrator

Awatar użytkownika
Ayreon
Maniak
Maniak

Post autor: Ayreon » 02 lis 2015, 23:05

Myślę, że Clou ma sporo racji i ja bym się pod takim rozwiązaniem podpisał zamykając temat :)

zen
Maniak
Maniak

Post autor: zen » 03 lis 2015, 00:16

Też się zgadzam w sumie
i tyle

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 03 lis 2015, 13:48

zen pisze:A możemy pozostawić reklamy lokalne w jakiś sposób? Reklamujące firmy, oferty, produkty z NT? To byłoby dość czytelne. Wiem, że będą na pewno corner case'y ale to już wasza robota ;)
A co to jest "corner case"?

Myślałem, aby zmodyfikować punkt regulaminu:
III. 4 umieszczać reklamy działalności zgodnej z prawem, ale wyłącznie w formie wpisu na forum. Dopuszcza się reklamowanie firm lokalnych.

Jeżeli nikt nie znajdzie kontr-argumentów to wprowadzę go do regulaminu.

Przy czym trudno zdefiniować firmy lokalne, bo dla mnie firma z Wolsztyna czy Grodziska to też lokalna, ale również z Poznania.
Administrator

Jacek
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: Jacek » 03 lis 2015, 14:16

Ja wprowadziłbym zapis o firmach lokalnych z zastrzeżeniem, że administracja zastrzega sobie prawo do interpretowania pojęcia "firma lokalna" i ewentualnego usuwania ogłoszeń.

zen
Maniak
Maniak

Post autor: zen » 03 lis 2015, 19:18

przemek_mierzejewski pisze:
zen pisze:A możemy pozostawić reklamy lokalne w jakiś sposób? Reklamujące firmy, oferty, produkty z NT? To byłoby dość czytelne. Wiem, że będą na pewno corner case'y ale to już wasza robota ;)
A co to jest "corner case"?
Anomalie, które występują jedynie wtedy, gdy kilka parametrów środowiska osiąga ekstremalne wartości. W naszym przypadku, miałem na myśli rzeczy, które trudno opisać a priori w regulaminie. Sorki za informatyczny żargon
i tyle

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 04 lis 2015, 09:00

Jacek pisze:Ja wprowadziłbym zapis o firmach lokalnych z zastrzeżeniem, że administracja zastrzega sobie prawo do interpretowania pojęcia "firma lokalna" i ewentualnego usuwania ogłoszeń.
No właśnie chciałem uniknąć nieostrego pojęcia, ale zdaje się nie ma innego wyjścia.
Odczekam jeszcze kilka dni i wprowadzę do regulaminu.
Administrator

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 12 maja 2016, 13:20

Zmieniłem regulamin
Aktualizacja 12 maja 2016 roku - zmodyfikowano III.4 umieszczać reklamy działalności zgodnej z prawem, ale wyłącznie w formie wpisu na forum. Dopuszcza się reklamowanie firm lokalnych.
Administrator

Awatar użytkownika
disKret
Gadulmistrz
Gadulmistrz

Post autor: disKret » 13 maja 2016, 09:49

Literalnie czytając - jeśli mieszkam w Olsztynie i wejdę na to forum zareklamować firmę z Olsztyna to jest to firma lokalna (dla mnie) i mogę ją reklamować.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 13 maja 2016, 09:58

disKret pisze:Literalnie czytając - jeśli mieszkam w Olsztynie i wejdę na to forum zareklamować firmę z Olsztyna to jest to firma lokalna (dla mnie) i mogę ją reklamować.
Tak- mniej więcej.
Trudno tak ściśle zakreślić granice "lokalności", ale jeżeli ktoś reklamuje (czytaj spamuje) firmę z Krakowa czy Olsztyna na naszym forum.
I jedynym celem bytności na forum jest spam - to takich gości tutaj chyba nie chcemy.
Administrator

Awatar użytkownika
disKret
Gadulmistrz
Gadulmistrz

Post autor: disKret » 13 maja 2016, 12:13

Oczywiście. Chodzi mi o zmianę na np.

"Dopuszcza się reklamowanie firm z powiatu nowotomyskiego."

Problem jest z online'owymi sklepami. Jeśli dopuszczamy takie - to zapis jest martwy i niepotrzebny.
Może warto dopisać po prostu informacje, że ogłoszenia/reklamy tylko w odpowiednim dziale, a wielokrotne powtarzanie reklamy w wielu miejscach traktowane będzie jako spam i kończyło będzie żywot konta na forum.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 13 maja 2016, 13:38

No właśnie. A sklep z Poznania? Albo warsztat naprawy z Lubonia?
Niestety granice nie są ostre.

To wszystko zależy od użytkownika. Gdy Ty albo jakikolwiek stary forumowicz wrzuci nawet link do sklepu z Warszawie to raczej nie posądzę Ciebie o spamerstwo czyli niechcianą reklamę.

Ale jak gość wrzuca reklamę sklepu internetowego z Krakowa kamuflując to jako normalny post - a dodatkowo nie kryje się szczególnie z tym, że jest telemarketerem?

Problemem są tylko i wyłącznie osoby, których celem jest reklamowanie np Bratniak (trampki, OFE, telefon itp.) albo witex80

Nie bardzo wiem jak to ująć w ramy regulaminu, a dopuszczać swobodnie reklamę - to uwierz mi - mielibyśmy dziennie po 5 sztuk nowych wpisów.
Administrator

Awatar użytkownika
disKret
Gadulmistrz
Gadulmistrz

Post autor: disKret » 13 maja 2016, 16:05

Uderz wprost w sposób, który stosują. Np.

Reklama sklepów/towarów/usług w formie bezpośredniej (ogłoszenie) lub pośredniej (prezentowanie linków w treści niezwiązanej z reklamą) jest dozwolona wyłącznie w dziale XXXX. Próby naruszenia [...] mogą skutkować blokadą konta.

W przypadku, gdy komuś z normalnych userów "wymsknie się" link - stosujesz "może skutkować", w przypadkach oczywistych banujesz. Jeślibyś się rozpędził, zwykły użytkownik się odwoła (np. do innego moderatora), spamerzy się nie przejmą.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 13 maja 2016, 17:10

No tak.

Ale właśnie takiej reklamy (reklamującej towary z całej Polski przez osoby w ogóle nie związane z Forum) na tym forum wolałbym uniknąć.
I wydawało mi się, że takie głosy się pojawiały jakoś 2 do 1,5 roku temu.
Ale ok - niech się temat odleży kilka dni - muszę to przetrawić.
Administrator

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 16 paź 2017, 11:56

Wracam do sprawy spamu na forum.
Być może nie jest dla Was zauważalna, ano dlatego, że każdy nowy użytkownik forum na akceptowane trzy pierwsze posty i jeżeli w tych postach są linki do firm, które nie są z naszej okolicy to te posty usuwam i nawet użytkownik forum tego nie ma szansy zobaczyć.
Jest tego sporo, przeciętnie 3-8 tygodniowo i nie są to automaty.

Ale okazuje się, że spamerzy są sprytni jak koń trojański:
a.) piszą jakieś trzy nieistotne posty (najczęściej pod jakimś starym wątkiem), a by następne posty mogli wpisywać bez moderacji
b.) wrzucają jakiś niewinny post, a później po akceptacji wrzucają linki stopkę swoje profilu.
W takim wypadku również usuwam posty nawet po akceptacji.

Proszę się Was o wypowiedź w tej sprawie. Chyba spamerów na tym forum nie chcemy?

Przykład gościa, który po akceptacji postu dokleił sobie linki.
spam_na_forum.PNG
spam_na_forum.PNG (23.12 KiB) Przejrzano 1607 razy
Administrator

zen
Maniak
Maniak

Post autor: zen » 17 paź 2017, 15:49

Ale jakie jest pytanie? ;) Spamerów oczywiście nie chcemy
i tyle

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 17 paź 2017, 16:38

zen pisze:Ale jakie jest pytanie? ;) Spamerów oczywiście nie chcemy
No wiesz.
Są jakieś trzy posty bez związku ze spamem, a później znikają.
Administrator

Camillo
Początkujący
Początkujący
Imię i Nazwisko: Kamil

Post autor: Camillo » 17 paź 2017, 19:45

Nie ma leków na spammerów. Można zwiększyć ilość wiadomości z trzech do dziesięciu, ale czy to nie spowoduje dodatkowego spamu?

Najlepsza była by aktywacja przez administratora i zablokowanie najczęściej używanych domen maili przez spammerów.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 18 paź 2017, 14:56

Camillo pisze:Nie ma leków na spammerów. Można zwiększyć ilość wiadomości z trzech do dziesięciu, ale czy to nie spowoduje dodatkowego spamu?

Najlepsza była by aktywacja przez administratora i zablokowanie najczęściej używanych domen maili przez spammerów.
Problem w tym, że nie da się teraz odróżnić w sposób miarodajny spamera od normalnego użytkownika. ma nawet jakiś normalny mail z onetu czy wp.
Pomijam tutaj automatyczne boty, które są od razu rozpoznawalne, al eto załatwiają 3 pierwsze moderowane posty.
Napiszę tak: od razu mogę podejrzewać po rodzaju wypowiedzi: spamer jako swój pierwszy post wypisuje jakieś błahe rzeczy.
Zagłębiając się temat spamu na naszym forum, zauważyłem, że wystarczy spamerom zarejestrowanie się i wpisanie w lokalizacji lub stronie www spamerskiego linku, ale bez żadnego postu.

Przez te lata spamerskich kont nazbierało się ok. 2300 sztuk. Takim "normalnych" użytkowników, którzy napisali choć jeden post jest w tej chwili 883.
Administrator

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 18 paź 2017, 15:04

A tutaj trochę statystyk.
statystyki_171018.PNG
statystyki_171018.PNG (39.72 KiB) Przejrzano 1483 razy
Administrator

Camillo
Początkujący
Początkujący
Imię i Nazwisko: Kamil

Post autor: Camillo » 20 paź 2017, 11:08

Artykuł:
https://forum.dobreprogramy.pl/t/banowa ... y/136843/9

Link do sprawdzenia identyfikacji adresów:
http://whatismyipaddress.com/ip-lookup

Najlepiej zablokować konkretne miasto, albo województwo.

Jedyny skuteczny sposób na pozbycie się delikwenta.

zen
Maniak
Maniak

Post autor: zen » 06 lis 2017, 21:06

No raczej nie do końca skuteczny. Jeśli ktoś pisze z urządzenia mobilnego to nie jesteś w stanie zidentyfikować adresu
i tyle

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy administracyjne naszego forum”