Z. Chodyła - Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce 1597-1793

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3978
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Z. Chodyła - Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce 1597-1793

Post autor: przemek_mierzejewski » 06 paź 2010, 06:26

Na przełomie I i II kwartału 2011 r. ma się ukazać praca doktora Zbigniewa Chodyły pt. "Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce 1597-1793".
Poniżej zamieszczam prospekt wydawniczy tej książki, przygotowany przez Autora specjalnie dla WTG "Gniazdo".

Ze swojej strony dopowiem, że jest to wynik wieloletniej pracy, a monografia od dawna oczekiwana w kręgach zainteresowanych historią.
Jest właściwie jedyna po 65 latach kompleksowa monografia o osadnictwie olęderskim. Dla zainteresowanych historią naszego regionu jest to bezcenne wydawnictwo.

Autor prosi o deklarowanie ilości zakupionych egzemplarzy bezpośrednio na adres ZChodyla@gmail.com
Pomoże to w zdecydowany sposób zaplanować wielkość nakładu tej monografii historycznej.
Przewidywana cena to 70 zł.

źródło :http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 501#p24501

Oto prospekt wydawniczy samego autora.

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że w opracowaniu wydawniczym znajduje się moja książka „Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce (1597-1793)”. Jest to naukowa monografia tego typu osadnictwa, które rozwijało się na ziemiach polskich w latach (1527)1547–1864, na prawie holenderskim, z udziałem najpierw Holendrów–mennonitów (zwanych w języku staropolskim „Olędrami”), a następnie ich potomków, a zwłaszcza kolonistów niemieckich oraz innych, w części także Polaków-katolików. W jego ramach założono w Polsce ponad 1550 osad różnej wielkości, z czego tylko w okresie staropolskim najwięcej, bo ponad 700 w Wielkopolsce właściwej (w 8 powiatach województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego). Książka poza Wstępem i Zakończeniem, streszczeniami w językach angielskim, niemieckim i niderlandzkim składa się z pięciu rozdziałów, pierwszego wprowadzającego i czterech dotyczących właściwej tematyki pracy.
We Wstępie omówiono m. in. ogólnie rozwój osadnictwa olęderskiego w I Rzeczypospolitej i jego prawny i gospodarczy charakter i inne cechy, w zakresie niezbędnym do zrozumienia jego istoty oraz identyfikacji osad olęderskich. W I. rozdz. przedstawiono obszar, granice i podziały administracyjne (państwowe i kościelne) i zarząd wewnętrzny; środowisko fizyczne i przyrodnicze a także drogi; sieć osadniczą i stosunki własnościowe oraz zaludnienie właściwej Wielkopolski od końca XVI do schyłku XVIII w., stanowiące ramy i uwarunkowania rozwoju osadnictwa olęderskiego w tym regionie.

W rozdz. II., ukazano rozwój oraz rozmieszczenie terytorialno-administracyjne sieci osadnictwa olęderskiego w Wielkopolsce w l. 1597-1793 i jej stan w l. 1789-1793, z uwzględnieniem dynamiki w ramach chronologii genetycznej( koniunkturalnej) i formalnej oraz przyczyny, lokacji osad olęderskich, zróżnicowanie przyrodniczych i gospodarczych warunków i ich wpływ wraz drogami na powstawanie oraz położenie topograficzne i geograficzne tych osiedli, wreszcie organizację akcji osadniczych olędrów.

W rozdz. III. omówiono strukturę administracyjną i sądową, przestrzenno-budowlaną i nazewnictwo osad olęderskich w Wielkopolsce od końca XVI do schyłku XVIII wieku.

W rozdz. IV. scharakteryzowano stan i przynależność własnościową, wielkość i rodzaje wielkopolskich osad olęderskich pod względem liczby i struktury ich dymów (gospodarstw) na tle stanu dymów wiejskich w ogóle w ramach podziałów terytorialno-administracyjnych i własnościowo-organizacyjnych oraz ich organizację społeczno- i funkcjonalno-gospodarczą w l. 1789-1793.

W rozdz.V. przedstawiono: liczebność, rozmieszczenie oraz udział ludności osad olęderskich w Wielkopolsce w ogólnej populacji wiejskiej regionu w l. 1789-1793 i dynamikę jej wzrostu, skład zawodowy i społeczny w l. 1789-1793 i jego ewolucję od końca XVI wraz z zagadnieniem zamieszkiwania w osadach olęderskich także szlachty i mieszczan, strukturę demograficzną według płci, wieku i stanu cywilnego a także społeczno-zawodową, strukturę wyznaniową i narodowościową w l. 1789-1790(1793) oraz pochodzenie osadników od końca XVI w. do 1789/1793 r., wreszcie w pewnym zakresie kwestię mobilności tej ludności.

W Zakończeniu nie tylko streszczono ustalenia dotyczące najważniejszych faktów, ale i sformułowano ogólne wnioski wynikające z ich interpretacji i ocen na tle porównawczym z innymi regionami kraju, na ile jest to obecnie możliwe, oraz postulaty badawcze nad dziejami osadnictwa olęderskiego tamże. Blisko 1/3 objętości pracy stanowią aneksy w liczbie 9. Z nich cztery podają w szerokim przekroju czasowym (od końca XVI do schyłku XVIII w.) według 15-topunktowego klucza kilkanaście tysięcy informacji, zaczerpniętych ze źródeł archiwalnych (przywilejów lokacyjnych, inwentarzy dóbr i in.) dotyczących: nazewnictwa i przynależności administracyjnej (historycznej i współczesnej) osad olęderskich, ich charakteru własnościowego, chronologii powstania lub wzmiankowania osad, nazwisk ich założycieli i ich stanu społeczno-majątkowego, nazwisk osadźców, liczebności osadników, ich etnicznego składu, wyznania, krajów, regionów i niekiedy miejsc pochodzenia tychże, geograficznych, gospodarczych i po części prawnych, religijnych i innych warunków i przyczyn oraz sposobów ich lokacji, liczb dymów (gospodarstw) i ludności osad w l. 1773-1776 i 1789-1791/93 r. Gdy idzie o znane nazwiska osadników to aneksy w poważnej części wykazują je lub wskazują sygnatury i karty(strony) źródeł, w których można je odnaleźć.
Książka powinna się ukazać na przełomie I i II kwartału 2011 r.

Ze względu na jej dużą objętość (ok. 800 ss.) w wydruku komputerowym, załączone do niej mapy szczegółowe i ogólne w liczbie 10 i ilustracje(25), jej przewidywana cena może wynosić do 70,- zł. Ewentualne jej obniżenie zależy od wielkości nakładu, który pozwolą określić także deklaracje jej nabycia przez Pana(Panią). Będę Państwu wdzięczny za ich przesłanie na mój adres internetowy: ZChodyla@gmail.com
Niewykluczone, że przy małej liczbie takich deklaracji i pozyskaniu zbyt ograniczonego dofinansowania wydania książki jej nakład zostanie poważnie ograniczony i w związku z tym konieczna okaże się subskrypcja, o której powiadomię Pana (Panią) najpóźniej na miesiąc przed przekazaniem pracy przez wydawnictwo do drukarni.

Z góry dziękuję za zainteresowanie nabyciem tej książki i rozpowszechnienie informacji o jej publikacji.

Z wyrazami szacunku

Zbigniew Chodyła
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3978
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Z. Chodyła - Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce 1597-1

Post autor: przemek_mierzejewski » 22 mar 2011, 14:28

Wg samego autora premiera książki przesunie się o 2-3 miesiące, ale wszystko jest na dobrej drodze.
Ja w każdym bądź razie czekam niecierpliwie.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3978
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Z. Chodyła - Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce 1597-1

Post autor: przemek_mierzejewski » 24 maja 2011, 05:17

Oto treść listu od pana Zbigniewa Chodyły
Szanowny Panie
W odpowiedzi na Pana list pragnę uprzejmie poinformować,że ze względu na bardzo późne wyjaśnienie sprawy dofinansowania wydania mej książki przez uczelnię i ograniczoną wysokość przyznanej ostatecznie (12 V br.) kwoty oraz konieczność wcześniejszych starań o dalsze brakujące środki, że moja książka "Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce (1597-1793)" zostanie niebawem przekazana do ostatecznego opracowania w prywatnym wydawnictwie "Aeternum" pod Zieloną Górą i ukaże się dopiero w III kwartale, w sierpniu-wrześniu 2011 r. Książka ze względu na objętość(ok. 693 ss.po złamaniu), 10 map różnej wielkości, ilustracje (w tym reprodukcje dawnych planów różnych typów przestrzennych wsi olęderskich) będzie drukowana w nakładzie 250 egz., szyta, w formacie A4,w sztywnej laminowanej okładce. Przewidywana cena książki to 65-60,- zł za 1 egzemplarz. O szczegółach dotyczących jej nabycia powiadomię później.W związku z tym bardzo proszę o cierpliwość. Będę Panu bardzo wdzięczny za umieszczenie tej informacji na lokalnym forum internetowym.
Pozdrawiam
Z. Chodyła
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

zen
Maniak
Maniak
Posty: 2053
Rejestracja: 20 lip 2010, 14:27
Imię i Nazwisko: Tomasz Napierała
Lokalizacja: Nowy Tomyśl/Poznań

Re: Z. Chodyła - Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce 1597-1

Post autor: zen » 19 kwie 2015, 01:54

Czy wiadomo, co się dzieje z książką?
i tyle

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak
Posty: 3978
Rejestracja: 23 maja 2009, 11:07

Re: Z. Chodyła - Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce 1597-1

Post autor: przemek_mierzejewski » 19 kwie 2015, 11:07

zen pisze:Czy wiadomo, co się dzieje z książką?
Niestety nic jeszcze nie słyszałem. Czekam z niecierpliwością i jak sądzę nie tylko ja.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości