Kappelberg / Kapelleberg

jan
Rozmowny
Rozmowny
Imię i Nazwisko: Jan

Kappelberg / Kapelleberg

Post autor: jan » 01 mar 2015, 12:23

Czy komuś kojarzy się nazwa Kapelberg związana oczywiście z naszym terenem?
Kapelberg - to w brzmieniu fonetycznym jak to faktycznie prawidłowo zapisać to nie wiem?
Prawdopodobnie Kappelberg (Niemcy) ewentualnie Kapelleberg (Belgia).
W okolicach Wytomyśla nazwa ta cały czas jeszcze funkcjonuje ciekawi mnie, czy termin ten znany jest jeszcze gdzie indziej?

jan
Rozmowny
Rozmowny

Re: Kappelberg / Kapelleberg

Post autor: jan » 01 mar 2015, 15:17

jan pisze:Czy komuś kojarzy się nazwa Kapelberg związana oczywiście z naszym terenem?
Kapelberg - to w brzmieniu fonetycznym jak to faktycznie prawidłowo zapisać to nie wiem?
Prawdopodobnie Kappelberg (Niemcy) ewentualnie Kapelleberg (Belgia).
W okolicach Wytomyśla nazwa ta cały czas jeszcze funkcjonuje ciekawi mnie, czy termin ten znany jest jeszcze gdzie indziej?
Muszę jeszcze dopisać, że miejsce to nie leży w granicach miejscowości Wytomyśl.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 01 mar 2015, 15:41

A może Kapellenberg?
die Kapelle to kaplica, ale też zespół muzyczny niekoniecznie kapela w naszym rozumieniu.

Jeżeli miałoby to być Kapellenberg to raczej spotkałem się z wzgórzem, gdzie znajdowała się kaplica.
Jan, może coś bliżej?
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 01 mar 2015, 16:48

„Kapellenberg” też brałem pod uwagę – tylko w potocznej mowie tego „en” to tak niby nie słychać, ale na 100% to nie jestem pewny.
Nazwa na pewno jest poniemiecka i jak słowo wskazuje(pisane tak czy inaczej) powiązana z kaplicą i górą.
Może też dotyczyć miejscowych Olędrów na pamiątkę i z tęsknoty za opuszczonym i pozostawionym miejscem ??? np.:

http://de.wikipedia.org/wiki/Kappelberg ... utzgebiet)
http://nl.wikipedia.org/wiki/Kapelleberg

Z tym, że konkretnie samego Wytomyśl jak wiadomo Olędrzy nie zamieszkiwali, dlatego jestem ciekaw, czy nazwa ta jeszcze gdzieś jest znana.

To są po prostu tzw. Glińskie Góry. Tylko w sumie to nie jestem pewny, czy nazwa ta dotyczy całego tego terenu, czy konkretnie któregoś z wzniesień lżącego od strony Wytomyśla.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 01 mar 2015, 17:23

jan pisze: .......
Z tym, że konkretnie samego Wytomyśl jak wiadomo Olędrzy nie zamieszkiwali, dlatego jestem ciekaw, czy nazwa ta jeszcze gdzieś jest znana.
....
Na dobrą sprawę Olędrzy nie osiedlali się w samym Wytomyślu, tylko "Lasie zwany Lipie nad Polem Witomyslkim".
jan pisze:....
To są po prostu tzw. Glińskie Góry. Tylko w sumie to nie jestem pewny, czy nazwa ta dotyczy całego tego terenu, czy konkretnie któregoś z wzniesień lżącego od strony Wytomyśla.
Ciekawe. Nie spotkałem się z takim określeniem Glińskich Gór. Jedynie "Starotomyskie Wydmy" - to też prawdopodobnie Glińskie Góry.

http://oledry.pl/budynek-starostwa-w-no ... dowy-1898/
Administrator

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 01 mar 2015, 18:54

W Leśnictwie Wytomyśl też funkcjonowała ta nazwa. Leśniczy np. mówił wykupione drzewo jest na "Kappelbergu"
Jako dziecko będąc zabieranym wozem konnym w tym kierunku po drzewno, pusto jechało się przez samą górę „Kappelberg” a z ładunkiem to już okrężną drogą obok tego wzniesienia.
W czasach, kiedy uczniowie szkoły podstawowej Wytomyślu brali udział w sadzeniu lasu to też mówiło się jedziemy sadzić las na Kappelberg.

Po wybudowaniu autostrady trochę tam idzie się pogubić, ale dla mnie to jest to miejsce:
(fotki z 2010 r.)
Kappelberg 2.jpg
Kappelberg 2.jpg (127.5 KiB) Przejrzano 4375 razy

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 01 mar 2015, 19:29

jan pisze:W Leśnictwie Wytomyśl też funkcjonowała ta nazwa. Leśniczy np. mówił wykupione drzewo jest na "Kappelbergu"
Jako dziecko będąc zabieranym wozem konnym w tym kierunku po drzewno, pusto jechało się przez samą górę „Kappelberg” a z ładunkiem to już okrężną drogą obok tego wzniesienia.
W czasach, kiedy uczniowie szkoły podstawowej Wytomyślu brali udział w sadzeniu lasu to też mówiło się jedziemy sadzić las na Kappelberg.

Po wybudowaniu autostrady trochę tam idzie się pogubić, ale dla mnie to jest to miejsce:
(fotki z 2010 r.)
A może to było nazwisko - "Kappel"? Zdaje się, że to były tzw. królewskie lasy, a więc nie była tam budowli.
Administrator

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 02 mar 2015, 13:40

przemek_mierzejewski pisze:
A może to było nazwisko - "Kappel"? Zdaje się, że to były tzw. królewskie lasy, a więc nie była tam budowli.
Może i było takie nazwisko związane z tym terenem, tylko jak to sprawdzić.
W Wytomyślu po zachodniej stronie istniały tzw. dobra rycerskie to mogły być i lasy królewskie, kto to wie? Z tym, że „Dobra Rycerskie” to chyba była domena niemiecka.
Nie wiem, z jakiego terenu z Niemiec pochodziła rodzina Poncet jak wiadomo ostatni przedwojenni właściciele majątku w Wytomyślu, może pochodzili z okolic np. Stuttgartu i potocznie nazwali któryś z tych pagórków i tak się ta nazwa zachowała.
Wcześniej też Wytomyśl i lasy z tego terenu należały pod Nadleśnictwo Bolewice, więc i nazwa może mieć rodowód stamtąd, ale czy taki termin w Bolewicach jest znany tego nie wiem.
Wcześniej już szukałem na starych niemieckich mapach czy niema zaznaczonej na tym terenie kapliczki czy chociaż krzyża, ale nic nie namierzyłem.
Z tym, że jak piszesz wyżej: „A może to było nazwisko – „Kappel”?.....................” to ta moja interpretacja może faktycznie jest błędna (z kapliczką i górą, nazwa poolęderska lub po Poncetach)
Muszę jeszcze w tym temacie tu i ówdzie popytać!

DamianKonieczny
Gaduła
Gaduła

Post autor: DamianKonieczny » 03 mar 2015, 14:29

Jeżeli można, też dorzucę swój pomysł co do nazwy.
Może to zwyczajnie nawiązanie do Kappelberg (Baden-Württemberg), do rezerwatu, czy wzgórz winnych?
Może była tu ludność, która skojarzyła to miejsce ze swoim rodzimym i tak już zostało?

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 03 mar 2015, 21:12

DamianKonieczny pisze:Jeżeli można, też dorzucę swój pomysł co do nazwy.
Może to zwyczajnie nawiązanie do Kappelberg (Baden-Württemberg), do rezerwatu, czy wzgórz winnych?
Może była tu ludność, która skojarzyła to miejsce ze swoim rodzimym i tak już zostało?
A dlaczego by nie można, każda sugestia, co do pochodzenia tej nazwy jest godna uwagi.
Wszystkie z wymienionych wcześniej wersji są możliwe. Oczywiście, że przybyła tu ludność mogła skojarzyć ten teren ze swoim rodzimym miejscem „do rezerwatu, czy wzgórz winnych” z tym, że np. uprawy winogron tu na pewno nie kontynuowali (za słaba gleba - teren typowo piaszczysty). Prawdopodobnie pochodzenie nazwy będzie trudno rozwiązać, ale jakiego terenu czy miejsca dokładnie dotyczy może uda się jeszcze rozszyfrować.
Przy okazji wybiorę się do p. Andrzeja z Leśnictwa Mniszek, swego czasu pracował w Leśnictwie Wytomyśl może coś będzie wiedział w tym temacie. A może ktoś z forumowiczów ma z nim bezpośredni kontakt, to może go podpytać w kwestii „Kappelberg”.

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 06 mar 2015, 17:47

W uzupełnieniu wątku, to istnieje jeszcze związana z tym terenem legenda. Pewnie jak na jedno zdanie, to trudno tak to nazwać, ale za to legenda dobrze brzmi, więc niech tak zostanie.
Jak opowiadali starsi ludzie a oni słyszeli to jeszcze od starszych ludzi – na Kappelbergu straszyło a myśliwym ukazywał się biały jeleń.
Nawiązując jeszcze do powyższego artykułu „Lotny piasek z Starotomyskich Wydm” (niektóre budynki w okolicy są lub były zbudowane z jasnej cegły – to chyba ta technologia). Czytając ten tekst pomyślałem, że warto może podzielić się z informacją o drewnianym rurociągu doprowadzającym wodę do majątku w Starym Tomyślu. Ale to chyba najpierw muszę zaznaczyć na jakiejś mapie lub zrobić zdjęcie miejsca ujęcia wody. Z tym, że akurat o tym to nie czytałem, znam to tylko z przekazu.

Awatar użytkownika
nosferatu7
Gadulmistrz
Gadulmistrz
GG: 5617561
Kontakt:

Post autor: nosferatu7 » 06 mar 2015, 19:51

A gdzie było to ujęcie wody ?.
Obrazek
www.naszlakach.pl

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 06 mar 2015, 21:27

Parę metrów dalej po prawej stronie, tzn. trzeba kawałek się jeszcze przesunąć i w prawo. Jest tam taka mała niecka. Nie mogę tej pozycji dokładnie zapisać - może nie umiem a może nie idzie?
Myślę, że się dobrze otworzy, pierwszy raz się tym bawię.

https://www.google.pl/maps/@52.350221,1 ... jzUA0w!2e0

Awatar użytkownika
nosferatu7
Gadulmistrz
Gadulmistrz
Kontakt:

Post autor: nosferatu7 » 06 mar 2015, 22:52

czy chodzi o to:
https://www.google.pl/maps/@52.34635,16 ... i5cCag!2e0

Nie kojarzę żadnej niecki w lesie, czy chodzi o tzw. kacze doły. ?
Obrazek
www.naszlakach.pl

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 07 mar 2015, 21:53

Nie, to nie jest to miejsce. Zaznaczę na mapie i wstawię, ale chyba założę nowy osobny temat, aby nie mieszać tych dwóch wątków razem. Tym bardziej, że z hasłem Kappelberg pojawiają się nowe informację.

Przy okazji to miejsce z powyższego linku, to jest takie niepozorne bajorko. W 2006 roku podczas wielkiego pożaru, co spaliło się koło Starego Tomyśla 75 ha zboża właśnie m.in. z tego miejsca przez parę godzin tankowane były na dwóch stanowiskach samochody strażackie. Na dodatek helikopter gaśniczy też z tego miejsca czerpał wodę, więc musi być tam wydajne źródło.
Ale to tak przy okazji, bo znowu zmieniam główny wątek.

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 07 mar 2015, 22:50

jan pisze:Nie, to nie jest to miejsce. Zaznaczę na mapie i wstawię, ale chyba założę nowy osobny temat, aby nie mieszać tych dwóch wątków razem. Tym bardziej, że z hasłem Kappelberg pojawiają się nowe informację.
Wątek o rurociągu przeniosłem do: „Drewniany rurociąg pod Starym Tomyślem”
viewtopic.php?f=26&t=4841

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 09 mar 2015, 22:01

Dowiedziałem się, że dla „Kappelbergu” istniała też nazwa Kisberg. Nie znam się na niemieckim, ale może to powinno pisać się Kiesberg, w moim tłumaczeniu to chyba jest Żwirowa Góra - była by to dość logiczna nazwa dla tego terenu.
jan pisze:....
Ciekawe. Nie spotkałem się z takim określeniem Glińskich Gór. Jedynie "Starotomyskie Wydmy" - to też prawdopodobnie Glińskie Góry.

http://oledry.pl/budynek-starostwa-w-no ... dowy-1898/
Na załączonej mapce istnieje nazwa Las Starotomyski to i pewnie funkcjonowała nazwa „Starotomyskie Wydmy”.

Źródło: http://polski.mapywig.org/viewpage.php?page_id=44
Glińskie Góry.jpg
Glińskie Góry.jpg (304.52 KiB) Przejrzano 3942 razy
A w sumie to teren zaznaczony, jako „Las Starotomyski” to też jest obszar Glińskich Gór? Istnieje jakaś mapka dotycząca Terenu Przyrodniczo-Krajobrazowego Glińskie Góry tak, aby można zobaczyć, co konkretnie należy po ten obszar?

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 14 mar 2015, 11:23

Oto treść maila nadesłanego przez sołtysa Przyłęku.
Witam
Odwiedziłem mieszkańca Przyłęku emerytowanego gajowego i zapytałem czy mu coś mówi nazwa Kappelberg
Opowiedział mi taką historię.
Droga na Kappelberg prowadzi od byłęj leśniczówki w Przyłęku(Mniszki Leśniczy Andrzej Geisler) do Starego Tomyśla i Wytomyśla( Leśniczy Wojciech Śliczner). W okresie międzywojennym mieszkała tu rodzina Kappelbergów,było ich trzech braci
byli bardzo muzykalni i pewnego czasu sami wykonali instrumenty muzyczne poszli na górę w lesie i zagrali koncert a dżwięki muzyki było słychać daleko i być może częściej grywali na tej górze i od tego czasu ludzie tę górę, przez którą przechodzi droga tak nazwali Gajowy mówił że potocznie mówili Kapelówa. Pamiętam jak kiedyś jeździłem z teściem przez las też używał tej nazwy ("najgorzej przejechać przez Kappelberg").
pozdrawiam
Bogusław Nawrot
Administrator

Awatar użytkownika
nosferatu7
Gadulmistrz
Gadulmistrz
Kontakt:

Post autor: nosferatu7 » 15 mar 2015, 16:00

jan pisze: Istnieje jakaś mapka dotycząca Terenu Przyrodniczo-Krajobrazowego Glińskie Góry tak, aby można zobaczyć, co konkretnie należy po ten obszar?
Szczerze mówiąc szukałem, ale nie znalazłem.

jedynie co znalazłem to:
http://dl.dropbox.com/u/7877461/NFNT/da ... owe_GG.pdf

na podstawie tych danych i korzystają c z leśnego geoportalu dostępnego pod:

http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

można by się pokusić o wyrysowanie mapki.
Obrazek
www.naszlakach.pl

odludek
Super Gaduła
Super Gaduła

Post autor: odludek » 15 mar 2015, 16:13

nosferatu7 pisze:
jan pisze: Istnieje jakaś mapka dotycząca Terenu Przyrodniczo-Krajobrazowego Glińskie Góry tak, aby można zobaczyć, co konkretnie należy po ten obszar?
Szczerze mówiąc szukałem, ale nie znalazłem.

jedynie co znalazłem to:
http://dl.dropbox.com/u/7877461/NFNT/da ... owe_GG.pdf

na podstawie tych danych i korzystają c z leśnego geoportalu dostępnego pod:

http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

można by się pokusić o wyrysowanie mapki.
Musi być uchwała Rady na ustanowienie Terenu Przyrodniczo-Krajobrazowego, logicznie myśląc, mapka powinna stanowić załącznik do uchwały. Nie wiem tylko, w którym roku szukać? ;)

odludek
Super Gaduła
Super Gaduła

Post autor: odludek » 15 mar 2015, 16:31

jendras
Rozmowny
Rozmowny
Imię i Nazwisko: Andrzej Nawrot
GG: 606877

Post autor: jendras » 17 mar 2015, 12:13

Według portalu e-mapa Glińskie Góry wyglądają tak:
http://goo.gl/OPyCC7
Siema albo się nie ma.

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 18 mar 2015, 22:28

jendras pisze:Według portalu e-mapa Glińskie Góry wyglądają tak:
http://goo.gl/OPyCC7
O, teraz to mam przynajmniej pewność, że Góra Kappelberg, to teren Glińskich Gór.

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 19 lis 2015, 22:04

Po niemiecku Kappel Berg a po polsku Zwoźna Góra.
Taką nazwę usłyszałem od jednego ze starszych mieszkańców Kozich Lasek. Przyznam szczerze, że z takim terminem nigdy wcześniej się nie spotkałem. Może nazwa ta pochodzi z bardzo dawnych czasów i obecnie została już zapomniana. Jeszce jedna mieszkanka z tej samej miejscowości potwierdziła takie określenie z tym, że według jej relacji to jakby było trochę inne wzniesienie niż domniemany Kappel Berg.
Od czego może pochodzić w naszych okolicach nazwa Zwoźna Góra lub co oznacza???

Nazwa taka istniała w XVI wieku, ale to od nas ok. 130 km.
S. Kozierowski, Badania Nazw Topograficznych 1921 r.
„Zwoźna, niegdyś góra między Łokomiem a Myszkowem. RIPy. r. 1578 f. 220 przez gore ktorą zowąm zwozna”.

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 06 gru 2015, 22:08

Po niemiecku Kappel Berg a po polsku Zwoźna Góra.
Od czego może pochodzić w naszych okolicach nazwa Zwoźna Góra lub co oznacza?
To, co udało się namierzyć, to wyraz „zwoźna” w XIX wieku oznaczał urodzajną ziemię, ziemię ogrodową.
Czyli można by przyjąć, że Zwoźna Góra, to inaczej urodzajna góra?
Tylko czy na ten piaszczysty teren Glińskich Gór taka nazwa pasuje?
według jej relacji to jakby było trochę inne wzniesienie niż domniemany Kappel Berg.
A może ma rację druga osoba. Według niej, to jest wzniesienie gdzieś w pobliżu dzisiejszej firmy „Bero”.
Ale nawet nie wiem, czy są tam jakieś pagórki?

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 28 maja 2016, 23:23

Wracając do początku leciwego tematu.
Już dawno miałem o to zapytać!
przemek_mierzejewski pisze:A może Kapellenberg?
.....
Przemek, czy Ty masz takie informacje?
Gdzie w Nowym Tomyślu na przełomie XVIII i XIX wieku istniało miejsce (a może ulica) z nazwą Kappellenberg?

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 30 maja 2016, 19:52

jan pisze:Wracając do początku leciwego tematu.
Już dawno miałem o to zapytać!
przemek_mierzejewski pisze:A może Kapellenberg?
.....
Gdzie w Nowym Tomyślu na przełomie XVIII i XIX wieku istniało miejsce (a może ulica) z nazwą Kappellenberg?
Nic nie kojarzę. Ulicy z pewnością takiej nie było.
Administrator

jan
Rozmowny
Rozmowny

Post autor: jan » 30 maja 2016, 22:23

jan pisze: ...
Czyżbyś tego nie znał?
Fragment z kroniki M. Ponceta.
Kata opłacało miasto i dziedzic. Ostatnim katem w roku 1830 był niejaki Schwarz. Takie nazwy jak szubieniczna / Galgenberg / Kapliczna / Kappellenberg/ świadczą o miejscach wymiaru sprawiedliwości.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 03 cze 2016, 19:53

jan pisze:
jan pisze: ...
Czyżbyś tego nie znał?
Fragment z kroniki M. Ponceta.
Kata opłacało miasto i dziedzic. Ostatnim katem w roku 1830 był niejaki Schwarz. Takie nazwy jak szubieniczna / Galgenberg / Kapliczna / Kappellenberg/ świadczą o miejscach wymiaru sprawiedliwości.
No ciekawe.
Kronikę znam, ale nie zwróciłem na to uwagi. Poncet pisze o jakimś kacie opłacanym przez miasto i właściciela. Nie słyszałem, ale to ciekawy wątek.
Dla porównania polska i niemiecka wersja z notatkami odręcznymi Ponceta, tak aby wyeliminować ewentualne pomyłki wytłumaczeniu.
Ale czy z tego fragmentu wynika, że pisze o naszej okolicy?

Kronika Ponceta wg mojego rozpoznania myli się ww wielu miejscach, w szczególności jeśli chodzi o lata przed 1843 czyli daty zakupu majątku przez rodzinę Poncet.
Obrazek

Dodatkowo dochodzą kłopoty w tłumaczeniem.
Obrazek
Administrator

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki”