PROMIENIOWANIE W NOWYM TOMYŚLU

FORMACJA
Początkujący
Początkujący

PROMIENIOWANIE W NOWYM TOMYŚLU

Post autor: FORMACJA » 23 lis 2013, 19:07

Witam serdecznie,

Od wczoraj pod Nowym Tomyślem uruchomiłem dozymetr mierzący aktualny poziom promieniowania dla obszaru Nowy Tomyśl.
Urządzenie funkcjonuje na zasadzie licznika Geigera (tuby Geigera) i elektroniki dokonującej odpowiednich wyliczeń.

Na razie będę umieszczał średni poziom promieniowania z każdych ostatnich 24h, dane będą zamieszczane ręcznie, ponieważ moduł nie ma możliwości przekazywania wyników online do komputera.

Pozdrawiam.

P.S.
Poziom promieniowania na dzień 22.11.2013: max. 0.320 uSv (mikrosilverty)

Dla niewtajemniczonych, co to jest jednostka "Sv":

Dawki promieniowania, podawane w siwertach (Sv), mierzy się uwzględniając jego rodzaj i powierzchnię ciała poddaną ekspozycji. Siwert to wielkość fizyczna odnosząca się do działania promieniowania jonizującego na organizmy żywe. Jest względnie dużą jednostką - u człowieka już po przekroczeniu dawki skutecznej 1 Sv promieniowania gamma dla całego ciała może wystąpić ostry zespół popromienny, mogący prowadzić do zgonu. U wszystkich ofiar śmiertelnych znalezionego chlorku cezu stwierdzono natomiast 4,5-6 Sv. To bardzo duża porcja, biorąc pod uwagę fakt, że każdego roku przyjmujemy z naturalnych źródeł promieniowania (stanowiących ok. 70% promieniowania na Ziemi) średnio 2,4 mSv (milisiwertów), a ze źródeł sztucznych – średnio 1,1 mSv.

Dla porównania, w wyniku katastrofy w Czarnobylu każdy mieszkaniec Polski został narażony średnio na dawkę niespełna 0,3 mSv. Oznacza to, że otrzymaliśmy dodatkowo ok. 1/10 dawki, jaką pochłaniamy rocznie w następstwie naturalnego promieniowania tła i bez porównania mniej niż w wyniku jednego prześwietlenia rentgenowskiego. Dawki otrzymane w efekcie katastrofy przez ludność Europy (największe w Bułgarii - 0,8 mSv) stanowiły zaledwie niewielkie części naturalnych różnic w promieniowaniu tła. Dla Polaka roczny pobyt we Francji (350 mSv w ciągu całego życia z naturalnego tła) jest teoretycznie siedmiokrotnie "groźniejszy" niż rok spędzony w kraju po Czarnobylu. Nawet w okolicach fatalnej elektrowni promieniowanie nie przekracza naturalnego, choć najwyższego w Europie promieniowania tła w Finlandii (500 mSv). Przeciętna długość życia należy w tym kraju do najwyższych na świecie. Do tej pory jedynym potwierdzonym skutkiem katastrofy jest pewien wzrost liczby nowotworów tarczycy u dzieci. Przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia ludności (m.in. chorób układu krążenia) na dotkniętych katastrofą obszarach Ukrainy i Białorusi jest najprawdopodobniej obniżenie się poziomu życia i stresy związane z podsycanymi, między innymi przez media, obawami przed skutkami promieniowania. Zrobione swego czasu w Kijowie zdjęcia dzieci bez włosów, rzekomo cierpiących na chorobę popromienną, przedstawiały w rzeczywistości pacjentów z "grzybicą strzygącą powierzchowną", pojawiającą się u dzieci, które żyją w złych warunkach sanitarnych.

Wartość progowa promieniowania zwiększająca ryzyko śmierci to ok. 2 Sv. Najczęściej śmierć występuje jednak dopiero przy 6 Sv.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2013, 17:44 przez FORMACJA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
EdwardZwała
Gadatliwy
Gadatliwy

Re: PROMIENIOWANIE W NOWYM TOMYŚLU

Post autor: EdwardZwała » 23 lis 2013, 22:58

Wspomniałeś, że katastrofa w Czarnobylu sprawiła, że przyjąłem 1/10 więcej promieniowania niż w innych latach oraz, że to nieporównywalnie mniej niż prześwietlenie.
Tak się składa, że miałem prześwietlenie w tym roku. Ile więcej promieniowania przyjąłem?

FORMACJA
Początkujący
Początkujący

Re: PROMIENIOWANIE W NOWYM TOMYŚLU

Post autor: FORMACJA » 24 lis 2013, 17:43

Prześwietlenie klatki piersiowej to zazwyczaj dawka około 100uSv (mikrosilvertów), czyli 0.1mSv (milisilvertów), czyli 0,0001Sv (silvertów).

Czyli jeżeli zakładamy, że 6Sv to wartość progowa powodująca śmierć, to prześwietlenie dostarczyło Tobie 0.0001Sv, a więc można spać spokojnie, co jednak nie znaczy, że tak małe dawki nie mają "żadnego wpływu" na zdrowie. Mówimy tu oczywiście o dawkach przyjętych przez organizm jednorazowo, czyli wystawiając się na takie promieniowanie, a nie sumując dawki np. całoroczne.

P.S.
Poziom promieniowania na dzień 23.11.2013: max. 0.200 uSv.

P.S. 2
Byłem dzisiaj w terenie z moim urządzeniem i najwyższy poziom pokazywało mi w Nowym Tomyślu na pl. Chopina, stojąc obok tego rzeźnika na rogu, wskaźnik na poziomie 0.480 uSv.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki”