Johann Gottlieb Otto Tepper - ciekawa postać z...

Awatar użytkownika
StryderS
Maniak
Maniak
Posty: 2133
Rejestracja: 13 maja 2009, 14:58
Imię i Nazwisko: Szymon Konieczny
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Johann Gottlieb Otto Tepper - ciekawa postać z...

Post autor: StryderS » 14 maja 2009, 23:02

http://adbonline.anu.edu.au/biogs/AS10458b.htm


a oto tłumaczenie :

TEPPER, JOHANN GOTTLIEB OTTO (1841-1923), botanik, nauczyciel i entomolog, urodził się 19 kwietnia 1841 w Nowym Tomyślu (Neutomischel) koło Poznania (Posen) w Prusach (czasy zaborów), jako jedno z ośmiu dzieci Joh? (prawdopodobnie ang. John, czyli niem. Hans, przyp. autora) Christopha Teppera, piekarza i późniejszy rolnika i jego żony Johanny Wilhelminy, urodzony w Protsch (Paproć). Rodzina migrowała z religijnych powodów, docierając do Port Adelaide w Gellert (Australia) w grudniu 1847 roku. Uczył się w Hoffnungsthal, Otto odszedł mając 14 lat, by gospodarować w pobliskiej dolinie Lyndoch i spędził cztery lata jako postrzygacz w dystrykcie (regionie) Mount Bryan. Podczas naturalizacji został opisany jako magazynier, a nastąpiło to 5 kwietnia 1865 w Tanundzie.

Po złożeniu egzaminów, by stać się nauczycielem prywatnej szkoły średniej, Tepper został wyznaczony do szkoły w New Mecklenburg (Gomersal) w Barossa Valley w grudniu 1867 roku. 22 kwietnia tamtego roku w Redbank poślubił Jane Brock w obrządku prezbiteriańskim. Rozwiedli się w 1874. Uczył w Two Wells (1869), Monarto (1872-73), Nuriootpa ( 1873-78 ), Ardrossan (1878-81) i Clarendon (1881-83). Między 1873 i 1883 napisał serię o przyrodzie Nuriootpa, "Godne uwagi rodzime rośliny Ardrossan" i "Flora Clarendon", to ostatnie dla niemieckiego czasopisma naukowego, Botanisches Centralblatt.

W marcu 1883 roku Tepper został kustoszem przyrody w South Australian Museum (Muzeum Południowej Australii); w 1888 roku został awansowany na entomologa, numizmatyka i bibliotekarza. Dużo jego entomologicznych prac ukazało się w ramach Garden and Field and the Transactions Royal Society Australia South, do towarzystwa, którego przyłączył się do 1878; był honorowym członkiem tego towarzystwa od 1912 i był także przewodniczącym jednej z sekcji. W 1879 stał się członkiem Linnean Society London i honorowym członkiem Society Letters Science i Art (w Londynie), otrzymując ich medal w 1898.

Dał się poznać również jako zdolny artysta, szkicował sceny swej okolicy i orchidee w kolonii. Wraz ze swym przyjacielem Ralphem Tatem był częściowo odpowiedzialny za przeszktałcenie rezerwatu Chase Flinders na Island Kangaroo w park narodowy. W 1880 zasugerował, że rodzime rośliny australijskie, jak to określił "zasługują na miejsce w naszych ogrodach i parkach". Wysiłki Teppera, by zabezpieczyć szczepy drzew, oznaczając miejsce osady blisko Lyndoch w 1839, doprowadził do przejęcia jej przez Radę Dystryktu Barossa. Był pomocnikiem, późniejszym członkiem komitetu, Society for the Protection of Birds ( filia w Adelajdzie), założonego w 1894 i członkiem South Australian Gardeners' Society przez trzydzieści lat. Niewysoki, z wielką brodą, został opisany jako" bardzo dobry pan z ufną naturą". H. M. Hale napisał, że Tepper był nałogowym palaczem fajki, jego pokój w muzeum przesiąknięty był "nieprzyjemną mieszaniną naftaliny i tytoniu". Żarliwy kolekcjoner książek, papierów, pieczęci i monet, był także płodnym współpracownikiem do czasopism, dzienników i gazet.

Tepper odszedł z muzeum w 1911 roku. Umarł 16 lutego 1923 roku w Norwood. Jego syn i dwie córki przeżyli jego, dziedzicząc posiadłość. Kilka roślin i grzybów nosi jego imię, między innymi tepperi Dodonaea, tepperi Helichrysum i tepperianum Stylidium. Opisał 164 gatunki owadów. Szkicownik Teppera został darowany przez jego wnuka do South Australian Museum (Muzeum Południowej Australii); Biblioteka stanu południowej Australii posiada w swoich zbiorach rysunki orchidei wykonanych przez Teppera.

Autor tekstu : Darrell N. Kraehenbuehl

Wybrana bibliografia :

D. N. Kraehenbuehl, ‘The Life and Works of J. G. O. Tepper, F.L.S., and his Association with the Field Naturalists’ Section of the Royal Society of South Australia’, South Australian Naturalist, 44, no 2, Dec 1969, p 23; Garden and Field, Sept 1907, p 11; Adelaide Chronicle, 24 Feb 1923, p 47; Tepper papers (State Library of South Australia); family information (informacje rodziny).


tłumaczenie : StryderS (niedoskonałe, ale z grubsza wiadomo przecież o co chodzi:) )
stronę w internecie znalazł osobnik dobrze znany jako Koń :)
Administrator/ Szymon Konieczny

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość