Zmiany w ustawach o samorządach – dobra zmiana?

Zagadnienia dotyczące nowotomyskiej administracji.
dariusz
Gaduła
Gaduła
Imię i Nazwisko: Dariusz Borowski
Kontakt:

Zmiany w ustawach o samorządach – dobra zmiana?

Post autor: dariusz » 07 lut 2018, 10:06

31 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej tytuł sugeruje jakoby zmiany poczynione w ustawach o samorządzie rozwijały społeczeństwo obywatelskie, a zwłaszcza wybór, funkcjonowanie i kontrolę władzy 🙂 Czy aby na pewno tak to działa? Przyznaję, że niektóre zmiany są rewolucyjne, inne natomiast wprowadzają w zadumę. Kontrowersyjne jest szeroko komentowane wydłużenie kadencji Rady Gminy i Rady Powiatu do 5 lat, utworzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji czy konieczność uwzględnienia tych zmian w statutach jednostek samorządowych. Jakie to ma przełożenie na naszą gminę?

Powyższa ustawa dostępna jest w Dzienniku Ustaw po poniższym linkiem

Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych

i wprowadza zmiany w poniższych aktach prawnych:

ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym
ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa
ustawa z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy
ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy
ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach

Nie ukrywam, że najbardziej zawiłe są dla mnie zmiany w Kodeksie wyborczym i potraktuję go w innym wpisie. Obecnie możemy przyjrzeć się zmianom w samorządzie gminnym i powiatowym, które są dosyć bliźniacze dla obu jednostek. Nie wymienię wszystkich zmian, ale tylko te, które są dla mnie najbardziej znaczące w punktu widzenia gminy.

Więcej przeczytasz na:
http://obywatelskint.pl/2018/02/zmiany- ... ra-zmiana/
Dariusz Borowski :: RLU:#375594 :: e-borowski.pl
Opinie tutaj wyrażone reprezentują moje własne poglądy. Nie są w żaden sposób związane z moim pracodawcą, moją rodziną, moimi przyjaciółmi oraz moim psem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy administracyjne”