Otwarta Baza Wydarzeń Kulturalnych

Zagadnienia dotyczące nowotomyskiej administracji.
przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Otwarta Baza Wydarzeń Kulturalnych

Post autor: przemek_mierzejewski » 22 mar 2014, 09:21

No i proszę, ktoś nas ubiegł w tym pomyśle.
http://www.gdansk.pl/start_nowy,512,29671.html

Swego czasu urodził się pomysł, do którego zapałałem głębokim uczuciem. Ten pomysł był tak genialny, że w swoim idealistycznym podejściu wydawało mi się, że właściwie nie trzeba nikogo przekonywać.

O co chodzi?

Otóż nasze życie społeczne z roku na rok staje się coraz bogatsze, że właściwie coraz trudniej zmieścić się bezkolizyjne z jakimś terminem ze swoim wydarzeniem. I tak się stało już kilka razy, że w Nowym Tomyślu kolidowały ze sobą dwie, a nawet trzy imprezy. A nawet ostatnio jednego dnia odbyły się dwa koncerty.

Ktoś powie, to tak jak w programami w telewizji, ale każdy organizujący imprezę chciałby mieć jak najwyższą frekwencję.

Chodzi o wspólny kalendarz imprez, do którego miałby dostęp instytucje samorządowe, w drugiej kolejności stowarzyszenia, a także restauracje, które w końcu organizują koncerty. Każdy z nich mógłby rezerwować termin i gdy dojdzie do potwierdzenia upubliczniać go.

Z podobnym czy też nieco szerszym pomysłem wystąpiło Stowarzyszenie Paruzja wraz z deklaracją wsparcia technicznego. Widzę w tym ważne narzędzie do integracji stowarzyszeń. Kiedyś taką próbę podjęły nieistniejące Echa okolic z Grodziska.

Idea prosta - gorzej we wdrożeniu, ale nie niemożliwa.

Nie będę się rozpisywał o technicznych aspektach pomysłu, dość powiedzieć, że pomysł upadł ponieważ głowni “gracze” nie są zainteresowani.

Rozmawiałem na ten temat z Burmistrzem, ale nie widzi on takiej potrzeby. On również jest autorem porównania do programów telewizyjnych. Pani dyrektor NOK–u od razu wyraziła brak zainteresowania. Spotkałem się też takim zdaniem, niektóre stowarzyszenia nie chcą się ujawniać jakie wydarzenia przygotowują, chyba aby nikt ich nie ubiegł.

I koniec, tyle po pomyśle.

W Gdańsku pomysł Bazy Wydarzeń wpisuje się szerszy kontekst, ale u nas i tak by wystarczył sam kalendarz.
Administrator
Przemek Mierzejewski / Nowy Tomyśl

zen
Maniak
Maniak
Imię i Nazwisko: Tomasz Napierała

Re: Otwarta Baza Wydarzeń Kulturalnych

Post autor: zen » 29 kwie 2014, 17:03

Gdzie jest sedno problemu? Jeśłi chodzi o technikalia, to mogę pomóc. Jeśli ktoś jest w stanie przekonać włodarzy, że to ma sens - może warto wykonać PoC i po prostu te narzędzie udostępnić?
i tyle

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 29 kwie 2014, 18:05

zen pisze:Gdzie jest sedno problemu? Jeśłi chodzi o technikalia, to mogę pomóc. Jeśli ktoś jest w stanie przekonać włodarzy, że to ma sens - może warto wykonać PoC i po prostu te narzędzie udostępnić?
Witam po latach.
A znasz jakiś skrypt do obsługi rezerwacji terminów?
I co to jest "PoC"?
Administrator

zen
Maniak
Maniak

Post autor: zen » 29 kwie 2014, 18:07

Przepraszam za żargon. proof of concept. moze się po prostu spotkamy i porozmawiamy jakby to mogło wyglądać?

P.S. W styczniu byłem ;)
i tyle

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 29 kwie 2014, 19:10

zen pisze:Przepraszam za żargon. proof of concept. moze się po prostu spotkamy i porozmawiamy jakby to mogło wyglądać?

P.S. W styczniu byłem ;)
W maju będą przynajmniej dwie okazji: 5 lecie Forum i spacer historyczny. Chyba, że częściej bywasz w NT.
Administrator

zen
Maniak
Maniak

Post autor: zen » 30 kwie 2014, 14:57

przemek_mierzejewski pisze:
zen pisze:Przepraszam za żargon. proof of concept. moze się po prostu spotkamy i porozmawiamy jakby to mogło wyglądać?

P.S. W styczniu byłem ;)
W maju będą przynajmniej dwie okazji: 5 lecie Forum i spacer historyczny. Chyba, że częściej bywasz w NT.
Jestem praktycznie codziennie. Dawaj znać
i tyle

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 10 maja 2014, 08:51

I przejrzałem pobieżnie kalendarz imprez w maju. Albo maj to szczególny miesiąc, albo stała tendencja.
W "łykendy" organizowane jest po kilka imprez.
Ok, może się tak zdarzyć.
Ale ja jako osoba fizyczna chcą cokolwiek zorganizować chciałbym mieć możliwość sprawdzenia czy nie koliduje to z jakąś imprezą organizowaną przynajmniej przez instytucje gminne, zarówno te "zaklepane/potwierdzone" jak i ewentualnie planowane. O ile mam możliwość sprawdzenia "ustnego" w NOK-u, Bibliotece czy w Dziale Promocji Urzędu, to nie pomyślałem o innych podmiotach. Nie mówię tu już o Spółdzielni czy np. parafiach, które przecież również "generują" wydarzenia. Dodatkowo nasza scena muzyczna obfituje w koncerty, a warto byłoby nie organizować dwóch koncertów w jeden dzień.

Ten miesiąc szczególnie obfituje w wydarzenia. A może to moja naiwność, może to w przyszłym roku - już nie wyborczym - sytuacja powróci do normy. To oczywiście sarkazm, bo raczej spodziewam się tendencji wzrostowej.

Przykład.
Bieg "Gwint" i Mistrzostwa Kadetów w siatkówkę jakoś udała się połączyć. Pomijam powody, ale osoby, które to organizowały po prostu znały się i jakoś się udało.
Ale co dalej.

W tym miejscu publicznie apeluję do władz lokalnych do podjęcia działań w tym kierunku.

Warto podjąć minimalny wysiłek.
Administrator

Awatar użytkownika
KONRADO
Super Gaduła
Super Gaduła

Post autor: KONRADO » 10 maja 2014, 15:44

A tak na marginesie to co się dzieje na placu Niepodległości? Dlaczego jest tak kiepsko z informacją, że nawet ja siedzący czesto w necie mam problemy aby dowiedzieć się co się ma wydarzyć....
Boże, kiedy umrę, nie pozwól mojej żonie sprzedać moich obiektywów za tyle, ile jej powiedziałem że kosztowały.

Awatar użytkownika
KRK
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: KRK » 10 maja 2014, 16:25

Dni Otwarte Funduszy Europejskich
więcej: http://www.pnt.info.pl/news.php?readmore=2036

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 23 sie 2014, 11:25

przemek_mierzejewski pisze: ....
W tym miejscu publicznie apeluję do władz lokalnych do podjęcia działań w tym kierunku.
....
Od słowa do czynu.

Wydaje mi się, że trzeba podjąć wysiłek stworzenia takiej strony internetowej. Swego rodzaju Nowotomyskiej Bazy Wydarzeń obejmująca różne wydarzenia z naszej gminy. Inspiracją były wielokrotne rozmowy w gronie społeczników, a ostatecznym impulsem była gdańska Baza Wydarzeń Kulturalnych.

Wyszliśmy założenia, że bez oparcia w takich instytucjach jak NOK, Biblioteka, UMiG czy Spółdzielnia Mieszkaniowa pomysł się nie powiedzie. Wzięły one oraz kilku społeczników oraz przedstawicieli innych instytucji z naszej gminy, udział w czerwcowym spotkaniu inicjującym projekt i siłami społecznymi tworzona jest aplikacja.

To ma być podstawa Bazy Wydarzeń. Dostęp do bazy miały różne podmioty, także stowarzyszenia czy grupy nieformalne. Każdy z podmiotów mógłby dodawać własne wydarzenia.

Aplikacja będzie umożliwiać prostą negocjację terminów między podmiotami, aby uniknąć nakładania się wydarzeń. Problem ten jest – wbrew pozorom i jękom malkontentów – wcale nie tak rzadki w naszej gminie.

Mamy nadzieję, że się nam uda i zmienimy nieco ten drobny wycinek życia społecznego.
Administrator

Awatar użytkownika
kayo
Maniak
Maniak

Post autor: kayo » 23 sie 2014, 12:21

Tworzona aplikacja? A zwykły współdzielony kalendarz nie wystarczy? Takich jest bez liku w sieci, wystarczy zacząć używać. Po co wyważać otwarte drzwi?

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 23 sie 2014, 12:26

kayo pisze:Tworzona aplikacja? A zwykły współdzielony kalendarz nie wystarczy? Takich jest bez liku w sieci, wystarczy zacząć używać. Po co wyważać otwarte drzwi?
Chyba pochopnie założyłeś, ze nie wykonaliśmy minimalnego wysiłku. :)

Podaj jakiś współdzielony kalendarz, który będzie miał odpowiednio ustawione uprawnienia? Może znajdziesz nawet jakiś gotowy skrypt?
Administrator

Awatar użytkownika
kayo
Maniak
Maniak

Post autor: kayo » 23 sie 2014, 16:23

A jakie to uprawnienia są potrzebne?

piotr
Gaduła
Gaduła
Imię i Nazwisko: Piotrek Mierzejewski

Post autor: piotr » 23 sie 2014, 16:54

kayo pisze:A jakie to uprawnienia są potrzebne?
Choćby takie, że osoby z jednej organizacji nie powinny móc dłubać przy wydarzeniach innej organizacji. To najbardziej podstawowe, jedna z wielu customowych rzeczy które potrzebujemy.

Wbrew pozorom, drzwi o których piszesz nie są takie otwarte :D

zen
Maniak
Maniak

Post autor: zen » 25 sie 2014, 10:32

kayo pisze:Tworzona aplikacja? A zwykły współdzielony kalendarz nie wystarczy? Takich jest bez liku w sieci, wystarczy zacząć używać. Po co wyważać otwarte drzwi?
To nie takie proste, jak się wydaje ;) Sama wstępna specyfikacja ma zdaje się 3 strony A4. Problem nie jest trywialny, poczynając od backendu aż po wartswę prezentacji.
Myślę że autorzy chętnie przyjmą każdą pomoc.
i tyle

Awatar użytkownika
kayo
Maniak
Maniak

Post autor: kayo » 25 sie 2014, 12:45

Właśnie się zapoznałem ze specyfikacją. Pierwsze wrażenie - mocno rozbudowane, drugie wrażenie: duże rozłożenie uprawnień (np rola korektora)

zen
Maniak
Maniak

Post autor: zen » 27 sie 2014, 14:49

kayo pisze:Właśnie się zapoznałem ze specyfikacją. Pierwsze wrażenie - mocno rozbudowane, drugie wrażenie: duże rozłożenie uprawnień (np rola korektora)
Osobiście jestem przeciwny takiej roli, bo wierzę w zaufanie i odpowiedzialność ;)
i tyle

Awatar użytkownika
kayo
Maniak
Maniak

Post autor: kayo » 28 sie 2014, 09:11

zen pisze:
kayo pisze:Właśnie się zapoznałem ze specyfikacją. Pierwsze wrażenie - mocno rozbudowane, drugie wrażenie: duże rozłożenie uprawnień (np rola korektora)
Osobiście jestem przeciwny takiej roli, bo wierzę w zaufanie i odpowiedzialność ;)
Tu nie chodzi o zaufanie i odpowiedzialność ale chyba błędy może poprawiać sam twórca imprezy lub moderator. Nie ma sensu mnożenia stanowisk.

przemek_mierzejewski
Maniak
Maniak

Post autor: przemek_mierzejewski » 28 sie 2014, 10:13

kayo pisze:
zen pisze:
Tu nie chodzi o zaufanie i odpowiedzialność ale chyba błędy może poprawiać sam twórca imprezy lub moderator. Nie ma sensu mnożenia stanowisk.
A mnie jednak doświadczenie Galerii podpowiada, że taka jedna osoba, która będzie czuwać nad językiem polskim jest jednak przydatna. W końcu będą to głównie wpisy jednostek samorządowych, które nie powinny zawierać błędów. Korektor z założenia będzie miał dostęp tylko do pól tekstowych. Nie będzie mógł zmieniać terminów. Poza tym planowany jest "log" zmian czyli zwykły wyzwalacz "on update".

Sama aplikacja, jeżeli uda się ją wdrożyć będzie ciekawym eksperymentem nawet na skalę kraju: jednostki samorządowe, stowarzyszenia i grupy nieformalne na równorzędnych zasadach będą mogły tworzyć Nowotomyską Bazę Wydarzeń (NBW -to taka robocza nazwa).

Oby się udało.
Administrator

Awatar użytkownika
nosferatu7
Gadulmistrz
Gadulmistrz
GG: 5617561
Kontakt:

Post autor: nosferatu7 » 23 lis 2014, 10:40

Na tablicy za Nokiem pojawił się informacja, że NOK poszukuje osób zainteresowanych informowaniem społeczności o swoich wydarzeniach kulturalnych z pomocą SMS.
Obrazek
www.naszlakach.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy administracyjne”