Pils Tomyski

wszystko, co ciekawe
Awatar użytkownika
MEC
Gadatliwy
Gadatliwy
Kontakt:

Pils Tomyski

Post autor: MEC » 01 kwie 2016, 11:08

Navigare necesse est, vivre non est necesse

Awatar użytkownika
punisher
Maniak
Maniak

Re: Pils Tomyski

Post autor: punisher » 01 kwie 2016, 19:18

A na Jarmark przyjadą z tym napitkiem?
Nie wiedziałem że odmiana chmielu z Tomyśla w zasadzie wyginęła.
To jaką się w okolicach uprawia?

http://jerrybrewery.pl/co-w-piwie-piszczy-25-03-16/
https://www.facebook.com/permalink.php? ... 7902681991

WilkStepowy
Początkujący
Początkujący
GG: 505207

Re: Pils Tomyski

Post autor: WilkStepowy » 09 kwie 2016, 22:54

Nie chcę się nazbyt chwalić, ale powrót tego chmielu to trochę moja zasługa. Dlaczego? W 2013 roku napisałem artykuł o historii chmielu i chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Było to możliwe dzięki pomocy naszego Muzeum. Na tekst ten natrafił Paweł Piłat - chmielarz z Lubelszczyzny, który wprowadza na rynek nowe odmiany - przywraca zapomniane polskie chmiele i sprowadza te zagraniczne. Historia Tomyskiego zainspirowała Pawła do rozpoczęcia uprawy tej odmiany. Sadzonki pozyskał z IUNGu w Puławach. Jesienią ubiegłego roku zebrano 11 kg chmielu Tomyskiego - roślina ta zaczyna solidnie plonować trzy lata po nasadzeniu, a poza tym Paweł namnaża ją na swoich latyfundiach. :) 10kg otrzymał Jacek Domagalski z Browaru Nepomucen. Otrzymałem od Pawła 800g tego chmielu i uwarzyłem 4 warki domowego piwa - każda po 20 litrów, z tym samym zasypem, szczepem drożdży i różnym schematem chmielenia. Nepomucen jest jedynym browarem, który od kilkunastu lat uwarzył piwo z chmielem Tomyskim. Surowca było mało, przez co Pils Tomyski będzie wypustem jednorazowym, a kolejne piwa z tym chmielem pojawią się na rynku po wrześniowych zbiorach szyszek, czyli za najwcześniej pół roku (wariant optymistyczny).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki”